Bolesne miesiączki. Jakie są przyczyny? Jak je leczyć? Co z domowymi sposobami?

Bolesne miesiączki to utrapienie wielu kobiet. Wyszczególnić można dwa rodzaje bólu - pierwotny i wtórny. W przypadku bólu pierwotnego nie mamy do czynienia z żadną patologią i zwykle wystarczające okazuje się zastosowanie ogólnodostępnych leków przeciwbólowych. Sytuacja komplikuje się w przypadku bólu wtórnego. Może on bowiem wynikać z obecności torbieli lub innych chorób. Zobaczcie, co należy wiedzieć o bolesnych miesiączkach i kiedy konieczna jest wizyta u ginekologa.

Bolesne miesiączki to powszechny problem, który dotyczy kobiet w różnym wieku. Nie ma jednak wątpliwości, że najczęściej występuje on u tych najmłodszych. 

Mimo iż wiele osób uznaje ból za nieodłączny element krwawienia, to nie należy go bagatelizować. Tym bardziej, że towarzyszyć mogą mu także inne objawy, m.in. omdlenia, nudności, zawroty głowy, bóle kręgosłupa czy bóle nóg. 

W przypadku, gdy menstruacja utrudnia normalne funkcjonowanie, należy skonsultować się z ginekologiem, który zleci odpowiednie badania i w razie potrzeby włączy leczenie.

Reklama

Przyczyny bolesnych miesiączek

Możemy wyróżnić dwa rodzaje bolesnych miesiączek - pierwotne oraz wtórne. Pierwotne bóle dotyczą zwykle młodych kobiet i często znikają po porodzie. Ból pierwotny często wynika z nadprodukcji prostaglandyn - substancji, które powstają w macicy pod wpływem progesteronu. Trzeba jednak podkreślić, że bóle pierwotne nie wiążą się z żadnym zaburzeniem. 

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku drugiego rodzaju bólu - wtórnego, który zwykle pojawia się dość niespodziewanie. W tym przypadku możemy już mówić o pewnej patologii w narządach rodnych lub w czynności hormonalnej jajników. Wynikać to może z wielu czynników. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny. 

Endometrioza

Jedną z możliwych przyczyn bolesnych miesiączek jest endometrioza. To choroba, która pojawia się przede wszystkim u kobiet w wieku rozrodczym. Potocznie określana jest wstecznym miesiączkowaniem. Endometrioza to stan, w którym endometrium, czyli błona śluzowa macicy, znajduje się w nieprawidłowym miejscu. Często zdarza się, że znajduje się ono bardzo daleko od narządów płciowych. Endometrium ulokować się może m.in. w płucach, nerkach czy jelitach. 

Torbiel

Bolesne miesiączki pojawić się mogą również z powodu torbieli (cysty) jajnika. To zmiany, które pojawiają się u wielu, zwłaszcza młodych kobiet. Torbiele wypełnione są płynem surowiczym, elementami stałymi lub krwią. Mogą występować na jednym lub obu jajnikach. 

Torbiele zaliczane są zazwyczaj do łagodnych zmian, w bardzo rzadkich przypadkach mogą się jednak przekształcić w nowotwór. Z tego powodu pacjentka, u której zdiagnozowano torbiel, powinna być pod stałą kontrolą lekarza, który podejmie odpowiednią decyzję dotyczącą leczenia.

Mięśniaki macicy

Inną przyczyną bolesnych miesiączek mogą być mięśniaki macicy. To niezłośliwe guzy, które wystąpić mogą u kobiet w różnym wieku. Nie ma jednak wątpliwości, że bardzo często pojawiają się u młodych pacjentek. Badania pokazują, że problem ten może mieć nawet co czwarta kobieta w wieku rozrodczym. 

Mięśniaki macicy cechują się różną wielkością. Mogą mieć kilka milimetrów lub nawet kilkadziesiąt centymetrów. Rzadko występują pojedynczo. Mięśniaki leczy się chirurgicznie oraz za pomocą farmakoterapii. Metoda leczenia przede wszystkim zależy od wielkości zmiany i ogólnego stanu zdrowia pacjentki.

Choroby tarczycy

Bardzo często bolesne miesiączki mają związek z chorobami tarczycy. Chodzi przede wszystkim o niedoczynność tarczycy i chorobę Hashimoto, które są niezwykle powszechne wśród młodych kobiet. Do rozpoznania chorób tarczycy konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań. W przypadku podejrzenia schorzeń lekarz zaleca zazwyczaj badania określające poziom TSH (tyreotropiny) oraz fT3 (wolnej trójjodotyroniny) i fT4 (wolnej tyroksyny).

Bolesne miesiączki - leczenie. Czy są domowe sposoby?

Leczenie bolesnych miesiączek przede wszystkim zależy od ich przyczyny. 

W przypadku bólu pierwotnego zwykle wystarczające okazuje się zastosowanie ogólnodostępnych leków przeciwbólowych. Z bólami miesiączkowymi dobrze radzą sobie leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). To m.in. Ibuprom i Nurofen. 

W przypadku bólów wtórnych konieczne jest dokładne rozpoznanie przyczyny. Od tego zależy proces leczenia. W przypadku opisywanych schorzeń - endometriozy, torbieli, mięśniaków i chorób tarczycy - leczenie zwykle opiera się na farmakologii lub zabiegu chirurgicznym. Nie najlepszym pomysłem jest stosowanie tzw. domowych sposobów na bolesne miesiączki. W przypadku, gdy dokładnie nie znamy przyczyny bólu, nie powinniśmy leczyć się na własną rękę.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: miesiączka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL