Siwe włosy to znak od organizmu. Wprowadź te zmiany, a farba nie będzie potrzebna

Naturalne płukanki to doskonały domowy sposób na odsiwianie. Można wykorzystać do nich m.in. kawę, rumianek, szałwię czy liście orzecha włoskiego. W walce z siwymi włosami należy zwrócić uwagę także na codzienną dietę oraz suplementację. Nie powinno zabraknąć w niej zwłaszcza witaminy B12. Jak jeszcze można pozbyć się siwych włosów? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów.

Skąd się bierze siwizna?

Analizując zjawisko siwienia, przede wszystkim należy wyróżnić dwa rodzaje siwienia. Chodzi o przedwczesne siwienie w młodym wieku oraz siwienie, które związane jest z dojrzałym wiekiem

W pierwszym przypadku przedwczesne siwienie może wynikać m.in. ze stresującego stylu życia, niedoborów witaminowych (zwłaszcza witaminy B12) czy palenia papierosów. Inną przyczyną mogą być choroby towarzyszące. Chodzi m.in. o problemy z tarczycą, choroby autoimmunologiczne czy niektóre choroby genetyczne, np. zespół Waardenburga. 

Reklama

W drugim przypadku, gdy mówimy o seniorach, siwienie jest normalnym procesem. Związany jest on z pracą melanocytów, które, wraz z biegiem czasu, przestają prawidłowo funkcjonować, czego skutkiem jest wytwarzanie zbyt małej ilości melaniny.

Pojawienie się pierwszych siwych włosów dla niektórych osób jest bardzo trudne. Osłabia samoocenę i pewność siebie oraz nieuchronnie przypomina o upływającym czasie. Osoby, które nie akceptują lub nie lubią swojego nowego koloru włosów, coraz częściej poszukują rozwiązań, które mają na celu powrót do naturalnego koloru. Oczywiście najpopularniejszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest farbowanie włosów. Co jednak w przypadku, gdy nie chcemy podejmować aż tak radykalnych kroków?

Płukanki do włosów na siwiznę

Stosując tzw. domowe metody, przede wszystkim trzeba liczyć się z tym, że nie dadzą one takiego samego efektu jak farba i całkowicie nie przykryją siwizny. Może stać się ona jedynie mniej widoczna.

Najlepszym pomysłem na domową walkę z siwizną są płukanki do włosów. Należy pamiętać jednak, że w tym przypadku kluczowa jest systematyczność. Tylko regularnie stosowane płukanki mają szanse zadziałać. Z czego można je przygotować? Wśród polecanych produktów znaleźć można m.in. fusy z kawy, liście orzecha włoskiego, rumianek, miętę, kurkumę, szałwię i rozmaryn. Płukanki dobrze zacząć stosować w momencie, gdy zauważymy pierwsze siwe włosy. W przypadku znacznej siwizny efekt będzie praktycznie niewidoczny.

Maski do włosów siwych

Poza płukankami w domu warto zastosować również maseczki. W przypadku siwych włosów szczególnie sprawdzi się maska do włosów z kawy. Wystarczy zalać pięć łyżek świeżo zmielonej kawy niewielką ilością wrzątku i odczekać do ostygnięcia. Warto pamiętać, że mikstura powinna mieć konsystencję lekkiej papki. Tak przygotowaną maskę należy nałożyć na włosy i trzymać przez ok. 30 minut. Dla wzmocnienia efektu można owinąć włosy folią aluminiową i suszyć suszarką.

Siwe włosy - dieta i suplementacja

Kolejnym sposobem, który warto wykorzystać, jest suplementacja i prawidłowa dieta. W przypadku pojawienia się pierwszych siwych włosów warto włączyć do codziennej diety produkty bogate w witaminę B12. To witamina, która wzmacnia włosy oraz przyśpiesza pobudzenie produkcji melanin. Znajdziemy ją głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Innym rozwiązaniem może być suplementacja. Poza witaminą B12 warto stosować także witaminę B5 i B6, kwas foliowy, witaminy D i E, a także cynk, żelazo, miedź i wapń.

Henna na siwe włosy

Alternatywą dla chemicznych farb do włosów może być także henna. To dużo naturalniejsza metoda zmiany koloru, która nie odbija się negatywnie na kondycji włosów. Farbowanie henną można wykonać samodzielnie w domu lub skorzystać z takiej usługi w jednym z salonów fryzjerskich.

CZYTAJ TAKŻE: 

Co robić, kiedy wypadają włosy? Jest na to kilka sposobów

Nie wyrywaj siwych włosów. Może cię to drogo kosztować

Jak zafarbować siwe włosy za pomocą łupin z ziemniaka?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: siwizna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL