Najczęstsze objawy nerwicy

Objawy nerwicy odczuwa sporadycznie nawet co druga osoba. Nie należy ich lekceważyć - choroba może mieć wiele postaci a objawy nerwicy zależą od przyczyn i rodzaju tej choroby.

Objawy nerwicy - przyczyny choroby

Nerwica to szerokie pojęcie określające rożne zaburzenia psychiczne, przede wszystkim lękowe, ale także emocjonalne i fizjologiczne, mające wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Przyczyny mogą być fizyczne, wynikające ze złego stanu zdrowia, neurologiczne oraz o charakterze społecznym i traumatycznym (wymagania otoczenia i chęć im sprostania, skumulowany długotrwały stres zarówno w pracy jak i w rodzinie, traumatyczne wydarzenia w przeszłości).

Reklama

Objawy nerwicy i rodzaje choroby

Objawy nerwicy mogą być różne w zależności do rodzaju i przyczyn choroby. Najczęstsze objawy somatyczne (fizyczne) mogące świadczyć o nerwicy to:

- częste bóle głowy, kręgosłupa o charakterze napięciowym, często wędrujące na przemian z jednego organu na drugi

- zawroty głowy i problemy z oddychaniem

- bóle i kołatanie serca,

- zaburzenia seksualne i zaburzenia narządów ruchu

- zaburzenia funkcjonowania zmysłów (słuchu oraz wzroku)

- niewydolność narządów wewnętrznych (najczęściej układu trawiennego - np. biegunka).

Objawy nerwicy związane z emocjami i funkcjami poznawczymi organizmu to np. problemy z pamięcią i koncentracją, poczucie nierealności świata, niekiedy obsesyjne, nieracjonalne myśli i działania, uczucie niepokoju, lęku, gniew, frustracja, zmienność nastrojów. 

Zdarzają się kłopoty z zasypianiem, brak radości życia i odczuwania przyjemności - aż po uczucie, że wszystko nas denerwuje. Neurastenia (typ nerwicy) może objawiać się wzmożonym zmęczeniem po wysiłku umysłowym.

Lęk (bez przyczyny i konkretnego powodu) jest najważniejszym objawem nerwicy, występuje dla kilku jej typów - zaburzeń lękowych (aż po fobie), nerwicy natręctw (zaburzenia obsesyjno-kompulsywne), zaburzeń adaptacyjnych, zaburzeń stresowych pourazowych i zaburzeń mieszanych, z elementami depresji i lęku.  Mając na uwadze objawy somatyczne można mówić o nerwicy serca lub nerwicy oddechowej.

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL