Alergie, zatoki, wrzody... Jesienią dokuczają jeszcze bardziej

Jesień to wyzwanie dla naszego organizmu - w tym czasie stajemy się bardziej podatni na infekcje, a do tego nasilają się objawy towarzyszące niektórym chorobom przewlekłym. Jak przypominają kardiolodzy, przesilenie jesienne wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem zawału serca. Na zwielokrotnienie jakich dolegliwości musimy być przygotowani w zimnych miesiącach?

Alergie

Nie tylko wiosna i lato to trudny czas dla alergików - jesień również. Cierpią szczególnie ci, którzy mają alergię na kurz, roztocza oraz pleśń. Objawy przypominają przeziębienie. W przebiegu alergii występują najczęściej nieżyt nosa, swędzenie w jego okolicach, częste kichanie, łzawienie i swędzenie oczu, zaczerwienienie spojówek, duszności. Niekiedy pojawiają się również zmiany skórne. Objawy alergii nasilają się jesienią i zimą dlatego, że ze względu na niską temperaturę na zewnątrz, rzadziej wietrzymy mieszkania. Ogrzewanie natomiast wysusza śluzówkę, co sprawia, że staje się ona bardziej podatna na alergeny (to idealne warunki do namnażania się roztoczy). Jak sobie poradzić z takim rodzajem alergii? Mamy dla ciebie 10 rad, a znajdziesz je TUTAJ.

Reklama

Astma

Zaostrzenie astmy, które ma miejsce jesienią, dotyczy najczęściej najmłodszych. Za większość przypadków odpowiadają infekcje wirusowe, a także alergie. Jako przyczynę jesiennych ataków astmy wymienia się również stres, który u dzieci może być spowodowany powrotem do szkół. Silne duszności często kończą się wizytą na pogotowiu.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna skóry, której towarzyszy uporczywy świąd. Zaostrza się jesienią i zimą z kilku powodów. Po okresie wakacji, urlopów, znów wpada się w wir obowiązków, co wiąże się ze stresem. A stres, jak udowodniono, nasila problemy skórne. Po drugie, z racji tego, że więcej czasu spędzamy w zamkniętych i ogrzewanych pomieszczeniach, skóra się przesusza, co również wzmaga dolegliwości. Zmagań z atopowym zapaleniem skóry nie ułatwiają także roztocza kurzu domowego czy pocenie się, o co nietrudno, kiedy przy zmiennej pogodzie wybierzemy za ciepłe ubrania.

Zapalenie zatok

Większe niż zazwyczaj problemy z zatokami to także domena okresu jesiennego. Najczęściej do zapalenia zatok prowadzą infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze oraz reakcje alergiczne (warto zapamiętać, że zapalenie zatok to częste powikłanie przeziębienia). Niestety, nierzadko my sami, nieświadomie, narażamy się na nieprzyjemne dolegliwości, np. nie zakładając czapki przed wyjściem z domu. Bóle zatokowe mogą dać o sobie znać w wyniku nagłego wystawiania się na działanie niskich temperatur (większość czasu spędzamy przecież w ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie niestraszny nam silny wiatr czy przymrozki).

Zawał serca

To ważna wiadomość przede wszystkim dla osób zmagających się z problemami ze strony układu krążenia: badania potwierdzają, że im niższa temperatura za oknem (poniżej 0 st.), tym większe ryzyko zawału serca. Ujemna temperatura, jak podkreślają badacze, może prowadzić do zwężenia tętnic, co z kolei wywołuje skoki ciśnienia tętniczego i obciąża serce. Naukowcy wskazują również na takie czynniki jak: niskie ciśnienie atmosferyczne, wyższą prędkość wiatru, krótki czas nasłonecznienia, infekcje grypopodobne, większą podatność na stres, częstsze spożywanie alkoholu, gorsze składniki w diecie oraz aktywności, których podejmujemy się w zimnych miesiącach (np. odśnieżanie). Jesień i zima to czas, w którym powinniśmy być wyjątkowo wyczuleni na sygnały ze strony serca.

Migreny i przewlekły ból głowy

Gwałtownie zmieniające się jesienią temperatury i wahania ciśnienia atmosferycznego sprawiają, że nasilają się także schorzenia neurologiczne. Dużym problemem w tym okresie są bóle głowy i migreny - najbardziej dotkliwe są między wrześniem a listopadem. Eksperci podkreślają, że ważne jest dotlenianie mózgu (uważajmy jednak na smog, który także jest przyczyną bólów głowy), ruch, odpowiednia dieta oraz suplementacja witaminy D.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

To jedno z najpowszechniejszych schorzeń przewodu pokarmowego. Objawy (bóle brzucha, mdłości, wymioty, zgaga) nasilają się jesienią, ale również wiosną. Eksperci przyczyn tego zjawiska upatrują w zmianie trybu życia oraz diety, a także panoszących się infekcjach, z którymi wiąże się konieczność zażywania leków.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

U osób starszych jesienią nasilają się problemy ze stawami. Podobnie jak w przypadku poprzednich dolegliwości, przyczyna leży w zmianach temperatury, ciśnienia atmosferycznego oraz zwiększającej się wilgotności powietrza (na stawy najczęściej uskarżać się będziemy na kilka godzin przed zmianą pogody). Ilość płynu stawowego zwiększa się, czego efektem, poza bólem, jest opuchlizna.

Jesienna depresja sezonowa

Zmęczenie, senność, problemy z koncentracją, uczucie smutku, niepokoju, brak motywacji, wzmożony apetyt? To może być depresja sezonowa, czyli sezonowe zaburzenie afektywne (z ang. Seasonal Affective Disorder, w skrócie SAD). Pojawia się w okresie jesienno-zimowym, a ustępuje zwykle wiosną, kiedy zwiększa się ilość światła słonecznego (to właśnie jego niedostateczna ilość jest główną przyczyną gorszego samopoczucia). Kiedy za mało sygnałów świetlnych dociera do mózgu, a dokładniej do podwzgórza, nie jest ono pobudzone na tyle, by właściwie regulować czynności naszego organizmu, np. rytm okołodobowy czy odpowiedzi emocjonalne.  

Czytaj także: 

Reagują na zmiany pogody. Sprawdź, czy ty też jesteś meteopatą

Nakarm jesienną chandrę. Kulinarne sposoby na dobry nastrój

Jak pokonać jesienne dolegliwości? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL