Słaba odporność to nie wszystko. Tak poznasz, że brakuje ci witaminy C

Witamina C nie może zostać wytworzona przez organizm. Z tego powodu musimy ją pobierać ze źródeł zewnętrznych, takich jak owoce, warzywa czy suplementy diety. Tymczasem niedobór witaminy C niszczy tarczyce, żyły i serce. Sprawdź, po czym poznać, że masz jej w organizmie za mało oraz kiedy nie powinno się jej suplementować?

Witamina C jest niezwykle ważna w funkcjonowaniu organizmu. Sprawdź, co się dzieje, kiedy jest jej za mało.

Po czym poznać brak witaminy C?

Brak witaminy C objawia się na różne sposoby. Jednym z najczęstszych znaków, który można zauważyć, jest ogólne osłabienie organizmu. Brak energii, wolniejsza regeneracja mięśni po wysiłku fizycznym, a także częstsze łapanie infekcji i dłuższy czas trwania choroby to objawy, na które wato zwrócić uwagę.

Witamina C jest niezwykle ważna dla naszego organizmu również ze względu na zdrowie neurologiczne. Jej brak może przyczyniać się apatii, pogorszenia nastroju, a w ekstremalnych przypadkach nawet do stanów depresyjnych.

Reklama

Brak witaminy C można też poznać po stanie naszej skóry. Tendencja do tworzenia się siniaków, pękających naczynek oraz wybroczyn skórnych wynika z zaburzeń syntezy kolagenu. Skóra osoby, która cierpi na niedobór witaminy C, jest przesuszona, tworzą się na niej zmarszczki, traci swój koloryt. Natomiast rany i zadrapania trudno się goją.

Co się dzieje, gdy mamy niedobór witaminy C?

Długofalowym skutkiem niedoboru witaminy C może być szkorbut. To choroba, która objawia się głównie przez owrzodzenia i zmiany w jamie ustnej. Obecnie pojawia się jednak bardzo rzadko — dostęp do wielu naturalnych źródeł witaminy sprawia, że szybko i łatwo można jej zapobiec.

Do innych długofalowych skutków niedoboru witaminy C należą m.in.:

  • rozwój nadciśnienia tętniczego,
  • wzrost poziomu cholesterolu,
  • nadczynność tarczycy,
  • osteoporoza i zaburzenia wzrostu kości,
  • rozwój miażdżycy i chorób serca,
  • zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwór.

Niewielki niedobór witaminy C nie powinien mieć poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Wystarczy po zauważeniu pierwszych objawów, urozmaicić swoją dietę w źródła witaminy C, a uniknie się długofalowych skutków jej niedoboru.

Kto jest narażony na niedobór witaminy C?

Witaminę C można znaleźć w wielu produktach pochodzenia roślinnego. Dietę warto również wzbogacić suplementami, dzięki którym będziesz mieć pewność, że dostarczasz sobie odpowiednią dawkę tej witaminy.

Najczęściej na niedobór witaminy C cierpią osoby, które chorują przewlekle. Czynnościowe zaburzenia jelit, upośledzone wchłanianie, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze - to schorzenia, które mogą się przyczynić do gorszego przyswajania witamin.

Niedobór mogą również mieć osoby niedożywione, chorujące na zaburzenia odżywiania, a także osoby, w których diecie znajduje się zbyt mało owoców i warzyw.

Wchłanianie witaminy C jest również utrudnione przez: palenie papierosów, bierne wdychanie dymu, życie w stresie i zanieczyszczonym środowisku. Również niektóre leki, m.in. aspiryna, środki zawierające barbiturany, sulfonamidy oraz antykoncepcja hormonalna mogą wpływać na braki witaminy C.

Na suplementację witaminy powinny się również zdecydować osoby starsze oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Jak uzupełnić niedobór witaminy C?

Niedobór witaminy C najlepiej jest uzupełnić poprzez właściwą dietę. Włączenie do niej warzyw i owoców, które zawierają jej spore ilości, jest tanim i łatwym sposobem na zaprowadzenie równowagi w organizmie. Produkty, które warto włączyć do swojej diety to m.in.:

  • czerwona papryka,
  • kapusta, brukselka, kalafior, brokuł, kalarepa,
  • szpinak,
  • szczypiorek, natka pietruszki,
  • truskawki,
  • czarna porzeczka,
  • kiwi,
  • cytrusy.

Witamina C jest bardzo wrażliwa na światło i wysoką temperaturę. Przez to często tracimy jej spore ilości podczas gotowania lub niewłaściwego przechowywania produktów.

Kiedy nie brać witaminy C?

Witaminę C trudno przedawkować, ponieważ jej nadmiar wydalany jest z moczem. Jest to jednak możliwe. Osoby, które zauważą powtarzające się objawy, takie jak nudności, wymioty, biegunka, czy wysypka skórna powinny przestać przyjmować suplementy diety z witaminą C.

Zrezygnować z przyjmowania suplementów z kwasem askorbinowym powinny również osoby, które cierpią na kamicę nerkową. 

Witamina C ułatwia wchłanianie się żelaza, dlatego nie poleca się jej osobom, które chorują na zaburzenia gospodarki żelazowej.

Warto pamiętać, że z suplementów z witaminą C powinniśmy również zrezygnować przed wykonywaniem badań laboratoryjnych. Duże dawki kwasu askorbinowego mogą wpływać na wyniki badań glukozy, kreatyniny, czy bilirubiny.

CZYTAJ TAKŻE: 

Witaminę D brać rano czy wieczorem, na czczo czy po posiłku? 

Ma 10 razy więcej witaminy C niż cytryna. Pij, by dodać sobie energii i zapewnić zdrowie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: witamina C | witamina C właściwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL