Jak przebiega odmiedniczkowe zapalenie nerek?
Jedną z bardzo poważnych chorób układu moczowego jest odmiedniczkowe zapalenie nerek. Wywołują ją najczęściej bakterie E.coli, rzadziej wirusy i grzyby.
Czynnikami sprzyjającymi tej dolegliwości są kamienie, cewnik w pęcherzu moczowym, cukrzyca. Może przyjąć postać ostrą lub przewlekłą.
Objawem wskazującym na odmiedniczkowe zapalenie nerek jest ból w okolicach lędźwiowych. Jest on nagły i często towarzyszy mu stan podgorączkowy lub gorączka. Inne objawy:
- dreszcze
- mdłości
- wymioty
- częstomocz
- ból przy oddawaniu moczu
- parcie na pęcherz oraz pieczenie
- ogólne zmęczenie.
Przy zakażeniach układu moczowego jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza, aby nie zwlekać z podjęciem leczenia.
Leczenie opiera się głównie na antybiotykoterapii. Trwa ona około 2 tygodnie. Początkowo podaje się antybiotyk, który z reguły stosuje się w przypadkach zapalenia układu moczowego. W tym czasie przeprowadza się analizę moczu na zawartość bakterii i po uzyskaniu wyniku podaje się antybiotyk skierowany przeciwko tej konkretnej bakterii. Dla złagodzenia objawów stosuje się
także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zaleca się też nawadnianie organizmu poprzez spożywanie w ciągu doby minimum 2 litrów płynów. W ten sposób można przyśpieszyć wypłukiwanie bakterii z układu moczowego. Dodatkowo pacjent powinien ograniczyć aktywność fizyczną i odpoczywać w domu.
Niepodjęcie odpowiedniego leczenia może wywołać przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, które wymaga już długiego przyjmowania preparatów o działaniu odkażającym drogi moczowe.