Reklama

​Paracetamol: Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Paracetamol, inaczej zwany acetaminofenem to niezwykle popularny lek, dostępny bez recepty. Zazwyczaj przyjmuje się go w celu uśmierzenia bólu, o różnym pochodzeniu. Może być podawany w formie tabletek, syropu, proszków, tabletek musujących i czopków. W jakich przypadkach podawać acetaminofen? Czy jest to bezpieczny lek? Sprawdź!

Paracetamol - działanie

Pierwszy raz paracetamol otrzymano pod koniec XIX wieku, ale nie od razu zyskał popularność. Wciąż nie wiemy dokładnie jak działa paracetamol, udowodniono że jego główne działanie polega na hamowaniu wytwarzania prostaglandyn. Te pochodne kwasu arachidonowego, biorą udział w reakcjach zapalnych i odpowiadają za powstawanie, bólu, gorączki oraz obrzęków.  

Kiedy stosuje się paracetamol?

Po paracetamol najczęściej sięga się by zmniejszyć ból: mięśni, stawów, głowy, zębów, towarzyszący miesiączce, a także ten związany z zabiegami i dolegliwościami pooperacyjnymi. Nadaje się również do znoszenia nieprzyjemnych odczuć występujących po szczepieniu, a także w przebiegu grypy i przeziębienia. 

Reklama

Lek przeznaczony jest dla osób w każdym wieku, jest sprzedawany pod różnymi nazwami handlowymi, nie tylko w aptekach (również w sklepach i na stacjach benzynowych), można go nabyć bez recepty, co decyduje o jego powszechnym stosowaniu, zazwyczaj to pierwszy przyjmowany lek, zaraz po wystąpieniu objawów.   

Paracetamol, jako lek przeciwgorączkowy może być przyjmowany przez kobiety w ciąży, karmiące i małe dzieci, co oznacza że jest uznawany za bezpieczny. Jego przeciwgorączkowe działanie utrzymuje się do 8 godzin, trochę krócej działa jako lek przeciwbólowy.    

Paracetamol - dawkowanie

Dawkowanie leku u dzieci, zależy od ich masy ciała. Standardowa dawka paracetamolu to 10-15 mg/kg masy ciała. Dopuszcza się by powtarzać ją co 4-6 godzin. Nie zaleca się przekraczania masymalnej dawki dobowej 60 mg/kg masy ciała. W przypadku bardzo małych dzieci (do 3 miesiąca życia), należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku. 

Dawkowanie paracetamolu u dorosłych i dzieci powyżej dwunastego roku życia jest takie samo. Zaleca się pojedynczą dawkę 500 - 1000 mg, powtarzaną co 4-6 godzin. Maksymalnie w ciągu doby, nie należy przyjmować więcej niż 4000 mg tej substancji.    

Lek powinno się przyjmować na czczo, ponieważ wtedy działa szybciej.  W czasie przyjmowania paracetamolu, nie powinno się pić alkoholu, ponieważ zwiększa on ryzyko uszkodzenia wątroby. W czasie kuracji, należy dbać o odpowiednią dietę. 

Paracetamol - skutki uboczne i przeciwwskazania

 Do najczęściej występujących skutków ubocznych, związanych ze stosowaniem paracetamolu należą: 

  • reakcje nadwrażliwości na lek, takie jak pokrzywka i rumień; 
  • zaburzenia ze strony układu pokarmowego: wymioty, biegunka, nudności; 

Zdecydowanie rzadziej występują: 

  • zmniejszenie liczny granulocytów; 
  • zmniejszenie liczby płytek; 
  • ostre uszkodzenie wątroby; 
  • obrzęki; 
  • ciężkie reakcje skórne; 
  • skurcz oskrzeli; 
  • plamica barwnikowa.    

Paracetamolu nie powinny zażywać osoby regularnie spożywające alkohol, zmagające się z chorobami nerek i wątroby, cierpiący na niedobór reduktazy methemoglobiny.    

 

Paracetamol a interakcje z innymi lekami

Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przyjmując acetaminofen z lekami przeciwcukrzycowymi i przeciwzakrzepowymi (zwłaszcza pochodnymi kumaryny), z farmaceutykami stosowanymi w leczeniu depresji (może wystąpić gorączka). Nie powinno się go łączyć z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (np.: kwasem acetylosalicylowym), ponieważ w wyniku interakcji może dojść do uszkodzenia nerek. 

Barbiturany (leki nasenne, przeciwpadaczkowe, znieczulające) i ryfampicyna (antybiotyk o działaniu bakteriobójczym), przyjmowane wraz z paracetamolem zwiększają ryzyko wystąpienia niewydolności wątroby. Izoniazyd, propranolol, ranitydyna i cymetydyna, wydłużają eliminację paracetamolu z krwi.  


Aleksandra Oracz

Czytaj także:

Te badania wykonuj raz w roku! Dłużej pożyjesz5 grzechów przeciwko odporności. Który popełniasz?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: paracetamol w ciąży | paracetamol a alkohol

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL