Chłoniak Hodgkina – groźna choroba układu limfatycznego

Chłoniaki to zespół chorób, które atakują układ chłonny człowieka. Odmianą, która występuje u około 15 procent osób chorych na chłoniaki jest chłoniak Hodgkina. Dotyka on przede wszystkim osoby młode.

Chłoniaki to zespół chorób, które atakują układ chłonny człowieka. Odmianą, która występuje u około 15 procent osób chorych na chłoniaki jest chłoniak Hodgkina. Dotyka on przede wszystkim osoby młode.

Jak wykrywa się tę chorobę?

Pierwszym objawem chłoniaka Hodgkina jest powiększenie węzłów chłonnych, które nie powoduje dolegliwości bólowych. 

Następnie u chorego pojawia się gorączka i znaczny ubytek wagi. Kolejne objawy to swędzenie, problemy z bólem brzucha i kaszel. Ostatni objaw jest dość charakterystyczny dla chłoniaka Hodgkina i może ukierunkowywać lekarza na właściwą diagnozę, jednak wielu pacjentów nie mówi o tym podczas wywiadu.

Po pojawieniu się tych niepokojących objawów chorobę można zdiagnozować po wycięciu węzła chłonnego. Chłoniaki nie są diagnozowane za pomocą biopsji, gdyż ta metoda wpływa na rozprzestrzenienie się komórek nowotworowych. 

Reklama

Innym badanie pomocnym w wykrywaniu chłoniaka jest tomografia komputerowa. Chłoniak Hodgkina może być pomylony z wieloma chorobami, takimi jak atopowe zapalenie skóry lub alergia pokarmowa i oddechowa. Im później zostanie wykryta choroba, tym większe przyniesie zmiany chorobowe w naszym ciele.

Jak leczy się chłoniaka Hodgkina?

Przed leczeniem chłoniaka Hodgkina lekarz sprawdza wydolność wątroby, serca i innych narządów. Podstawowym leczeniem tej choroby jest chemioterapia i radioterapia. Dzięki nim można uzyskać całkowitą remisję choroby, dzięki czemu chorego uznaje się za wyleczonego. 

W przypadku chłoniaka opornego na leczenie, konieczne jest zastosowanie kolejnych rzutów chemioterapii lub autotransplantacji. 

Z uwagi na znaczne obciążenie dla organizmu, leczenie chłoniaka wymaga także wsparcia psychologicznego. Na szczęście medycyna rozwija się i chorzy na tę dolegliwość mają coraz większe szanse na wyleczenie.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL