Delirium - objawy, przyczyny, leczenie
Delirium - (majaczenie) to często nadużywana w mowie potocznej i w żartach nazwa formy zaburzeń świadomości. Wbrew obiegowej opinii nie tylko odstawienie alkoholu może wywołać tzw. "białą gorączkę".
Delirium (majaczenie) to odwracalna i przemijająca (charakteryzująca się gwałtownym początkiem i szybkim końcem) ogólna dysfunkcja czynności mózgu - inaczej ostry zespół mózgowy. Przyczyną może być nawet błaha infekcja - szczególnie u osób starszych i dzieci.
Przyczynami delirium może być szereg chorób o różnym podłożu - np. choroby mózgu, neurologiczne, układu oddechowego i krążenia, także niedobory witamin, odwodnienie czy niedokrwistość.
Najbardziej znane jest majaczenie drżenne alkoholowe (delirium tremens) - jest ono najczęstszą z psychoz alkoholowych i rozwija się w ciągu kilku dni po odstawieniu alkoholu.
Przyczyną majaczenia może też być zaprzestanie przyjmowania innych środków uzależniających lub leków oraz zatrucia różnymi szkodliwymi substancjami.
Najczęstsze zaburzenia świadomości przy delirium to:
- zaburzenia postrzegania (halucynacje, urojenia, złudzenia)
- zaburzenia emocjonalne (niepokój, lek, bezsenność) - majaczenie zwykle pojawia się w nocy
- zaburzenia czynności poznawczych (orientacji co do miejsca i czasu, pamięci, zaburzenia mowy)
- zaburzenia koncentracji, uwagi, logicznego myślenia
- zaburzenia napędu psychoruchowego - zmniejszona lub zwiększona aktywność fizyczna i psychiczna.
Nigdy nie należy lekceważyć objawów majaczenia - w wypadku ich wystąpienia konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Delirium towarzyszy niekiedy dziecięcym gorączkom, które powinno się leczyć przez obniżanie temperatury ciała.
Leczenie chorych z zaburzeniami świadomości odbywa się w szpitalu, gdzie stosuje się leki przeciwlękowe, uspokajające oraz przeciwpsychotyczne. Niezwykle istotna jest obecność i odpowiednie postępowanie osób bliskich, poinstruowanych przez lekarzy.