Jak uniknąć infekcji, kiedy domownik choruje?

Jesienią nasza odporność spada. Wirusy i bakterie mają więc ułatwione zadanie. Stykamy się z nimi w komunikacji miejskiej, w pracy, sklepie, ale i w domu. Na kilkudziesięciu wspólnie dzielonych metrach kwadratowych, gdy jeden z domowników choruje, uniknąć infekcji nie jest łatwo. Dzięki tym kilku sposobom można jednak ograniczyć ryzyko zarażenia.

1. Izolacja chorego - wiadomym jest, że osoby chore, która zarażają, powinny unikać miejsc publicznych (np. galerii handlowych), by nie doprowadzić do szerzenia infekcji (np. wirusem grypy). Chorzy powinni pozostać w domu i do minimum ograniczyć kontakty społeczne i towarzyskie. Jeśli w domu nie przebywają sami, dobrze by było, gdyby na czas choroby przebywali w osobnym pomieszczeniu i najrzadziej, jak to tylko możliwe, stykali się z pozostałymi domownikami. Sytuacją idealną byłoby, gdyby chory miał do dyspozycji osobną łazienkę.

Reklama

2. Dezynfekcja - wirusy mogą pozostawać np. na klamkach oraz innych przedmiotach powszechnie dostępnych. Nie inaczej jest we własnych czterech kątach. Przedmiotów, na których może znajdować się duża ilość zarazków, może być naprawdę sporo. Po dotknięciu skażonego przedmiotu wirusy, ze skóry rąk, przedostają się do dróg oddechowych (dotykamy przecież często odruchowo okolic ust, nosa czy oczu). Warto więc rozważyć dezynfekcję powierzchni, z którymi najczęściej mamy kontakt. Prócz wspomnianych klamek będą to np. uchwyty szafek, drzwi lodówki, włączniki światła, blaty czy poręcze schodów. Dezynfekcja rąk preparatami do dezynfekcji na bazie alkoholu również jest wskazana.

3. Mycie rąk - brudne ręce są przyczyną wielu chorób. Odpowiednia higiena rąk to więc jedna z podstawowych metod, która pozwala na zmniejszenie liczby potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów. Ręce należy myć regularnie, mydłem, pod bieżącą wodą (sama woda nie wystarczy), a następnie dokładnie osuszyć. Te dwie czynności powinny trwać łącznie co najmniej 40-60 sekund. Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), prawidłowe mycie rąk trwa mniej więcej tyle, ile dwukrotne zaśpiewanie "Happy Birthday". Kiedy nie mamy możliwości umycia rąk, można użyć preparatu do dezynfekcji.

4. Unikanie dotykania twarzy - wspomnieliśmy o tym już wyżej, ale uczyniliśmy z tego osobną zasadę, gdyż ma ona naprawdę duże znaczenie. Często dotykanie twarzy to nawyk, który stwarza niebezpiecznym drobnoustrojom idealne warunki do wniknięcia do organizmu. Ryzyko infekcji można zmniejszyć, trzymając ręce z dala od twarzy - oczu, ust, nosa. "Jeśli musisz dotknąć oczu, nosa lub ust, zrób to czystą chusteczką lub najpierw umyj ręce" - zwracają uwagę eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

5. Wietrzenie mieszkania - dbanie o cyrkulację powietrza w zamkniętych przestrzeniach również jest istotne. Otwierając okna, umożliwiamy naturalne oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach. Częste wietrzenie zapobiega rozwojowi pleśni, grzybów i chorobotwórczych patogenów. Zbyt wysoka temperatura wewnątrz pomieszczeń, zwłaszcza w sezonie grzewczym, sprzyja nadmiernemu wysuszaniu błon śluzowych, co może ułatwić różnym drobnoustrojom przedostanie się do organizmu.

6. Pranie - Im wyższa temperatura prania, tym większe prawdopodobieństwo, że pozbędziemy się wirusów. Przede wszystkim na pierwszy rzut powinny pójść pościel oraz ręczniki używane przez chorego. Przykładowo - eksperci twierdzą, że powinniśmy zmieniać pościel co najmniej raz na dwa tygodnie, a prześcieradła nawet raz na tydzień - i są to zalecenia, które nie uwzględniają choroby (o tej zasadzie powinni pamiętać też alergicy). W chorobie czynności te powinny mieć miejsce częściej. Na rynku dostępne są specjalne proszki i płyny dezynfekujące.

7. Odpady prosto do kosza - wirusy przeziębienia lub grypy na zużytych chusteczkach higienicznych potrafią przeżyć nawet do 12 godzin, dlatego tak ważne jest, by takie odpady trafiały prosto do kosza, a nie leżały na łóżku czy podłodze.

8. Maseczka ochronna - kiedy trudno uniknąć bliskiego kontaktu z chorym domownikiem, warto zakładać maseczkę ochronną. Maseczki powinna używać zarówno osoba chora, jak i zdrowa. 

Czytaj także:

Alergie, zatoki, wrzody... Jesienią dokuczają jeszcze bardziej

Jak zwalczyć jesienną chandrę i zapobiec chorobom?

Produkty, których należy unikać przy przeziębieniu i grypie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne