Jak rozpoznać i leczyć zespół cieśni nadgarstka?

Drętwienie i mrowienie palców, a potem nawracający silny ból nadgarstka, który z czasem prowadzi do niedowładu ręki - tak można najkrócej opisać opisać czym jest zespół cieśni nadgarstka. Choroba ta potrafi bardzo uprzykrzyć życie, a zdarza się coraz częściej i coraz młodszym osobom. Winny jest styl życia, praca przy komputerze, nadużywanie smartfonów i mała świadomość profilaktyki tej choroby. Zobacz, co warto wiedzieć o zespole cieśni kanału nadgarstka.

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka powstaje w efekcie długiego, przewlekłego ucisku na nerw pośrodkowy, który biegnie kanałem w nadgarstku. Chorobę może też wywołać nadmierne rozciąganie tego nerwu. 

Dochodzi do tego wskutek powtarzalnych ruchów ręki, np. podczas pracy fizycznej lub ciągłej pracy przy komputerze, albo wielogodzinnego skrolowania ekranu smartfona, co prowadzi do zmian zwyrodnieniowych i przeciążeniowych, a w końcu przyczynia się do rozwoju choroby.

Zespół cieśni nadgarstka - jakie objawy?

Na wstępnym etapie choroby sporadycznie drętwieją i bolą palce. Jeżeli jednak bóle kciuka, palca wskazującego, środkowego i części serdecznego zaczynają wybudzać nas ze snu, łatwo utożsamić te objawy w zespołem cieśni nadgarstka. Z czasem ból może promieniować do przedramienia, a nawet barku oraz zacząć pojawiać się również w ciągu dnia, szczególnie w momencie wysiłku. 

Reklama

Na tym etapie utrudnione jest wykonywanie czynności wymagających umiejętności motorycznych, np. zapinanie guzików, obieranie warzyw, robienie makijażu. Ostatni etap choroby wiąże się z zanikiem mięśniowym czy degeneracyjną zmianą nerwu pośrodkowego.

Zespół cieśni nadgarstka - czemu ważna szybka diagnostyka?

Jeżeli z problemem zespołu cieśni nadgarstka przyjdziemy do lekarza w porę, możemy uniknąć operacji. Ortopeda prawdopodobnie na krótki czas unieruchomi rękę, by zlikwidować obrzęk i stan zapalny ścięgien oraz zaleci przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zawierających w składzie kefoprofen lub ibuprofen

Bardzo możliwe również, że lekarz unieruchomi nadgarstek w łusce gipsowej na okres od 2 do 3 tygodni, z zaleceniem stosowania jej tylko na noc lub w ciągu dnia. 

Przenoszony i nieleczony zespół cieśni nadgarstka wymaga inwazyjnej metody leczenia, jaką jest operacja i następująca po niej wielotygodniowa rehabilitacja ręki

CZYTAJ TAKŻE:

Ketoprofen - kiedyś na receptę, dziś dostępny dla każdego. Jak działa?

Maść końska - pogromca bólu stawów

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL