Reklama

​Delirium - objawy, przyczyny, leczenie

Delirium - (majaczenie) to często nadużywana w mowie potocznej i w żartach nazwa formy zaburzeń świadomości. Wbrew obiegowej opinii nie tylko odstawienie alkoholu może wywołać tzw. "białą gorączkę".

Delirium - (majaczenie) to często nadużywana w mowie potocznej i w żartach nazwa formy zaburzeń świadomości. Wbrew obiegowej opinii nie tylko odstawienie alkoholu może wywołać tzw. "białą gorączkę".

Delirium - przyczyny

Delirium (majaczenie) to odwracalna i przemijająca (charakteryzująca się gwałtownym początkiem i szybkim końcem) ogólna dysfunkcja czynności mózgu - inaczej ostry zespół mózgowy. Przyczyną może być nawet błaha infekcja - szczególnie u osób starszych i dzieci.

Przyczynami delirium może być szereg chorób o różnym podłożu - np. choroby mózgu, neurologiczne, układu oddechowego i krążenia, także niedobory witamin, odwodnienie czy niedokrwistość.

Najbardziej znane jest majaczenie drżenne alkoholowe (delirium tremens) - jest ono najczęstszą z psychoz alkoholowych i rozwija się w ciągu kilku dni po odstawieniu alkoholu.

Reklama

Przyczyną majaczenia może też być zaprzestanie przyjmowania innych środków uzależniających lub leków oraz zatrucia różnymi szkodliwymi substancjami.

Delirium - objawy

Najczęstsze zaburzenia świadomości przy delirium to:

- zaburzenia postrzegania (halucynacje, urojenia, złudzenia)

- zaburzenia emocjonalne (niepokój, lek, bezsenność) - majaczenie zwykle pojawia się w nocy

- zaburzenia czynności poznawczych (orientacji co do miejsca i czasu, pamięci, zaburzenia mowy)

- zaburzenia koncentracji, uwagi, logicznego myślenia

- zaburzenia napędu psychoruchowego - zmniejszona lub zwiększona aktywność fizyczna i psychiczna.

Delirium - postępowanie

Nigdy nie należy lekceważyć objawów majaczenia  - w wypadku ich wystąpienia konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Delirium towarzyszy niekiedy dziecięcym gorączkom, które powinno się leczyć przez obniżanie temperatury ciała. 

Leczenie chorych z zaburzeniami świadomości odbywa się w szpitalu, gdzie stosuje się leki przeciwlękowe, uspokajające oraz przeciwpsychotyczne. Niezwykle istotna jest obecność i odpowiednie postępowanie osób bliskich, poinstruowanych przez lekarzy. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL