Anemia daje nietypowe objawy. Zobaczysz je na języku i poczujesz w rękach
Anemia, nazywana też niedokrwistością, to choroba spowodowana zmniejszoną ilością hemoglobiny w krwi krążącej. Aby ją wykryć, często wystarczy badanie podstawowej morfologii krwi. Anemia może jednak ukrywać się pod nietypowymi objawami, których pacjent nie kojarzy z niedokrwistością. Na co zwrócić uwagę w samopoczuciu i do czego prowadzi nieleczona anemia? Odpowiadamy.
Anemia to choroba, która spowodowana jest zmniejszoną ilością hemoglobiny we krwi. Hemoglobina jest białkiem odpowiedzialnym za transport tlenu z płuc do wszystkich tkanek całego organizmu. Niedobór hemoglobiny pogarsza funkcjonowanie organizmu, a w skrajnych przypadkach jest stanem zagrożenia życia.
Przyczyn anemii jest kilka, jednak istnieją dwa główne mechanizmy, w których dochodzi do rozwoju choroby.
Nieprawidłowy proces produkowania krwinek czerwonych sprawia, że ich mała ilość transportuje zmniejszone ilości hemoglobiny. Na zaburzenia produkcji erytrocytów wpływa m.in. niedobór żelaza, kwasu foliowego czy witaminy B12. Powstające krwinki mają nieprawidłowy kształt i nie spełniają swojej funkcji.
Drugim mechanizmem jest utrata krwinek czerwonych, do których może dojść na skutek ostrego krwawienia na skutek urazów mechanicznych, lub krwawień utajonych, na przykład z przewodu pokarmowego.
Za typowe objawy anemii, wspólne dla choroby bez względu na przyczynę, uznaje się:
- osłabienie,
- szybszą męczliwość,
- bóle i zawroty głowy,
- kołatanie serca,
- uczucie duszności,
- problemy z koncentracją,
- bladość powłok skórnych.
Istnieją jednak inne objawy, nietypowe dla anemii, które mogą opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy.
W przebiegu anemii z niedoboru witaminy B12 mogą pojawiać się objawy ze strony przewodu pokarmowego. Chorym towarzyszą nawracające nudności oraz bóle brzucha bez wyraźnej przyczyny. Może dojść do spadku masy ciała, ale także zaburzeń smaku.
Z powodu niedoboru witaminy B12 pacjent może zauważyć zmiany na języku - staje się on czerwony, powiększony, a także może pojawić się uczucie mrowienia i pieczenia.
W przypadku anemii megaloblastycznej pojawiają się objawy ze strony układu nerwowego. Chorzy odczuwają dokuczliwe drętwienia rąk i nóg oraz kłucie w opuszkach palców. Ponadto może wystąpić problem z równowagą i nietrzymanie moczu.
Pacjenci z anemią często cierpią również z powodu wahań nastrojów, w tym z powodu stanów depresyjnych.
Anemia z niedoboru żelaza może objawiać się również w postaci spaczonego apetytu, kiedy to chory ma ochotę zjeść coś, co nie nadaje się do spożycia. Objaw ten dotyczy zazwyczaj dzieci, które zaczynają zjadać kredę, glinę lub mają ochotę na surowy ryż czy kaszę.
Towarzyszącymi objawami są pękające kąciki ust oraz afty w jamie ustnej, które - chociaż wskazują na spadek odporności - nie są wiązane zazwyczaj z diagnozą niedokrwistości.
Aby wykryć anemię, wystarczy wykonać podstawowe badanie, jakim jest morfologia. Istotne jest ustalenie przyczyny choroby - niedobory bądź utajone krwawienia.
Leczenie anemii należy rozpocząć niezwłocznie, ponieważ nieleczona choroba może prowadzić do ciężkich powikłań.
W następstwie niedostatecznego natlenienia krwi, uszkodzeniu może ulec mózg, co jest szczególnie niebezpieczne u dzieci, bowiem może dojść do opóźnienia w rozwoju fizycznym jak i umysłowym.
W anemii o ciężkim przebiegu pacjent narażony jest na zaburzenia pracy serca i jego uszkodzenie.
Aby prawidłowo leczyć anemię, konieczne jest ustalenie jej przyczyny. Jeśli choroba rozwinęła się na skutek niedoborów, konieczna jest suplementacja żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego.
Jeśli przyczyną choroby są utajone krwawienia, np. z przewodu pokarmowego, lekarz musi ustalić pierwotną chorobę, która do niego doprowadziła.
W skrajnych przypadkach ciężkiej anemii pacjenci poddawani są transfuzji koncentratu krwinek czerwonych, by jak najszybciej uzupełnić deficyt erytrocytów, a tym samym hemoglobiny we krwi.
CZYTAJ TAKŻE:
Pięć nietypowych objawów niedoboru żelaza. Zwróć uwagę na język i stopy
Magnez - jakie objawy daje niedobór "pierwiastka życia"?
Osłania nerwy i chroni przed rakiem. Bóle głowy to objaw niedoboru