Godzina dziennie uchroni przed osteoporozą. Obiecujące badania

Prowadzi do osłabienia kości i zwiększenia ryzyka złamań, zwłaszcza u osób starszych i dotyczy coraz większej grupy osób. Osteoporoza, czyli "cichy złodziej kości" to choroba przewlekła i nieuleczalna, ale można jej zapobiegać. Naukowcy nieustannie poszukują prostych i skutecznych metod, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju osteoporozy. Mineralizacji kości sprzyjają spacery. Ile trzeba chodzić, by ustrzec się przed chorobą?

Skąd się bierze osteoporoza?

Osteoporoza to choroba charakteryzująca się stopniowym ubytkiem masy kostnej i osłabieniem struktury kości, co sprawia, że stają się one bardziej kruche i podatne na złamania. Osteoporoza jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ zwykle rozwija się bezobjawowo - osoba chora często nie wie o problemie, dopóki nie dojdzie do złamania. 

Osteoporoza nazywana jest "cichym złodziejem kości", ponieważ rozwija się powoli i często nie daje żadnych objawów, dopóki nie dojdzie do złamania. Dlatego osoby, które nie przeprowadziły badań densytometrycznych (pomiaru gęstości kości), mogą nie wiedzieć, że ich kości są osłabione.

Reklama

Jakie są jej przyczyny? Osteoporoza rozwija się z powodu zaburzenia równowagi między procesem tworzenia a resorpcji kości - kiedy kości tracą masę szybciej, niż organizm może ją odbudować. Do głównych przyczyn osteoporozy należą:

  1. Starzenie się - naturalne osłabienie kości związane z wiekiem.
  2. Niedobór hormonów - spadek estrogenów u kobiet po menopauzie i testosteronu u mężczyzn.
  3. Niedobór wapnia i witaminy D - kluczowych dla zdrowia kości.
  4. Siedzący tryb życia - brak aktywności fizycznej osłabia kości.
  5. Złamania związane z osteoporozą mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, zwłaszcza dla osób starszych. Palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu - które przyspieszają utratę masy kostnej.
  6. Choroby i leki - np. reumatoidalne zapalenie stawów czy długotrwałe stosowanie kortykosteroidów.

Zwykłe chodzenie uchroni przed osteoporozą

Jednym z najnowszych badań, które rzuca światło na tę kwestię, jest publikacja z maja 2024 roku w czasopiśmie naukowym "Osteoporosis International". Artykuł ten przedstawia wyniki badań, które wykazały, że regularne spacerowanie może mieć istotny wpływ na zmniejszenie ryzyka rozwoju osteoporozy u osób starszych.

W badaniu wzięło udział 24 tysiące 700 osób starszych, których aktywność fizyczna była monitorowana i analizowana przez okres 37 miesięcy. Uczestników podzielono na cztery grupy w zależności od czasu, jaki codziennie spędzali na spacerach:

  1. Osoby, które nie wychodziły z domu codziennie.
  2. Osoby, które wychodziły z domu codziennie na 30 minut.
  3. Osoby, które wychodziły z domu codziennie na 30-60 minut.
  4. Osoby, które wychodziły z domu codziennie na więcej niż 60 minut.

Po zakończeniu badania naukowcy skontaktowali się z uczestnikami, aby przeanalizować ich stan zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem diagnozy osteoporozy. Wyniki były jednoznaczne: im dłużej uczestnicy spacerowali, tym mniejsze było prawdopodobieństwo, że zostaną zdiagnozowani z osteoporozą.

Ujemna korelacja między długością spacerów a ryzykiem osteoporozy

Zebrane dane jasno wskazały na ujemną korelację między czasem spacerów a ryzykiem rozwoju osteoporozy. Oznacza to, że im więcej czasu osoby starsze spędzały na chodzeniu, tym mniejsze było ryzyko wystąpienia osteoporozy. Najbardziej widoczny spadek ryzyka zaobserwowano w grupie osób, które spacerowały codziennie ponad 60 minut. Ich szanse na rozwój choroby były znacznie mniejsze w porównaniu do osób, które w ogóle nie wychodziły z domu.

Dlaczego spacerowanie jest korzystne?

Spacerowanie, jako forma aktywności fizycznej, wpływa pozytywnie na układ szkieletowy. Regularny ruch i obciążenie kości podczas chodzenia sprzyja procesowi mineralizacji kości, co z kolei prowadzi do wzrostu ich gęstości.

Spacerowanie gwarantuje lepsze krążenie, a to z kolei umożliwia dostarczanie większej ilości tlenu i składników odżywczych do tkanek, w tym kości, co wspiera ich zdrowie. Zwiększenie siły mięśniowej to lepsza stabilizacja stawów i kości która pomaga w zapobieganiu upadkom, co zmniejsza ryzyko złamań u osób z osteoporozą.

Ponadto regularne spacery wspomagają utrzymanie zdrowej masy ciała, co jest istotnym czynnikiem w kontekście osteoporozy. Nadmierna masa ciała może prowadzić do przeciążenia układu kostnego, natomiast zbyt niska masa ciała może wiązać się z niedoborem składników odżywczych niezbędnych do utrzymania zdrowia kości.

Badania opublikowane w "Osteoporosis International" w maju 2024 roku jasno pokazują, że regularne spacery, zwłaszcza te trwające dłużej niż 60 minut dziennie, mają pozytywny wpływ na zdrowie kości u osób starszych i mogą znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju osteoporozy. To proste, dostępne dla każdego rozwiązanie pokazuje, że aktywność fizyczna, nawet w formie spacerów, może odgrywać kluczową rolę w profilaktyce chorób układu kostnego.

Spacerowanie to nie tylko forma ruchu, która poprawia nastrój i ogólną kondycję fizyczną, ale również skuteczny sposób na długotrwałe wsparcie zdrowia kości, co jest szczególnie istotne w starszym wieku.

Dlaczego osteoporoza jest groźna?

Złamania związane z osteoporozą mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Osłabione kości mogą łatwo ulec złamaniu nawet przy minimalnym urazie lub upadku. Najczęściej dochodzi do złamań kręgów kręgosłupa, kości udowej oraz nadgarstka. Złamanie szyjki kości udowej jest szczególnie niebezpieczne i często wymaga operacji oraz długiej rehabilitacji.

Złamania osteoporotyczne, szczególnie kręgosłupa i biodra, mogą prowadzić do ograniczenia ruchomości i przewlekłego bólu. W cięższych przypadkach mogą powodować trwałą niepełnosprawność, która uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie. Około 50 proc. osób po złamaniu biodra wymaga opieki długoterminowej.

Osoby z osteoporozą są bardziej narażone na komplikacje po złamaniach, takie jak infekcje, zakrzepy, zatory czy odleżyny, zwłaszcza jeśli wymagają długotrwałego unieruchomienia. W konsekwencji - utrata niezależności, przewlekły ból i ograniczenia ruchowe obniżają jakość życia. Co więcej, złamania biodra u starszych osób wiążą się z podwyższonym ryzykiem śmiertelności - nawet jedna trzecia osób po takim złamaniu może umrzeć w ciągu roku.

Źródła: 
https://ppm.edu.pl/docstore/download/UMB0d1233712bbb441cb1cb810d21bed45a/0000063278-wcag.pdf?entityType=article

https://www.osteoporosis.foundation/

CZYTAJ TAKŻE:

Ból stawów to przypadłość nie tylko seniorów. Alarmujące są te objawy

Najgorszy okres dla chorujących na stawy. Wzmagają się bóle i obrzęki

Te choroby "odzywają się" i nasilają jesienią. Zwróć uwagę na stawy i skórę

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: osteoporoza kości | chodzenie | zalety spacerowania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL