Skóra atopowa - pielęgnacja
Skóra atopowa nadmiernie reaguje na czynniki zewnętrzne. Często ulega podrażnieniom, jest sucha, szorstka, zaczerwieniona. Podrażnieniu zwykle towarzyszy świąd i pieczenie, w zaostrzeniu choroby skóra może się łuszczyć a nawet pękać, powodując miejscowe krwawienia.
W zależności od stopnia nasilenia stanu zapalnego oraz stopnia uszkodzenia naskórka lekarz może przepisać maści zawierające steroidowe substancje przeciwzapalne. Po wyleczeniu stanu zapalnego skóra nadal jest szorstka i sucha, konieczne jest więc regularne natłuszczanie w celu poprawienia jej kondycji.
Do mycia skóry atopowej używaj łagodnych środków myjących. Unikaj silnych detergentów i czytaj składy mydeł. Osoba mająca problem z suchą i podrażnioną skórą w ogóle nie powinna używać środków zawierających SLSy czyli silne detergenty bardzo wysuszające skórę i pozbawiające ją naturalnej bariery ochronnej.Niestety, zawiera je większość mydeł, żeli pod prysznic i szamponów. Środki bez tej substancji najłatwiej znaleźć wśród kosmetyków dla dzieci oraz wśród kosmetyków z linii ekologicznych.
Dostępne są też preparaty przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry atopowej. Bardzo dobre do mycia skóry atopowej będzie mydło marsylskie, które jest zrobione w 100% z olejów roślinnych, można nim również myć głowę.
Skóra atopowa potrzebuje przede wszystkim nawilżania i natłuszczania. Poza zalecanymi przez lekarza maściami dobrze sprawdzają się zwykłe oleje roślinne dobrej jakości.
Bardzo pomocny może być olej z migdałów, olej kokosowy, olej z pestek winogron a nawet zwykła oliwa z oliwek.
Jeżeli stan zapalny obejmuje dłonie, trzeba pamiętać o natłuszczaniu po każdym myciu rąk. Dobrze jest też smarować ręce w celu utworzenia bariery ochronnej przed kontaktem z silnie działającymi środkami np. przed sprzątaniem czy zmywaniem naczyń.