Co oznaczają dreszcze? To objaw m.in. anemii i niedoczynności tarczycy

Dreszcze zwykle idą w parze ze stanem podgorączkowym lub gorączką. Pojawiają się m.in. podczas grypy i przeziębienia. Ale co w sytuacji, gdy mamy dreszcze, a nie mamy gorączki i wcale nie przemarzliśmy? Na liście możliwych przyczyn występowania dreszczy bez podwyższonej temperatury ciała znajdują się choćby niedoczynność tarczycy i anemia. Co jeszcze?

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest najczęstszym zaburzeniem czynności tarczycy. To stan, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów (wpływających m.in. na metabolizm i termogenezę, czyli produkcję ciepła) w stosunku do potrzeb organizmu. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy (w wyniku nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko własnej tarczycy, czego konsekwencją jest powolne niszczenie gruczołu i zmniejszona produkcja hormonów). Osoby z niedoczynnością tarczycy skarżą się m.in. na ciągłe uczucie zimna i dreszcze. Do objawów niedoczynności tarczycy zalicza się też: przewlekłe uczucie zmęczenia, ospałość w ciągu dnia, przybieranie na wadze, trudności z koncentracją, zaburzenia nastroju czy suchość skóry.

Reklama

Niedokrwistość z niedoboru żelaza

Niedokrwistość z niedoboru żelaza to najczęstsza postać niedokrwistości. W wyniku zbyt małej ilości żelaza w organizmie dochodzi do upośledzenia syntezy hemu oraz powstawania czerwonych krwinek mniejszych niż prawidłowe i zawierających mniej hemoglobiny. Gorsze utlenowanie tkanek, do którego prowadzi niedokrwistość, skutkuje m.in. dreszczami i uczuciem zimna, osłabieniem i pogorszeniem tolerancji wysiłku, a także bladością skóry. Anemia to też takie objawy jak upośledzenie koncentracji i uwagi, bóle i zawroty głowy, kołatania serca, duszności, zaburzenia nastroju (drażliwość, apatia) oraz zwiększona łamliwość włosów i paznokci.

Hipoglikemia

Hipoglikemia, inaczej niedocukrzenie lub "spadek cukru", to stan, w którym poziom glukozy we krwi spada poniżej wartości referencyjnych - zazwyczaj poniżej 70 mg/dl. Występuje najczęściej u osób chorujących na cukrzycę, leczonych insuliną, ale lekka hipoglikemia może zdarzyć się też u osób całkowicie zdrowych. Hipoglikemia może zagrażać życiu i zdrowiu chorego, dlatego konieczna jest natychmiastowa pomoc. Do objawów niedocukrzenia zalicza się m.in. niepokój, nudności, bóle i zawroty głowy, mroczki przed oczami, silne uczucie głodu, drżenie mięśni, mrowienie wokół ust, przyspieszone bicie serca, nadmierne pocenie się i dreszcze, rozkojarzenie, a także bladość skóry. O tym, jak prawidłowo zareagować w przypadku hipoglikemii, piszemy więcej TUTAJ.

Menopauza

Menopauza występuje między 45. a 55. rokiem życia kobiety. Kojarzy się przede wszystkim z uderzeniami gorąca, spadkiem libido czy wahaniami nastroju. Dreszcze oraz zaczerwienienie twarzy i dekoltu towarzyszą uderzeniom gorąca, które występują z różną częstotliwością - od jednego epizodu na tydzień, trwającego od kilkunastu sekund do kilku minut, do nawet kilkunastu w ciągu dnia. Lista możliwych objawów menopauzy jest jednak o wiele dłuższa. Inne objawy menopauzy, które są zaliczane do najczęstszych, to także: problemy ze snem, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, bóle i zawroty głowy, bóle mięśni i stawów, zaburzenia rytmu serca i częste oddawanie moczu.

Nerwica

Zaburzenia nerwicowe (zaburzenia lękowe) są jednymi z najczęściej występujących problemów o podłożu psychicznym. To szeroka grupa zaburzeń, których wspólnym mianownikiem jest uczucie ciągłego napięcia i niepokoju. Lęk powoduje objawy somatyczne, te z kolei stają się źródłem kolejnego niepokoju, który wywołuje jeszcze więcej dolegliwości. Wśród objawów somatycznych, jakie mogą się pojawić, wymienia się: kołatanie serca, uczucie braku tchu, drżenie rąk i mięśni, bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, uczucie gorąca, pocenie się, czerwienienie się, dreszcze. Dreszcze nie utrzymują się cały czas, a pojawiają się w chwilach doświadczania silnego stresu i napięcia.

Przyjmowane leki

Dreszcze bez gorączki mogą być także wynikiem stosowania niektórych leków. Przed przyjęciem danego preparatu warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania (lub informacjami zawartymi na opakowaniu) o możliwych skutkach ubocznych. Do grupy leków, które mogą wywoływać dreszcze, zalicza się m.in. leki przeciwdepresyjne i leki stosowane w chemioterapii. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Drżenie rąk jako objaw choroby. To nie musi być parkinson

Anemia daje nietypowe objawy. Zobaczysz je na języku i poczujesz w rękach

Alergie, zatoki, wrzody... Jesienią dokuczają jeszcze bardziej

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: anemia | niedoczynność tarczycy | nietypowe objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL