USG jamy brzusznej - po co się je wykonuje?

USG jamy brzusznej to bezbolesna, nieinwazyjna metoda badania pozwalająca uzyskać obraz przekroju narządów jamy brzusznej. Jest bezpieczne, łatwo dostępne i nie wymaga specjalnych przygotowań.

 

USG jamy brzusznej - na czym polega badanie?

 

USG jamy brzusznej to badanie ultrasonograficzna (ultradźwiękowe) wykonywane przez skórę - lekarz używa specjalnego żelu w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu ze skórą i wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Jedyny dyskomfort może polegać na odczuciu zimna przy pierwszym dotyku żelu i głowicy na brzuchu.

 

USG jamy brzusznej - jak się przygotować?


USG zwykle nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto zapytać się lekarza - niekiedy należy być na czczo, przez kilka dni unikać jedzenia produktów powodujących powstanie nadmiernej ilości gazów, czasem wystarczy nie jeść kilka godzin i dzień wcześniej zażyć przed badaniem leki usuwające gazy z układu pokarmowego (pęcherzyki powietrza mogą zakłócać pracę urządzenia ultradźwiękowego).

Reklama

USG jamy brzusznej - kiedy należy wykonać?


Badanie USG jamy brzusznej pozwala ocenić stan narządów wewnętrznych, nie tylko układu pokarmowego, ale także macicy, gruczołu krokowego, pęcherza, nerek, większych naczyń krwionośnych. Wskazaniem do wykonania USG jamy brzusznej mogą być wszelkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego - bóle, powiększenie się brzucha, wyczuwalne guzy, przedłużające się wymioty, biegunka. Badanie to wykonuje się także w przypadku innych niepokojących dolegliwości - krwawienia z układu moczowego lub dróg rodnych, gorączki z nieznanych przyczyn, urazu brzucha, utraty wagi.  USG jamy brzusznej jest pomocne w diagnozowaniu wad rozwojowych narządów wewnętrznych, żółtaczki, kamicy nerkowej i żółciowej.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL