Chudniesz, choć nie jesteś na diecie? Tak organizm daje znać o chorobie

Nagła utrata wagi, która nie ma związku z dietą i wysiłkiem fizycznym, sygnalizować może wiele chorób. Chodzi m.in. o cukrzycę czy choroby tarczycy. Z tego powodu nie należy jej bagatelizować. Znaczny spadek wagi zawsze trzeba skonsultować z lekarzem, który zleci odpowiednie badania diagnostyczne. Przedstawiamy pięć możliwych przyczyn nagłej utraty wagi.

Nagła, niezwiązana z dietą, utrata wagi to objaw, który powinien wzbudzić czujność. Mówimy o niej, gdy dochodzi do spadku wagi minimum o 10 proc., w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. W przypadku, gdy utrata kilogramów nie jest planowana (czyli nie łączy się ze zmianą stylu życia czy odżywiania), należy zgłosić się do lekarza. Spadek wagi może być bowiem objawem wielu chorób. 

W przypadku nagłego spadku wagi zazwyczaj przeprowadza się dokładne badanie fizyczne - wraz ze sprawdzeniem węzłów chłonnych, oraz dokładne badanie krwi (z markerami nowotworowymi), RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej. 

Reklama

Poniżej przedstawiamy możliwe przyczyny nagłej utraty wagi.

Choroby tarczycy

Choroby tarczycy powszechnie kojarzone są raczej z problemem nadwagi. Okazuje się jednak, że mogą one powodować również nagłą utratę wagi. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku nadczynności tarczycy, która łączy się ze zwiększonym metabolizmem. 

Poza chudnięciem nadczynność tarczycy może objawiać się zaburzeniami miesiączkowania, drżeniem rąk, nadmierną potliwością, bezsennością i kołataniem serca.

Obecność pasożytów

Spadek wagi bardzo często wiąże się z obecnością pasożytów. W wielu przypadkach jest to jedyny objaw, który pozwala przypuszczać, że robaki zadomowiły się w naszym organizmie. Najczęściej rozpoznaje się obecność glisty ludzkiej, tasiemca, owsików, włosogłówki, lamblii i węgorka jelitowego. 

Jak dochodzi do zarażenia? Najczęściej poprzez nieprawidłową higienę - zbyt rzadkie mycie rąk i korzystanie z publicznych toalet, a także jedzenie surowego mięsa, spożywanie niezdatnej do picia wody czy niemytych owoców i warzyw. Warto pamiętać również, że niektóre pasożyty mogą być także przenoszone przez naszych pupili. Z tego powodu nie należy zapominać o regularnym odrobaczaniu kotów i psów.

Cukrzyca typu 1

Nagła utrata wagi może mieć związek także z cukrzycą typu 1. Chodzi przede wszystkim o osoby, u których jeszcze nie zdiagnozowano choroby. 

Spadek wagi wiąże się z bardzo wysokim poziomem cukru we krwi i niedoborem insuliny. Warto pamiętać, że cukrzyca typu 1 występuje głównie u młodych osób. Inne objawy choroby to m.in. wzmożone pragnienie, uczucie suchości w ustach, zmęczenie i senność oraz częste oddawanie moczu.

Choroby nowotworowe

Nagła utrata wagi może mieć związek z rozwijającym się nowotworem. Jak pokazują badania, dotyczy to przede wszystkim raka: jelita grubego, trzustki, przełyku i żołądka, płuc, jajnika, układu moczowego, wątroby, prostaty, a także szpicaka i chłoniaka. 

Utrata wagi w przypadku choroby nowotworowej wynikać może z ogólnego wyniszczenia organizmu, obecności przerzutów lub, jak w przypadku raka przełyku - trudności w przyjmowaniu pokarmów.

Zakażenie wirusem HIV

Nagła utrata wagi jest także jednym z objawów zakażenia wirusem HIV. Inne objawy to podwyższona temperatura, bóle mięśni i stawów, nocne poty, zmiany w jamie ustnej, uczucie zmęczenia i wyczerpania, bóle brzucha i biegunki oraz powiększenie węzłów chłonnych. 

Leczenie HIV zależy od ogólnego stanu zdrowia chorego. Dobre efekty przynosi leczenie antyretrowirusowe. Ze względu na liczne konsekwencje psychologiczne i społeczne choroby warto zastanowić się także nad opieką psychologiczną, zwłaszcza w początkowej fazie choroby.

CZYTAJ TAKŻE:

Pierwsze, nietypowe objawy raka

Niedowaga - kiedy bycie chudym jest groźne

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: waga ciała | utrata wagi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL