Przyczyny i sposoby leczenia ostrogi piętowej

Ostrogi piętowe to wyjątkowo bolesne zwyrodnienie kości stopy, które zwykle powstaje z długoletnich przeciążeń tego miejsca. Przyczyną pojawiania się ostrogi jest m.in noszenie wysokich obcasów, intensywne treningi, stojąca praca lub nadwaga. Ich wyleczenie jest trudne, ale możliwe. Czytaj więcej na temat ostróg piętowych.

Czym są ostrogi piętowe?

 W okolicach połączenia kości pięty może dojść do zwyrodnienia określanego jako ostroga piętowa. Zmiany te doprowadzają do zapalenia rozcięgna podeszwowego. Jest to dolegliwość charakteryzująca się dokuczliwym bólem uciskowym uniemożliwiającym swobodne poruszanie się. Zdjęcie rentgenowskie ukazuje kostną narośl o charakterystycznym ostrym kształcie, która najczęściej rozwija się przez kilka lat.

Ostroga piętowa - przyczyny powstawania

Przyczynami tego schorzenia są czynniki oddziaływające na stopę. Są to przede wszystkim:

Reklama
  • przeciążenia stopy (zbyt intensywne treningi, dźwiganie ciężarów)
  • wielogodzinna praca w pozycji stojącej,
  • wady postawy, koślawienie stóp
  • niewygodne buty (za ciasne, wysoki obcas, cienka podeszwa),
  • urazy i kontuzje,
  • nadwaga i otyłość.

Ostroga piętowa - czy można wyleczyć?

Ostroga piętowa jest dość poważną chorobą i trudną do leczenia. Dlatego głównie próbuje się złagodzić jej dolegliwości bólowe, zwłaszcza że przy poważnych stanach ból występuje nie tylko w ruchu, ale też w spoczynku. 

Ulgę mogą przynieść stosowane specjalne wkładki do butów, maści przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz leki sterydowe i tzw. blokady. Zalecana jest fizykoterapia w formie delikatnego masażu, ultradźwięków i laseroterapii. 

Stosuje się też naświetlanie promieniami RTG. W przypadku zagrożenia ostrogą piętową zaleca się profilaktykę, czyli ograniczenie wszelkich przeciążeń stopy. Jeśli jest to konieczne, należy zrzucić zbędne kilogramy i zmienić tryb życia.

Operacja na ostrogi piętowe

Najskuteczniejszym sposobem leczenia ostryg piętowych  jest bez wątpienia operacja. Jednak leczenie chirurgiczne stosowane jest jedynie w przypadku, gdy żadne inne metody nie daję rezultatów lub gdy dochodzi do deformacji stopy. 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL