Reklama

Rdzeniowy zanik mięśni

Rdzeniowy zanik mięśni (inaczej: atrofia mięśniowa, SMA - z ang. spinal muscular atrophy) to choroba uwarunkowana genetycznie, prowadząca do osłabienia i zaniku mięśni.

Rdzeniowy zanik mięśni  (inaczej: atrofia mięśniowa, SMA - z ang. spinal muscular atrophy) to choroba uwarunkowana genetycznie, prowadząca do osłabienia i zaniku mięśni.

Kto może zachorować na rdzeniowy zanik mięśni?

Choroba jest dziedziczona w sposób autosomalny recesywny, czyli oboje rodzice muszą być nosicielami "wadliwego" genu, żeby u potomstwa mogło dojść do wystąpienia objawów; ryzyko w takim wypadku wynosi 25%. 

Możliwa jest diagnostyka prenatalna, zalecana zwłaszcza, jeśli w rodzinie wystąpił wcześniej rdzeniowy zanik mięśni - wczesne wykrycie choroby może pomóc wyprzedzić objawy i spowolnić jej postęp.

Nosicielem SMA (zwykle nie zdając sobie z tego sprawy) może być nawet co 35-40 osoba w Polsce.

Dlaczego mięśnie zanikają?

Przyczyną zmian jest gen odpowiedzialny za kodowanie białka niezbędnego do poprawnego działania neuronów ruchowych rdzenia kręgowego. Gen ten, ulegając mutacji, nie spełnia swojej roli, wskutek czego neurony ruchowe obumierają. Dochodzi do zaburzenia przesyłania impulsów z mózgu do mięsni, które stają się niezdolne do wykonywania ruchu, stopniowo słabną i wiotczeją.

Reklama

Osłabieniu w miarę postępu schorzenia ulegają mięśnie kończyn, tułowia, przełyku, najgroźniejsze jest natomiast osłabienie mięśni oddechowych, które może doprowadzić do niewydolności oddechowej.

Choroba może dać o sobie znać na różnych etapach życia - zdarza się już u noworodków, niekiedy dopiero u dorosłych. Im później występuje, tym łagodniejszą formę przybiera.

Postać ostra choroby, widoczna od urodzenia lub w pierwszych miesiącach życia dziecka, powoduje, że co drugie z dzieci dotkniętych zanikiem mięśni, nie dożywa wieku 2 lat. Postać łagodna natomiast, ujawniająca się zwykle po 30 roku życia, postępuje wolniej, a jej objawy nie są mocno nasilone.

Czy można leczyć rdzeniowy zanik mięśni?

Niestety, mimo intensywnych badań, medycyna nie zna jeszcze lekarstwa na tę chorobę. Możliwe jest jedynie leczenie objawowe (kinezyterapia, integracja sensoryczna, hipoterapia), które daje szansę na spowolnienie postępu osłabienia mięśni, i opieka paliatywna.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL