Czym jest punkcja i jak przebiega?

Punkcja to nakłucie wykonywane w celach medycznych. Może służyć diagnostyce (jako sposób pobrania próbki do badania), podaniu leków lub mieć na celu usunięcie zalegającej wydzieliny.

Przykładowe zabiegi punkcji:

Punkcja lędźwiowa - wykonywana jest przez wkłucie igły do przestrzeni między dwoma kręgami lędźwiowego odcinka kręgosłupa. W ten sposób możliwe jest pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego w celach diagnostycznych (istotne dla potwierdzenia lub wykluczenia wielu chorób ośrodkowego układu nerwowego) lub leczniczych (sposób na doraźne obniżenie ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego). 

Punkcja lędźwiowa służy też wykonaniu znieczulenia podpajęczynówkowego.

Punkcja stawu (najczęściej stawu kolanowego) - nakłucie chorego stawu, umożliwiające pobranie do badania próbki płynu stawowego lub podanie leków (przeciwzapalnych, znieczulających) bezpośrednio do stawu.

Reklama

Punkcja zatoki szczękowej - wykonywana w celu usunięcia zalegającej w zatokach wydzieliny i ich udrożnienia.

Punkcja jajników - służy pobraniu komórek jajowych w celu wykonania zapłodnienia in vitro.

Amniopunkcja - inwazyjny zabieg diagnostyki prenatalnej, polegający na wprowadzeniu igły do jamy owodni pod kontrolą USG i pobraniu do badań próbki płynu owodniowego.

Punkcja, w zależności od miejsca zabiegu, jest wykonywania w znieczuleniu miejscowym lub - rzadziej - ogólnym. Jak każdy zabieg medyczny, niesie z sobą ryzyko powikłań. 

Skutkiem punkcji lędźwiowej może być tzw. zespół popunkcyjny - ból głowy, występujący niekiedy w połączeniu z nudnościami, szumem w uszach lub zesztywnieniem karku. W przypadku amniopunkcji może dojść do infekcji wewnątrzmacicznej czy pęknięcia pęcherza płodowego.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: badanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL