Cukrzyca typu 1 często atakuje ludzi młodych. Jak się objawia i przebiega?

Cukrzyca typu 1 atakuje głównie dzieci i młodych dorosłych. Pierwszym objawem choroby może być wzmożone pragnienie. Chory na cukrzycę może pić dziennie nawet 5-6 litrów wody. Nie należy bagatelizować objawów - cukrzyca to poważne schorzenie wymagające codziennego podawania insuliny. Nieleczona cukrzyca typu 1 może mieć bardzo poważne konsekwencje i prowadzić nawet do śmierci.

 

Co to jest cukrzyca typu 1?

Cukrzyca to schorzenie, które kojarzone jest głównie z dojrzałymi osobami. To duży błąd. Choroba ta powszechnie występuje także u młodych osób. W ich przypadku najczęściej mamy do czynienia z cukrzycą typu 1.

Cukrzyca tego typu nazywana jest inaczej insulinozależną. W aż 80 proc. przypadków pierwsze objawy pojawiają się jeszcze przed ukończeniem 30. roku życia. 

Cukrzyca typu 1 jest schorzeniem przewlekłym - jest niemożliwa do wyleczenia. Jej cechą charakterystyczną jest fakt, że od początku konieczne jest podawanie pacjentowi insuliny egzogennej. 

Reklama

Przyczyny cukrzycy typu 1

Cukrzyca jest chorobą autoimmunologiczną. Co to oznacza? W przypadku choroby mamy do czynienia z sytuacją, w której układ odpornościowy chorego zaczynać niszczyć swoje komórki trzustki. Te z kolei odpowiedzialne są za produkcję insuliny. 

Jak do tej pory nie udało się określić bezpośredniej przyczyny choroby. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że cukrzyca typu 1 ma podłoże genetyczne. Nie oznacza to jednak, że zachorują tylko obciążone genetycznie osoby. Badania wskazują na to, że istotne mogą być także inne czynniki. Chodzi przede wszystkim o niedobory witaminowe - głównie witaminy D, stres, zakażenia wirusowe - przede wszystkim wirusem różyczki, świnki i cytomegalii. 

Wielu ekspertów zwraca uwagę również na czynniki dietetyczne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że cukrzycę typu 1 może wywoływać zbyt wczesne włączanie do diety mleka krowiego.

Cukrzyca typu 1. Objawy

Cukrzyca typu 1 w początkowej fazie może przebiegać bezobjawowo. Wraz z rozwojem choroby pojawić się mogą jednak bardziej charakterystyczne objawy, które ułatwią rozpoznanie. U chorych zaobserwować można przede wszystkim wzmożone pragnienie. Występuje ono zarówno w dzień, jak i w nocy. Chorzy na cukrzycę piją nawet pięć litrów wody dziennie. 

Inne objawy cukrzycy typu 1 to:

  •    bardzo częste oddawanie moczu,
  •    spadek masy ciała,
  •    zmęczenie,
  •    senność,
  •    zmiany skórne - suchość, zajady,
  •    nudności i wymioty,
  •    nieprzyjemny zapach z ust przypominający aceton.

W przypadku, gdy u pacjenta dojdzie do wyczerpania komórek beta w trzustce, dojść może także do śpiączki.

Rozpoznanie i leczenie cukrzycy typu 1

Chorobę rozpoznaje się zwykle na podstawie sprawdzenia poziomu glukozy we krwi. O cukrzycy typu 1 mówimy w przypadku, gdy u pacjenta przy kilku niezależnych pomiarach (bez względu na porę dnia) występuje poziom wyższy niż 200 mg/dl. Zdarza się, że lekarz dodatkowo zlecić może także inne badania. Najczęściej jest to test na obecność przeciwciał anty-GAD lub peptydu C. 

Cukrzyca typu 1 wymaga podawania choremu insuliny. Insulina podawana jest przed posiłkiem. Istnieje kilka metod aplikacji - strzykawką, penem insulinowym czy w końcu pompą insulinową. Jej dawka uzależniona jest od wielu czynników, m.in. wieku chorego, wagi czy ogólnego stanu zdrowia. Głównym celem leczenia cukrzycy typu 1 jest jak najdokładniejsze odtworzenie prawidłowego rytmu wydzielania insuliny. Prościej - chodzi o utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. 

Cukrzyca typu 1 wymaga leczenia. Nieleczona prowadzić może nawet do śmierci. 

Co jeść przy cukrzycy?

Ważnym elementem leczenia cukrzycy typu 1 jest odpowiednia dieta. Pacjenci muszą stosować się do zaleceń lekarza i dietetyka. Przede wszystkim należy unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym (IG). To m.in. białe pieczywo, ziemniaki, marchewka gotowana. 

To samo dotyczy węglowodanów prostych, które znacząco podnoszą poziom cukru we krwi. W diecie osoby chorej na cukrzycę typu 1 powinny znaleźć się przede wszystkim surowe warzywa, chude mięso, ryby i jaja.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca | cukrzyca typu 1 | insulina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL