Tak przyspieszasz powstawanie zmarszczek. Zmień to, bo kremy nie pomogą

Zmarszczki prędzej czy później i tak się pojawią. Ale można zrobić wiele, by pojawiły się jednak później niż wcześniej. Zmieniając kilka codziennych przyzwyczajeń, utrzymasz skórę w świetnej kondycji. Co sprawia, że tak wcześnie pojawiają się zmarszczki? Co jest dobre dla skóry, a co nie? Oto sześć nawyków, które zapewnią skórze młody wygląd.

Zmarszczki - czym właściwie są?

Starzenie się organizmu to naturalny proces, którego nie da się uniknąć. Zmarszczki są jego częścią. Skóra, jako że jest bezpośrednio narażona na działanie czynników zewnętrznych, np. słońca, szybciej ulega starzeniu w porównaniu do innych narządów. Efekt tego jest też z oczywistych względów bardziej widoczny.

Zmarszczki definiuje się jako zagłębienia w skórze, które powstają pod wpływem utraty kolagenu, ruchów mimicznych, zagniatania i opadania tkanek. Porównuje się je do nieestetycznych zagnieceń tworzących się na koszuli. Można więc powiedzieć, że zmarszczki to takie zagniecenia skóry. Najczęściej występują na twarzy, szyi i ramionach, ale mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele.

Reklama

Duży wpływ na powstawanie zmarszczek, a także ich pogłębianie się, mają następujące czynniki: geny, styl życia, dieta, ekspozycja na promieniowanie UV czy sposób pielęgnacji skóry.

Zmarszczki - w jakim wieku się pojawiają?

Pierwsze zmarszczki pojawiają się bardzo wcześnie, bo już ok. 25. roku życia. To czas, kiedy stopniowo zaczyna zwalniać produkcja kolagenu i elastyny - substancji odpowiadających za elastyczność i sprężystość skóry. Zmarszczkami, z jakimi wtedy mamy do czynienia, to zmarszczki mimiczne, które powstają w wyniku intensywnej pracy mięśni twarzy. Nie tylko więc czas odciska piętno na naszej twarzy, ale też nasze emocje. Śmiech, marszczenie brwi, mrużenie oczu - te czynności z wolna pozostawiają ślady w postaci pogłębiających się zmarszczek. Z wiekiem stają się one coraz bardziej zarysowane i widoczne.

Pewne osoby są bardziej narażone na powstawanie zmarszczek we wczesnym okresie życia. Są to m.in. osoby:

  • o ekspresyjnej mimice,
  • często wystawiające skórę na działanie słońca, korzystające z solarium,
  • palące papierosy,
  • nadużywające alkoholu,
  • narażone na smog,
  • narażone na stres,
  • źle sypiające,
  • spożywające za mało białka, a także te, w których diecie jest za mało witamin i minerałów,  
  • nienawadniające odpowiednio organizmu.

Jak opóźnić pojawienie się zmarszczek?

Jak, w sposób naturalny, bez drogich kosmetyków, opóźnić pojawienie się zmarszczek? Wymieńmy kilka najbardziej podstawowych sposobów.  

1. Zadbaj o odpowiednią ilość snu

Już jedna nieprzespana noc odbija się na naszej skórze. Staje się ona bledsza, poszarzała, pod oczami pojawiają się cienie. Konsekwencją nieprzespanych nocy jest także wzrost liczby zmarszczek - zarówno drobnych, jak i głębokich. Spanie po 5 godz. dziennie prowadzi do powstawania dwa razy większej ilości zmarszczek niż w przypadku, kiedy na sen przeznaczamy 7 godz. - zauważają badacze.

Kiedy śpimy, nasz organizm się regeneruje. Dotyczy to także naszej skóry. W czasie snu dochodzi do wytwarzania włókien kolagenowych, które wzmacniają skórę, zapewniają jej jędrność i zmniejszają podatność na powstawanie zmarszczek, a także wiotczenie. Co więcej, podczas snu przepływ krwi w skórze jest większy, co nadaje jej zdrowy blask. Skóra pozbawiona snu będzie więc szara, ziemista, blada, będą widoczne na niej oznaki zmęczenia i pojawiać się będą niedoskonałości.

2. Śpij na plecach

Znaczenie dla skóry ma nie tylko to, jak długo śpisz, ale też, w jakiej pozycji. Śpisz na boku lub na brzuchu? Pomyśl, że twoja twarz przez kilka godzin w zasadzie wciśnięta jest w poduszkę. Prowadzi to do zagniatania i fałdowania skóry. Jeśli masz swoją ulubioną pozycję do snu i sypiasz tak każdej nocy, ta jedna część twarzy zawsze będzie bardziej narażona.

Zmarszczki senne w przypadku młodych osób o jędrnej i sprężystej skórze w ciągu dnia ulegają wygładzeniu, ale wraz z wiekiem proces ten staje się mniej efektywny i powstałe na skórze linie i zagniecenia ulegają utrwaleniu. Z czasem zmiany te uwidaczniają się na skórze niczym fałdy na skórzanych butach.

Pozycja, w jakiej śpimy, może przyspieszyć powstawanie zmarszczek, ale i pogłębić już istniejące, nie tylko na naszej twarzy, ale też szyi czy klatce piersiowej. Najlepszym sposobem, by tego uniknąć, jest spanie na plecach - podpowiadają eksperci.

3. Ruszaj się

Aktywność fizyczna wpływa na mobilizację układu odpornościowego, pomaga w utrzymaniu pięknej sylwetki, pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Jak pokazują badania, ruch pomaga również zachować młodszy wygląd skóry, a nawet może odwrócić niepożądane zmiany związane z procesem starzenia.

Kilka lat temu wynikami swoich badań podzieli się kanadyjscy naukowcy. Zgromadzili kilkudziesięciu uczestników w wieku od 20 do 84 lat, z których połowa była aktywna (umiarkowana lub intensywna aktywność fizyczna co najmniej trzy godziny tygodniowo), a druga połowa prowadziła siedzący tryb życia (ćwiczenia przez mniej niż godzinę tygodniowo). U każdego zbadano stan skóry, która nie była często wystawiana na działanie słońca. Badacze odkryli m.in., że osoby po 40. roku życia, które były aktywne, miały wyraźnie młodszą skórę, podobną do skóry 20- i 30-latków.

4. Chroń skórę przed słońcem

Stosowanie kosmetyków z filtrami UV jest podstawą profilaktyki nowotworów skóry. Produkty te mają również za zadanie zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry. Warto wiedzieć, że słońce odgrywa główną rolę w tym procesie. Objawy fotostarzenia skóry to przede wszystkim: zmarszczki i bruzdy, zmiany barwnikowe, suchość oraz szorstkość skóry, utrata jędrności i elastyczności, pękanie naczynek krwionośnych.

Jedno z badań pokazało, że osoby, które codziennie stosowały filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania (to rodzaj ochrony przeciwsłonecznej, która blokuje dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego - promienie UVA i UVB), miały o 24 proc. mniej oznak starzenia się skóry niż użytkownicy okazjonalni.

Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca stosowanie kremów z filtrem codziennie, gdy planuje się przebywanie na zewnątrz, a nie tylko przy specjalnych okazjach (np. podczas wakacji). Słońce emituje bowiem szkodliwe promienie przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Codzienne stosowanie kremów z filtrem to podstawa pielęgnacji skóry. Pamiętaj też o nawilżaniu skóry twarzy.

Jak jeszcze można przeciwdziałać fotostarzeniu? Warto: unikać słońca między godz. 10 a 16, stosować okulary z filtrem UV, okrycia głowy i odzież ochronną.

5. Zmień dietę

Dieta to kolejny ważny element profilaktyki przeciwzmarszczkowej.

Dieta dobra dla skóry powinna obfitować w witaminę C. Witamina C to silny przeciwutleniacz neutralizujący wolne rodniki, które uszkadzają komórki skóry i odpowiadają za jej starzenie się. To jedno. Po drugie - witamina C to związek niezbędny w procesie syntezy kolagenu. Pozyskana z żywności, jak wynika z badań, pomaga w regeneracji komórek skóry, spłyca zmarszczki, wpływa na redukcję uszkodzeń wywołanych przez promieniowanie UV. Badania pokazują, że dieta bogata w owoce i warzywa zawierające duże ilości witaminy C związana jest ze zdrowszą skórą wśród kobiet. Witaminę C znajdziemy m.in. w natce pietruszki, czerwonej papryce, chrzanie, szpinaku, czarnej porzeczce, kiwi czy cytrynie. Dbaj o odpowiednią dawkę witaminy C i o odpowiednie nawodnienie, codziennie wypijając np. szklankę wody z plasterkiem cytryny.

Istotny jest również kwas linolowy - organiczny związek chemiczny z grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-6. Olej sojowy, olej rzepakowy, orzechy włoskie czy migdały są pełne kwasu linolowego. Spożywaj je z pokarmami bogatymi w witaminę C, aby zmaksymalizować poprawę stanu skóry.

Warto zadbać również o odpowiednią dawkę kolagenu. Kiedy w organizmie brakuje kolagenu, skóra, jak tłumaczą eksperci, traci swoją naturalną podporę i zaczyna się "zapadać". Efektem są zmarszczki. Do produktów bogatych w kolagen zalicza się: galarety, podroby, owoce morza, kiełki pszenicy czy rośliny strączkowe.

Dieta bogata w cukier może uszkadzać włókna kolagenowe i elastynowe, prowadząc do wzrostu liczby zmarszczek i wiotczenia skóry, dlatego też warto zrezygnować ze słodkich smakołyków. Odstawić należy także alkohol. Spożywanie alkoholu prowadzi do odwodnienia skóry, co sprawia, że zmarszczki i pory stają się bardziej widoczne.

6. Zrezygnuj z palenia

Chcesz długo cieszyć się piękną skórą? Nie pal papierosów. Palenie przyspiesza proces starzenia się skóry, przyczyniając się do powstawania zmarszczek i innych zmian w wyglądzie. Zmiany te obejmują m.in. tworzenie się kurzych łapek, wyraźnych zmarszczek między brwiami, wokół ust, głębokich zmarszczek i obrzęków pod oczami, nierówną karnację skóry czy szarawy odcień skóry.

Jak wskazują eksperci, nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejszając przepływ tlenu i składników odżywczych do komórek skóry. Uszkodzeniu, pod wpływem szkodliwych substancji, ulegają struktury niezbędne dla elastyczności i zdrowia skóry. Powtarzające się mrużenie oczu i ściąganie warg przyczyniają się z kolei do powstawania zmarszczek wokół ust i oczu. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Domowe sposoby na zmarszczki 

Skąd się bierze siwizna i jak z nią zdrowo walczyć?

Dodajesz ją do sałatek. Na zmarszczki działa jak żelazko

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: starzenie się
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL