Tych chorób nie da się uniknąć. Przychodzą do każdego wraz z wiekiem

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na wiele różnych chorób. Część z nich jest jednak wybitnie częsta wśród seniorów, a wiek jest ich bardzo ważnym czynnikiem ryzyka. Mogą one znacznie upośledzać codzienne funkcjonowanie osób starszych i wpływać na pogorszenie jakości życia. O jakich chorobach mowa? Na co prawdopodobnie zachorujesz na starość? Wyjaśniamy.

Choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia, jak choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, zawał serca czy nadciśnienie tętnicze od wielu lat utrzymują się na podium wśród głównych przyczyn zgonów ludzi w Polsce i na całym świecie. Częstość ich występowania wzrasta wraz z wiekiem - aż 72 proc. zmarłych z powodu chorób układu krążenia ma 65 lat i więcej. Dzieje się tak, ponieważ z biegiem lat zarówno małe, jak i duże naczynia krwionośne tracą swoją elastyczność oraz pojawiają się w ich obrębie zmiany miażdżycowe. Zwężają one światło tętnic, co sprzyja rozwojowi udaru mózgu, zawału serca i choroby niedokrwiennej serca.

Reklama

Demencja

Szacuje się, że na demencję cierpi w Polsce ok. 400 000 osób. Objawy otępienia rozpoznaje się u ok. 6 proc. osób w wieku powyżej 60 lat, natomiast po 85 roku życia procent ten wzrasta ponad czterokrotnie. Przyczyny demencji u osób starszych są bardzo różnorodne. Oprócz najczęściej występującej choroby Alzheimera może się ona rozwinąć również w przebiegu innych chorób neurologicznych (choroby Parkinsona, Huntingtona), a także tocznia rumieniowatego układowego czy zespołu Sjogrena. Niestety, leczenie demencji jest trudne i obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia. Bardzo dużą rolę, oprócz leków, odgrywa ćwiczenie umiejętności poznawczych. Każdego dnia warto angażować chorego w rozmowę czy powtarzanie imion, a także zachęcać do wspomnień, pytać o rozpoznawanie godziny czy wykonywać wspólnie codzienne obowiązki.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów, zwana potocznie artretyzmem, należy do jednych z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Szacuje się, że cierpi z jej powodu ponad 80 proc. seniorów powyżej 75 roku życia. Jest to również najczęstsza przyczyna spadku sprawności i niepełnosprawności wśród osób starszych. W przebiegu choroby dochodzi do postępującego niszczenia chrząstki stawowej przez toczący się stan zapalny. Prowadzi to do pojawienia się bólu podczas poruszania, ograniczenia ruchomości stawu, sztywności porannej czy też charakterystycznego trzeszczenia podczas ruchu.

Choroba zwyrodnieniowa może zaatakować praktycznie wszystkie stawy, jednak najczęściej obejmuje stawy kolanowe, biodrowe, drobne stawy rąk i kręgosłup. W leczeniu wykorzystuje się m.in. zmianę stylu życia, leki przeciwbólowe, siarczan chondroityny i glukozaminy oraz rehabilitację. Jeżeli to nie przynosi rezultatu, może być konieczne wykonanie operacji wszczepienia protezy zajętego stawu.

Osteoporoza

Szacuje się, że na osteoporozę, zwaną także zrzeszotnieniem kości, choruje w Polsce ok. 2,1 mln osób. W jej przebiegu pod wpływem zmian związanych z wiekiem dochodzi do postępującego ubytku masy kostnej. Sprawia to, że kości stają się słabe i bardziej podatne na złamania. Na osteoporozę niemal czterokrotnie częściej chorują kobiety. Wynika to ze zmian hormonalnych związanych z menopauzą, w szczególności z gwałtownym obniżeniem się poziomu estrogenów we krwi. U mężczyzn również dochodzi do postępującego spadku produkcji testosteronu (tzw. andropauza), jednak proces ten jest o wiele wolniejszy i rzadziej prowadzi do znacznego spadku gęstości kości.  

Częstość zachorowania na osteoporozę wzrasta wraz z wiekiem. Jest to związane m.in. z powszechnym wśród osób starszych niedoborem witaminy D, ograniczeniem wchłaniania wapnia z pożywienia i wpływem innych chorób współistniejących na zdrowie kości. Według statystyk Narodowego Funduszu Zdrowia wśród stu kobiet w wieku 50-54 lat jedynie 2 ma zmniejszoną gęstość kości. Natomiast takich kobiet w wieku 80 lat i starszych jest niemal osiem razy więcej. 

Zaćma

Zaćma jest jedną z najczęstszych przyczyn pogorszenia ostrości wzroku wśród osób starszych. Jest to choroba, w której dochodzi do stopniowego zmętnienia soczewki oka. Prowadzi to do pogorszenia ostrości widzenia, czasami aż do niemal całkowitej ślepoty. Pacjenci często widzą gorzej w jasnych pomieszczeniach czy też po wyjściu na zewnątrz w słoneczny dzień. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja, w której zamgloną soczewkę zastępuje się sztucznym odpowiednikiem.

Pogorszenie słuchu

Na problemy ze słuchem na świecie skarży się ok. miliard osób. Częstość ich występowania nasila się wraz z wiekiem. Obecnie jednak nie wyodrębniono jednej przyczyny, która byłaby odpowiedzialna za utratę słuchu u osób starszych. Podejrzewa się, że jest to efekt kombinacji wielu czynników ryzyka, takich jak wieloletnie narażenie na hałas czy też przebyte w przeszłości infekcje ucha. Pogorszeniu się słuchu sprzyjają również niektóre choroby przewlekłe, jak cukrzyca czy nadciśnienie, które są częstym problemem wśród seniorów. Aparaty słuchowe są najczęściej wybieranym leczeniem niedosłuchu u osób starszych. Natomiast gdy ubytek słuchu jest bardzo duży, można rozważyć przeprowadzenie zabiegu wszczepienia implantu ślimakowego.


CZYTAJ TAKŻE: 

Styl życia ma wpływ na rozwój alzheimera

Jakie objawy daje zaćma i czy można ją wyleczyć?

Starzenie się dolnej części twarzy. Zdrowotne przyczyny

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: starość | seniorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL