Łupież pstry u dziecka

​Łupież pstry jest wywoływany przez grzyby. Często myli się go z innymi infekcjami skórnymi, gdyż u dzieci występuje rzadko. Jeżeli jednak się pojawia atakuje dzieci starsze.

​Łupież pstry jest wywoływany przez grzyby. Często myli się go z innymi infekcjami skórnymi, gdyż u dzieci występuje rzadko. Jeżeli jednak się pojawia atakuje dzieci starsze.

Łupież pstry - występowanie

Łupież pstry pojawia się najczęściej wśród nastolatków i osób młodych. Ma to związek z faktem, że w tym czasie gruczoły łojowe są najbardziej aktywne. Sprzyja mu też klimat tropikalny i półtropikalny, dlatego w takich rejonach występuje najczęściej. 

Delikatna, wilgotna skóra - to czynniki, w których łupież pstry pojawia się najczęściej. Inną przyczyną wywołującą tę chorobę jest też niedożywienie, zły stan ogólny organizmu i predyspozycje genetyczne organizmu.

Łupież pstry - objawy

Charakterystyczne dla łupieżu pstrego są odbarwienia skóry, przypominające objawy bielactwa. Inne symptomy pozwalające rozpoznać chorobę to przebarwienia lub czerwone płaskie wykwity, które mogą łączyć się w duże płaty z przylegającą delikatną łuską. 

Reklama

Mogą też pojawić się plamy żółtobrunatne oraz ciemnobrunatne wielkości do kilku milimetrów. Zmiany te obserwujemy głównie na szyi i górnej części tułowia, pojawiają się też na owłosionej skórze głowy, ramionach. Czasami obserwuje się je też na przedramionach, rękach i wzgórku łonowym.

Łupież pstry - leczenie

Łupież pstry jest wywoływany przez rodzaj grzybów, które zwykle bytują na zdrowej skórze człowieka. Leki stosowane miejscowo, takie jak postacią szampony, płyny lub żele przeciwgrzybiczne, skutecznie eliminują ogniska łupieżu. 

W przypadku rozległej postaci choroby stosuje się leki doustne. Niestety, łupież pstry jest chorobą przewlekłą, dlatego należy się liczyć z możliwością nawrotów choroby, stąd konieczność przyjmowania leków profilaktycznie.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL