Jak przebiega odmiedniczkowe zapalenie nerek?

Jedną z bardzo poważnych chorób układu moczowego jest odmiedniczkowe zapalenie nerek. Wywołują ją najczęściej bakterie E.coli, rzadziej wirusy i grzyby.

Jedną z bardzo poważnych chorób układu moczowego jest odmiedniczkowe zapalenie nerek. Wywołują ją najczęściej bakterie E.coli, rzadziej wirusy i grzyby.

Czynnikami sprzyjającymi tej dolegliwości są kamienie, cewnik w pęcherzu moczowym, cukrzyca. Może przyjąć postać ostrą lub przewlekłą.  

Odmiedniczkowe zapalenie nerek - objawy

Objawem wskazującym na odmiedniczkowe zapalenie nerek jest ból w okolicach lędźwiowych. Jest on nagły i często towarzyszy mu stan podgorączkowy lub gorączka. Inne objawy:

- dreszcze

- mdłości

- wymioty

- częstomocz

- ból przy oddawaniu moczu

- parcie na pęcherz oraz pieczenie

- ogólne zmęczenie.

Przy zakażeniach układu moczowego jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza, aby nie zwlekać z podjęciem leczenia.

Reklama

Odmiedniczkowe zapalenie nerek - leczenie

Leczenie opiera się głównie na antybiotykoterapii. Trwa ona około 2 tygodnie. Początkowo podaje się antybiotyk, który z reguły stosuje się w przypadkach zapalenia układu moczowego. W tym czasie przeprowadza się analizę moczu na zawartość bakterii i po uzyskaniu wyniku podaje się antybiotyk skierowany przeciwko tej konkretnej bakterii. Dla złagodzenia objawów stosuje się

także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zaleca się też nawadnianie organizmu poprzez spożywanie w ciągu doby minimum 2 litrów płynów. W ten sposób można przyśpieszyć wypłukiwanie bakterii z układu moczowego. Dodatkowo pacjent powinien ograniczyć aktywność fizyczną i odpoczywać w domu. 

Niepodjęcie odpowiedniego leczenia może wywołać przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, które wymaga już długiego przyjmowania preparatów o działaniu odkażającym drogi moczowe.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL