Mogą pomóc w zapaleniu zatok. Działają bakteriobójczo i ułatwią oddychanie
Choroby zatok wiążą się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, począwszy od: uciążliwego kataru i uczucia zatkanego nosa, przez ból dający wrażenie rozpierania twarzy, aż po utratę węchu. W większości przypadków problem ustępuje samoistnie po kilku dniach, co rzecz jasna nie oznacza, że nie należy w tym czasie łagodzić dokuczliwych objawów. Wielu pacjentów zastanawia się, czy naturalne metody walki z zapaleniem zatok mogą stanowić alternatywę dla leczenia farmakologicznego, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czy zioła na zatoki rzeczywiście działają.
Ostre zapalenie zatok (OZZ) najczęściej ma charakter samoograniczający się: chory czuje się lepiej przeciętnie już po dwóch dobach, przy czym całkowite wyzdrowienie nadchodzi zwykle po ponad tygodniu. W samoleczeniu stosuje się płukanki z 0,9 proc. NaCl (chlorek sodu) i środki o działaniu objawowym (paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne). W celu udrożnienia nosa wykorzystywane są leki obkurczające naczynia błony śluzowej, pewną poprawę obserwuje się także po przyjęciu preparatów o działaniu przeciwhistaminowym.
Niektórym pacjentom zaleca się także stosowanie glikokortykosteroidów donosowych. Co istotne: antybiotyki (przeważnie przepisywane są: amoksycylina lub jej połączenie z kwasem klawulanowym) znajdują zastosowanie wyłącznie w terapii ostrego zapalenia zatok o podłożu bakteryjnym, przy czym zdecydowana większość zakażeń jest wywoływana przez wirusy lub zmiany flory bakteryjnej.
Jeśli infekcja nie ustępuje przez ponad 12 tyg., należy zgłosić się do laryngologa, ponieważ istnieje podejrzenie przewlekłego zapalenia zatok (PZZ), które wymaga określenia przyczyny i odpowiedniego leczenia. Za PZZ mogą odpowiadać m.in.: polipy nosa, przerost małżowin nosowych, istotne skrzywienia przegrody nosa, a także obecność bakterii i wirusów w dolnych i górnych drogach oddechowych. Brak odpowiedniej interwencji może prowadzić do: ropnia oczodołu i zapalenia tkanek oczodołu, mogących skutkować uszkodzeniem wzroku, oraz: zapalenia kości i szpiku kostnego ścian zatoki czy zakrzepicy zatoki jamistej (śmiertelność wynosi 30 proc. pomimo antybiotykoterapii).
W terapii PZZ stosuje się: glikokortykosteroidy donosowe, leczenie biologiczne, a gdy one nie przynoszą oczekiwanych rezultatów można rozważyć leczenie inwazyjne. Wystąpienie objawów alarmowych takich jak np.: podwójne widzenie, przemieszczenie gałki ocznej, obfite krwawienie z nosa, porażenie, zaczerwienienie tkanek oczodołu, odczuwanie nieprzyjemnych zapachów, dolegliwości odczuwane jednostronnie, są wskazaniem do zgłoszenia się na szpitalny oddział ratunkowy.
Jeśli mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem zatok lub gdy pomimo stosowania leków stan zdrowia się pogarsza, należy zgłosić się do lekarza, a nie próbować pomóc sobie domowymi metodami. Co innego jeśli przebieg choroby jest typowy - wtedy warto sięgnąć po sposoby wspierające standardowe leczenie. Jednym z nich są zioła, których dobroczynne właściwości doceniano już wieki temu. Cenne właściwości zdrowotne roślin sprzyjają oczyszczaniu zatok, chronią śluzówkę i zapobiegają nawrotom infekcji.
Zioła na zatoki można stosować w postaci: suplementów diety w tabletkach, płynnych ekstraktów, naparów do inhalacji lub okładów. Do ziół najczęściej wykorzystywanych w łagodzeniu objawów zapalenia zatok należą:
- korzeń jeżówki - roślina zawiera dużą ilość związków odpowiadających za jej właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze;
- korzeń goryczki - poprawia funkcjonowanie śluzówki nosa, działa wzmacniająco;
- ziele werbeny - wykazujące działanie przeciwzapalne. Znajduje zastosowanie także w niwelowaniu dolegliwości związanych z alergią;
- ziele fiołka trójbarwnego - dzięki wysokiej zawartości substancji zwanych saponinami wykazuje działanie przeciwzapalne i rozrzedzające wydzielinę; zawiera rutozyd, który w połączeniu z witaminą C wpływa na odporność organizmu (poprzez uszczelnianie naczyń krwionośnych);
- kwiat bzu czarnego ma właściwości antywirusowe, rozrzedzające katar, przeciwbólowe i chroniące śluzówkę;
- kwiat lawendy - pozyskiwany z niej olejek lawendowy ma działanie antyseptyczne i bakteriobójcze. Jest szczególnie skuteczny jako preparat do inhalacji;
- zioła szwedzkie - czyli mieszanka ziół w skład której wchodzą m.in.: piołun, aloes, korzeń rabarbaru, korzeń dziewięćsiłu, mirra, kamfora, manna i szafran - nadają się do stosowania jako okłady na czoło;
- liść mięty pieprzowej - ma działanie przeciwzapalne, odkażające, a stosowany w aromaterapii udrażnia zatoki i ułatwia oddychanie.
Poza stosowaniem ziół należy pamiętać o piciu dużej ilości wody, po to, by utrzymać odpowiednią wilgotność śluzówki nosa.
Dodatkowo warto zadbać o:
- nawilżanie powietrza w domu;
- płukanie zatok z wykorzystaniem NaCl (chlorku sodu)- metoda ta ma działanie oczyszczające, przeciwbakteryjne i nawilżające na wysuszoną śluzówkę nosa.
- sen w pozycji, w której głowa znajduje się znacznie powyżej poziomu ciała;
- inhalacje z użyciem ziół np. rumianku, mięty lub szałwii. Z kolei spośród olejków eterycznych na zatoki pacjenci najczęściej sięgają po olejek sosnowy, eukaliptusowy oraz tymiankowy.
- przykładanie do czoła ciepłych okładów.
CZYTAJ: Pięć objawów, które wskazują, że powietrze w mieszkaniu jest za suche
Ważne jest również ograniczenie kontaktu z zanieczyszczeniami, takimi jak: dym papierosowy pył lub substancje chemiczne. Należy też unikać alergenów i zadbać o czystość filtrów w klimatyzatorach i nawilżaczach powietrza.
CZYTAJ TAKŻE:
Krwawienie z nosa. Wśród możliwych przyczyn nie tylko uraz
Zapchany nos i bóle zatok? Sprawdź, kiedy będzie potrzebna operacja
Oddychasz przez nos czy przez usta? Skutki odczuwa całe twoje ciało