Co wywołuje niedrożność jelit i jak ją rozpoznać?

Niedrożność jelit to zatrzymanie treści pokarmowych w przewodzie pokarmowym. Jest to poważna dolegliwość, która najczęściej wymaga interwencji chirurgicznej i to natychmiastowej.

Nie ma żadnych skutecznych metod leczenia domowego. Dlatego nie należy ignorować objawów bólowych świadczących o wystąpieniu niedrożności, bo przy przedłużaniu się tego stanu może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń ściany jelita.

Niedrożność jelit - objawy

Pierwsze objawy to najczęściej narastający ból brzucha, wzdęcia, mdłości i wymioty. Charakterystyczne stają się też treści zwracane, najpierw pokarmowe, a następnie jelitowe o przykrym zapachu. W dłuższym okresie można odnotować brak stolca oraz pojawienie się gorączki.

Niedrożność jelit - przyczyny

Ze względu na charakter niedrożności możemy wyróżnić niedrożność mechaniczną i porażenną. Do przyczyn wywołujących niedrożność jelit mechaniczną należy zatkanie przewodu ciałem obcym, kamieniem żółciowym lub kałowym. Taki sam skutek mogą wywołać polipy oraz guzy nowotworowe jelita i okołojelitowe. Jelito może mieć ograniczoną drożność z powodu zadzierzgnięcia, które może być wywołane przez:

Reklama

 - skręt jelita (skręt esicy)

- wgłobienie jelita

- uwięźniętą przepuklinę

- zrosty w jamie brzusznej.

Niedrożność jelit porażenna spowodowana jest najczęściej zapaleniem otrzewnej, ale także występuje czasowo po przeprowadzonej operacji z otwarciem jamy brzusznej.

Niedrożność jelit - przyczyny

- zatrucie niektórymi lekami

- zatrucie ołowiem

- mocznica

- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

- niedobór potasu

- niedobór sodu

- odwodnienie

- pourazowe uszkodzenie miednicy

- krwiaki w jamie brzusznej.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL