Wlej kilka kropel do miski i nachyl nad nią głowę. Parówki pomogą na zatoki i katar

Naturalne olejki eteryczne mają wiele cennych właściwości. Możesz z nich przygotować domową parówkę, czyli inhalację nad miską z gorącą wodą i olejkami lub ziołami. Ich działanie antybakteryjne i przeciwzapalne pomoże leczyć zakażenia dróg oddechowych. Domowa parówka przynosi też ulgę osobom cierpiącym na zapalenie zatok i uporczywy katar.

Inhalacja parą - skuteczny sposób na zatkany nos

Inhalacja parowa to jeden z najpowszechniej stosowanych domowych sposobów na ukojenie i udrożnienie dróg nosowych oraz złagodzenie objawów przeziębienia lub infekcji zatok. Jak to działa? Ciepłe, wilgotne powietrze działa poprzez rozluźnienie śluzu w drogach nosowych, gardle i płucach. Może to złagodzić objawy stanu zapalnego i obrzęku naczyń krwionośnych w drogach nosowych.

Główną zaletą wdychania wilgotnej, ciepłej pary jest to, że może pomóc złagodzić uczucie podrażnienia i obrzęk naczyń krwionośnych w drogach nosowych. Wilgoć może również pomóc w rozrzedzeniu śluzu w zatokach, co ułatwia ich opróżnianie. Może to pozwolić na udrożnienie nosa, przynajmniej na jakiś czas.

Reklama

Jak zrobić domową parówkę, aby udrożnić drogi oddechowe?

Do przygotowania domowej parówki potrzebujesz: miski, ręcznika i zestawu ziół lub olejków eterycznych. Miska powinna być stabilna i najlepiej z podgumowanym spodem. Mamy do czynienia z gorącą wodą, więc trzeba postępować ostrożnie i zadbać by nie doszło do poparzenia.

Podgrzej wodę do wrzenia. Ostrożnie wlej do miski gorącą wodę i dodaj zioła lub kilka kropli wybranego olejku. Możesz również przeprowadzić parówkę z czystej wody, ciepła para rozgrzeje zatoki i pomoże udrożnić drogi oddechowe. Załóż ręcznik na tył głowy i pochyl się nad miską. Nie opuszczaj głowy zbyt nisko (minimum to 20 cm) i usiądź w takim miejscu, by nikt z domowników nie potrącił Cię przypadkowo.

Inhalacja parowa nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut. Oddychaj głęboko przez nos, jeśli to możliwe. Nawet jeśli nos jest mocno zatkany, to po chwili powinieneś poczuć ulgę. W sklepach medycznych dostępne są również urządzenia do inhalacji parowej - osoby, które cierpią na nawracające zapalenia zatok, powinny rozważyć taką inwestycję.

Jakie olejki i zioła do parówki na katar?

Olejki eteryczne to naturalne antyseptyki, które dodatkowo wykazują właściwości antyoksydacyjne, ściągające bądź uspokajające. Domową inhalację parową możesz wykonać przy użyciu różnych olejków - na naszej liście znalazło się pięć najskuteczniejszych w walce z katarem. Pamiętajmy, że olejki eteryczne to substancje skoncentrowane, dlatego do miski z gorącą wodą dodaj nie więcej niż 10 kropli olejku. Warto spróbować najpierw z mniejszą ilością i ewentualnie zwiększyć ją, jeśli efekty inhalacji nie będą zadowalające.

Olejek eukaliptusowy

Wdychanie pary z olejkiem eukaliptusowym pomaga złagodzić objawy kaszlu, przeziębienia, bólu gardła, astmy i zapalenia zatok. Wyniki badań sugerują również, że olejek eukaliptusowy może łagodzić objawy astmy. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, które zwalczają zarazki, zmniejszają obrzęki i odświeżają oddech.

Jeśli przekrwienie utrudnia sen, inhalacja parowa z eukaliptusem pomoże udrożnić drogi oddechowe. Poza tym, że inhalacja olejkiem eukaliptusowym pomaga rozluźnić mięśnie, więc dobrze jest zrobić ją wieczorem - pomoże dobrze zasnąć.

Olejek mentolowy

Mentol ma właściwości antybakteryjne, więc inhalacja pomoże zneutralizować bakterie powodujące przekrwienie zatok i stan zapalny. Inhalacja parowa z olejkiem mentolowym to powszechny domowy sposób na złagodzenie dolegliwości towarzyszących przeziębieniu i grypie.

Uwaga - nie każdy może stosować olejek mentolowy do inhalacji. Osoby, które cierpią na trądzik, powinny go unikać, ponieważ taka parówka pogorszy stan skóry. Inhalacji z olejku mentolowego nie powinno się również stosować u dzieci.

Olejek cynamonowy

Olejek cynamonowy działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i ma właściwości przeciwutleniające. Może pomóc kontrolować infekcje, poprawić nastrój i jest powszechnym składnikiem dezynfekującym w odświeżaczach powietrza. W medycynie tradycyjnej jest to środek rozgrzewający, zapewniający szybką ulgę w przeziębieniu, bólu gardła i zatkanym nosie.

Olejek goździkowy

Olejek goździkowy otrzymuje się z drzewa goździkowego (Syzygium aromaticum) poprzez destylację suszonych pąków kwiatowych tego drzewa. Olejek ten ma silne właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

Jest bogaty w substancje chemiczne i związki (takie jak eugenol), które mogą skutecznie zapobiegać rozwojowi bakterii i grzybów. Olejek goździkowy ma korzystne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, gdy jest wprowadzony w postaci pary. Właściwości te pomagają rozluźnić drogi oddechowe, poprawiając oddychanie i zmniejszając przekrwienie.

Co więcej, olejek goździkowy może zabijać komórki bakterii gronkowca i drożdżaków, takich jak Candida albicans. Olejek goździkowy ma także właściwości przeciwbólowe, więc łagodzi również ból głowy towarzyszący zapaleniu zatok.

Olejek tymiankowy

Olejek tymiankowy jest stosowany w inhalacjach, aby złagodzić objawy przeziębienia, kaszlu i infekcji górnych dróg oddechowych. Pomaga rozrzedzić śluz, ułatwiając oddychanie. Ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Może również działać antywirusowo - badania nad leczeniem objawów opryszczki olejkiem tymiankowym sugerują, że tutaj również może przynieść ulgę. Ponadto tymol, główny składnik olejku tymiankowego, może wspomagać układ odpornościowy i pomagać w zwalczaniu infekcji.

Inhalacja parowa - domowy sposób na katar

Inhalacja parowa może zapewnić ulgę w objawach przeziębienia i innych infekcji górnych dróg oddechowych, w rzeczywistości nie sprawi, że infekcja zniknie szybciej.

Chociaż domowa parówka nie wyleczy infekcji, takiej jak przeziębienie czy grypa, może pomóc Ci poczuć się znacznie lepiej, podczas gdy organizm będzie z nią walczył.

Do zrobienia parówki możesz wykorzystać nie tylko olejki, ale również suszone zioła i... przyprawy. Doskonałym przykładem jest suszony majeranek - składnik bodajże najskuteczniejszej maści na katar. Lista olejków eterycznych i ziół, które można wykorzystać do domowych inhalacji jest długa. Pamiętaj, by zachować ostrożność w ich stosowaniu, szczególnie gdy cierpisz na alergie.


CZYTAJ TAKŻE:

Mogą pomóc w zapaleniu zatok. Działają bakteriobójczo i ułatwią oddychanie

Krople do nosa - rodzaje. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania kropli do nosa

Domowe sposoby na ból głowy. Można się obyć bez leków

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: inhalacje domowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL