Reklama

Niedobór witaminy D. Jakie są jego przyczyny i skutki

Zarówno niedobór witaminy D oraz jej nadmiar są niekorzystne dla organizmu, choć częściej występuje jednak w organizmie jej za niski poziom niż hiperwitaminoza.

Zarówno niedobór witaminy D oraz jej nadmiar są niekorzystne dla organizmu, choć częściej występuje jednak w organizmie jej za niski poziom niż hiperwitaminoza.

Witamina D w organizmie pełni ważne role. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie nie tylko układu kostnego, ale także działa na układ: krążenia, nerwowy, mięśniowy i rozrodczy.

Co wpływa na niedobór witaminy D?

Przyczyną awitaminozy w tym przypadku może być niedostateczna ilość witaminy w pożywieniu lub zbyt mała ekspozycja na promieniowanie słoneczne. 

Inne powody związane są często z zaburzeniami wchłanialności oraz chorobami metabolicznymi. U niemowląt może to być również związane z nieodpowiednim stosunkiem wapnia do fosforu w spożywanym pokarmie.

Jak niedobór witaminy D wpływa na organizm?

Niedobór witaminy D u dzieci wpływa na rozwój krzywicy, która objawia się początkowo brakiem apetytu, zaparciami i poceniem się głowy, a w dalszej fazie rozmiękaniem kości i ich deformacją. 

Reklama

Przyczynia się do zahamowania wzrostu i wyrzynania się zębów. U dorosłych ta choroba nazywana jest osteomalacją i głównie objawia się rozmiękaniem układu kostnego.

Inną chorobą ujawniającą się na skutek niedoborów witaminy D u osób w dojrzałym wieku jest osteoporoza. Wówczas struktura kości znacznie osłabia się i w konsekwencji stają się one znacznie bardziej podatne na różne złamania.

Pozostałe negatywne skutki niedoboru tej witaminy to zwiększenie ryzyka wystąpienia różnych chorób:

- otyłości

- cukrzycy typu I

- nadciśnienia

- choroby Leśniowskiego-Crohna

- stwardnienia rozsianego

- niektórych nowotworów (piersi, jajników, jelita grubego).

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL