Jak rozpoznać raka płuc?

Fakt, że na początku rak płuc przebiega w sposób bezobjawowy to najpoważniejszy problem w diagnostyce i możliwości szybkiego leczenia. Wynika to z tego, że płuco jest idealnym środowiskiem do długiego rozwoju nowotworu bez dawania objawów - rak płuca nacieka tkanki zewnątrzpłucne lub rozrasta się wewnątrz oskrzeli.

Objawy raka płuc

Chorobę odkrywa się najczęściej przypadkowo, podczas badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej, na które udaje się z innych przyczyn. Zaawansowane stadium choroby objawia się najczęściej porannym kaszlem, chrypką, dusznościami. Chorzy mają krótki oddech ze świstem, często złe samopoczucie, są ogólnie osłabieni, szybko się męczą. 

Dla raka płuc charakterystyczny jest też brak apetytu, nocne poty, kłucie i pobolewanie w klatce piersiowej. Powtarzają się stany zapalne oskrzeli, a chorzy odpluwają żółto-białą wydzielinę, czasem pojawia się w niej krew.

Reklama

Kogo dotyczy rak płuc?

Jako podstawowy czynnik warunkujący zachorowanie na raka płuc wymienia się palenie papierosów. Ale od dawna wiadomo, że nie tylko palacze są nim zagrożeni. Poza nimi na raka płuc zapadają też osoby, na których organizmy szczególnie niszczący wpływ wywiera zanieczyszczenie środowiska, bądź pracują przy wydobyciu rud metali radioaktywnych, azbeście, produkcji ropy naftowej i jej pochodnych.

Leczenie raka płuc

Jeżeli raka płuc wykrywa się w początkowym stadium i nie ma przerzutów, chory płat płuca zostaje usunięty, po czym najczęściej stosuje się zapobiegawczo radioterapię, by choroba nie wróciła. 

W innych przypadkach, gdy rak płuca jest już rozległy, najpierw stosuje się chemioterapię, a następnie przeprowadza operację. W przypadku raka nieoperacyjnego chemio- i radioterapią przedłuża się choremu życie.


CZYTAJ TAKŻE:

Kaszel u dziecka nie zawsze jest objawem infekcji

Jakie choroby zagrażają nałogowym palaczom?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rak płuc | nowotwór płuca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL