​Jonoforeza - metoda elektroterapii

Jonoforeza (jontoforeza) to inaczej terapia jonowa. Wbrew pozorom to bardzo bezpieczny, a nawet przyjemny i relaksujący zabieg z dziedziny fizjoterapii - elektroterapii. Jonoforezę stosuje się leczniczo, ale również w gabinetach kosmetycznych.

Jonoforeza - co to za zabieg?

Jonoforeza to zabieg elektroleczniczy polegający na wprowadzaniu do tkanek przez skórę lub błonę śluzową jonów (cząstek posiadających ładunek elektryczny) o działaniu leczniczym. Proces ten odbywa się przy użyciu elektrod pod wpływem prądu o stałym, bardzo niskim natężeniu. 

Do zabiegu jonoforezy wykorzystuje się elektrolity, czyli substancje ulegające rozpadowi na jony - mogą być one w wygodnej formie żelu czy maści. Stosuje się wiele substancji o różnym działaniu terapeutycznym np. niektóre środki przeciwbólowe, antybiotyki, jod, cynk, wapń, histamina, jad pszczeli, heparyna.

Reklama

Jonoforeza - kiedy warto poddać się terapii?

Jonoforeza może być stosowana przy wielu różnych schorzeniach. Jest nieinwazyjna, bezpieczna, pozwala na aplikację dużych dawek leków bezpośrednio do tkanek, bez szkody dla układu pokarmowego. Jonoforezę najczęściej wykorzystuje się w leczeniu bólu stawów i kręgosłupa - przy chorobach zwyrodnieniowych i stanach zapalnych. Polecana jest m. in. w nerwobólach, kłopotach z krążeniem, trudnościach ze zrostem kości, owrzodzeniach, odmrożeniach, ale także w stanach zapalnych oka.

Jonoforeza może mieć działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, ale także kosmetyczne. Wykorzystuje się ją w stanach zapalnych skóry, również w leczeniu trądziku, blizn, rozszerzonych naczyń krwionośnych (cera naczynkowa). Polecana jest dla osób z bardzo suchą skórą, z widocznymi porami, zmarszczkami i przebarwieniami.

Jonoforeza - kiedy nie można?

Najważniejszym przeciwwskazaniem jest posiadanie wszczepionych protez i rozruszników serca. Jonoforezy nie wykonuje się osobom z ropnymi stanami zapalnymi skóry, z gorączką, z nowotworami, z ostrą niewydolnością wieńcową, kobietom w ciąży.

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL