Pięć zaskakujących powodów, dlaczego warto spać bez ubrania

O tym, że spanie bez bielizny wpływa korzystnie na zdrowie intymne, mówi się od kilku lat i coraz częściej jest to stosowana praktyka. Warto jednak przyjrzeć się zdrowotnym korzyściom spania całkowicie nago. Nie tylko sam sen jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale równie ważne jest to, w co się ubieramy, kładąc się do łóżka.

Nie tylko ile śpimy, ale jak śpimy ma znaczenie

Sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, nie chodzi bowiem tylko o odpoczynek, ale również wiele procesów regeneracyjnych, jakie odbywają się w trakcie snu. Aby sen był efektywny, należy przede wszystkim dbać o odpowiednią długość snu, ale także wygodne łózko, regularne wietrzenie sypialni, a także zmianę pościeli, w której śpimy.

Równie ważne jest to, jak ubieramy się do snu. Chociaż znaleźć można przeciwników spania nago, to liczne badania wskazują, że spanie całkowicie nago ma wiele korzyści zdrowotnych.

Reklama

Spanie nago obniża poziom stresu i redukuje masę ciała

W badaniach nad snem udowodniono, że osoby, które śpią całkowicie nago mają niższy poziom kortyzolu. Jego wydzielanie jest uwarunkowane m.in. temperaturą ciała. Spanie nago pozwala na jej obniżenie, dlatego osoby śpiące nago lepiej radzą sobie ze stresem. Ponadto wydzielanie kortyzolu ma wpływ na tkankę tłuszczową - stres sprzyja nadwadze, która wynika z nieregularnego jedzenia bądź "zajadania" stresu. Spanie w niższej temperaturze wpływa również na regulację poziomu cukru we krwi, tym samym zmniejszając ryzyko cukrzycy.

Spanie nago wpływa na wygląd skóry

W trakcie snu organizm produkuje melatoninę - substancję, która wchodzi w interakcję z komórkami skóry (keratynocytami i fibroblastami), powodując jej szybszą regenerację oraz opóźnianie procesów starzenia. Melatonina stymuluje również produkcję kolagenu, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania i wyglądu skóry. Spanie w ubraniu może powodować większą potliwość, a co za tym idzie, zwiększać ryzyko podrażnień skóry.  

Spanie nago wpływa na jakość snu

Jakoś snu bez ubrania jest lepsza, ponieważ nie ma żadnego ograniczenia ruchu w trakcie odpoczynku. Podczas snu mimowolnie ruszamy się oraz obracamy, a spanie nago pozwala na maksymalną swobodę. Piżama, koszula nocna a nawet bielizna mogą powodować ograniczenie ruchu nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy tego świadomi. To z kolei pozwala na lepszy wypoczynek i sprawia, że po nocy czujemy się bardziej wyspani.

Spanie nago a zdrowie intymne

Spanie nago jest rekomendowane przez ginekologów z uwagi na fakt, że bez bielizny wrażliwe miejsca intymne mają zapewniony odpowiedni dostęp powietrza. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko infekcji, bowiem bakterie i grzyby nie mają możliwości się namnażać. Spanie nago sprawia, że u kobiet zmniejsza się ilość wydzielanego śluzu i tym samym rzadziej dochodzi do podrażnień, odparzeń czy chorób intymnych.

Spanie nago a zdrowie psychiczne

Niewątpliwą korzyścią płynącą ze spania nago jest wzrost libido. Osoby, które śpią bez ubrań, częściej mają ochotę na seks, co korzystnie wpływa na relacje partnerskie. Ponadto kontakt skóra do skóry zwiększa wydzielanie oksytocyny - hormonu, który zwiększa poczucie przywiązania i poczucie bezpieczeństwa. U osób śpiących nago zanotowano również lepszą kondycję psychiczną oraz wyższą samoocenę niż u osób, które śpią w ubraniu. 

CZYTAJ TAKŻE:

Spanie nawet przy niewielkim świetle szkodzi zdrowiu

Wpływ melatoniny na zdrowy sen

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowy sen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL