Sposób za grosze na przeziębienie i grzybicę. Mocz w tym nogi przy pierwszych objawach

Kiedy wracałam przemarznięta ze szkoły lub wypadu na sanki, babcia wyjmowała miednicę i kazała mi moczyć nogi w wodzie z solą. Po tę samą metodę sięgała, gdy jako dziecko dostawałam kataru. Moczenie stóp w wodzie z solą to sposób stary jak świat, ale czy skuteczny? Czy zapobiega przeziębieniu?

Jak na organizm działają sól i ciepła woda?

Ciepła kąpiel to jeden z zabiegów odprężających i leczniczych. Woda w odpowiedniej temperaturze (nie za gorąca), pomaga rozluźnić napięte mięśnie. Ale nie tylko. Jak zadziała, kiedy chodzi o same stopy?

Przemarznięte stopy to prosta recepta na przeziębienie, dlatego po powrocie do domu trzeba je jak najszybciej rozgrzać. Zanurzenie ich w miednicy z ciepłą wodą będzie jednym z lepszych sposobów. Co więcej, za sprawą tej metody stopy odpoczną po całym dniu, a to poprawi nasze samopoczucie. Wyższa temperatura pobudza krążenie, szybko poprawia się komfort termiczny. Po ogrzaniu stóp odczuwamy ciepło w całym ciele i jest to wyraźny sygnał, że poprawiło się krążenie i organizm może walczyć z potencjalną infekcją. 

Reklama

Co się zaś tyczy soli - jest ona tradycyjnym lekarstwem stosowanym w medycynie ludowej. To nie tylko przyprawa, ale również substancja o szerokim spektrum prozdrowotnego działania. Zabiegi haloterapeutyczne (z wykorzystaniem soli) stosuje się w różnych dolegliwościach. Sól działa m.in. antyseptycznie, odkażająco i oczyszczająco.

Moczenie stóp sposobem na przeziębienie?

Medycyna ludowa opierała się na naturalnych metodach, ponieważ nie było innych, skuteczniejszych środków. Moczenie stóp w wodzie z solą to właśnie jeden z dawnych sposobów. Taka solanka poprawia krążenie, odkaża, rozluźnia, ale nie jest lekarstwem na infekcje wirusowe i bakteryjne. Powinniśmy traktować ten zabieg jako naturalną prewencję. Kiedy wrócisz do domu zmarznięty, masz przemoczone stopy i odczuwasz spadek odporności - weź ciepłą kąpiel lub wymocz nogi w solance.

Moczenie stóp w ciepłej wodzie skutecznie rozgrzeje ciało. Kiedy krążenie przyspiesza, komórki są lepiej odżywione i dotlenione, a wydalanie toksyn odbywa się wydajniej. Już samo to powoduje, że organizm ma więcej energii do walki z nadchodzącą infekcją.

Dodatkowe zalety moczenia nóg w wodzie z solą to miękka skóra bez zrogowaceń, zapobieganie powstawaniu infekcji grzybiczych stóp i paznokci. A ponadto chwila relaksu po ciężkim dniu. 

Jeśli chcesz jeszcze lepiej się rozgrzać, zrób sobie aromatyczną herbatę z przyprawami korzennymi i popijaj ją, mocząc stopy.

Jakiej soli dodać do kąpieli dla stóp?

Wystarczy zwykła sól kuchenna, które ma działanie antyseptyczne i zmiękczające. Na półkach w sklepach spożywczych znajdziemy również sól morską i himalajską - obie są mocno zmineralizowane, więc można je stosować do moczenia stóp dotkniętych bólami stawowymi i reumatyzmem. Takie kąpiele nie zlikwidują problemów zdrowotnych, ale przyniosą ulgę.

Do kąpieli i moczenia nóg można użyć również soli z Morza Martwego. Ma silne właściwości odkażające, a do tego łagodzi objawy chorób skórnych takich jak egzema i łuszczyca. W aptekach i sklepach zielarskich dostaniesz sól Epsom potocznie nazywaną solą gorzką. Moczenie stóp w ciepłej wodzie z solą Epsom zmniejsza obrzęki i poprawia krążenie krwi w kończynach dolnych. Dodatkowe korzyści to delikatne działanie złuszczające - stopy będą miękkie i wygładzone. 

Jak przygotować rozgrzewającą kąpiel dla stóp?

Woda powinna być ciepła, ale nie za gorąca - nie chcemy zagotować stóp, tylko je rozgrzać. Kiedy woda zacznie stygnąć i stanie się letnia, to znak, że trzeba już zakończyć zabieg. Pod ręką miej suchy ręcznik i ciepłe skarpetki, aby utrzymać efekt komfortu cieplnego po kąpieli.

Ile soli wsypać do miedniczki? Standardowa proporcja to 5 gram na litr wody. Można zrobić bardziej nasycony roztwór, ale nie powinno się przekraczać 15 gram soli na litr wody.

W czym jeszcze można moczyć nogi?

Sól nie jest jedynym produktem spożywczym do kąpieli stóp. Są tacy, którzy moczą nogi w musztardzie z ziarenkami gorczycy lub naparze z goździków. Czy zwalczają infekcje? Nie, ale rozgrzewające zabiegi z pewnością pomogą uchronić przed skutkami przemoczenia i wychłodzenia nóg.

Do kąpieli lub moczenia nóg możesz dodać również olejki eteryczne: z drzewa herbacianego, sosnowy lub eukaliptusowy. Mają działanie antyseptyczne i pomagają udrożnić zatkany nos. Mamy zatem takie naturalne 2w1 - rozgrzewającą kąpiel dla stóp i inhalację, która złagodzi katar. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Co o twoim zdrowiu i życiu mówi kształt stopy? Zwróć uwagę na palce

Zamocz w tym stopy na 10 minut. Zbawienne szczególnie zimą

Trzy domowe sposoby na popękane stopy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL