Olejek różany. Potrafi pokonać ból, migrenę i stany zapalne skóry

Olejek różany ma szereg drogocennych właściwości. Działa m.in. antybakteryjnie, przeciwtrądzikowo, przeciwzapalnie, przeciwzmarszczkowo, łagodząco i nawilżająco. Najnowsze badania wskazują, że olejek może zapobiegać nowotworom, a nawet opóźniać rozwój choroby Alzheimera. Poniżej znajdziesz więcej właściwości i zastosowań olejku różanego.

Olejek różany - co to jest?

Olejek różany to olejek eteryczny, który otrzymywany jest z kwiatków róży. W tym celu najczęściej wykorzystuje się różę damasceńską, która uprawiana jest w basenie Morza Śródziemnego. Nieco rzadziej i praktycznie wyłącznie na terenie Francji, stosuje się różę białokwiatową, różę stulistną oraz różę francuską. 

Warto wiedzieć jednak, że olejek musi być wyprodukowany z jednego gatunku róży, nie ma możliwości zmieszania kilku gatunków płatków. Olejek powstaje metodą destylacji z parą wodną. W procesie destylacji powstaje także inny cenny produkt uboczny - woda różana (nazywana inaczej hydrolatem różanym), która doskonale sprawdza się do odświeżania i tonizowania skóry.

Reklama

Olejek różany bez problemu znajdziemy w większości drogerii oraz sklepów zielarskich. Najtańsze produkty zakupić można już za 20-30 zł, najdroższe nawet za kilkaset. Należy pamiętać jednak, że cena ta związana jest ilością płatków, jaka konieczna jest do wyprodukowania olejku. Z 3000-4000 kg kwiatów powstaje nieco ponad litr olejku. Nie bez znaczenia jest także fakt, że kwiaty zbierane są tylko przez kilka dni w roku. Obecnie największymi eksporterami olejku różanego jest Bułgaria, Turcja, Iran i Maroko.

Olejek różany - co zawiera?

Olejek różany ma niezwykle bogatą historię, a jego właściwości cenione były przez większość starożytnych kultur. Stosowano go m.in. w medycynie rzymskiej, greckiej, chińskiej, sumeryjskiej, egipskiej oraz indyjskiej. Olejek cechuje się wysoką zawartością witaminy C oraz witaminy E, zawiera także flawonoidy (kwercetynę i antocyjany), glikozydy, taniny, linalol, eugenol, geraniol i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Olejek różany - właściwości lecznicze

Olejek wykorzystywany jest przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym i dermatologii. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwtrądzikowe, antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwzmarszczkowe, łagodzące i nawilżające. Dodatkowo może wspomagać ochronę przed promieniowaniem UV, jednak należy pamiętać, że nie zastąpi wysokiego filtra SFP. 

Z powodu powyższych właściwości, olejek jest częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji skóry, np. kremów, toników, żeli pod prysznic, balsamów do ciała, a także szamponów do włosów. Można stosować go również samodzielnie. Olejek dobrze sprawdzi się także w przypadku problemów skórnych, chodzi m.in. o łuszczycę, egzemę i stany zapalne skóry.

Olejek różany na bóle i migrenę

Badania pokazują jednak, że olejek różany może mieć znacznie szersze działanie. Dotyczy to przede wszystkim obniżania poziom kortyzolu i łagodzenia stresu, właściwości przeciwbólowych, przeciwmigrenowych, łagodzenia objawów menopauzy, podwyższania libido oraz łagodzenia objawów towarzyszących miesiączce. 

Olejek różany - działanie przeciwnowotworowe

Coraz więcej mówi się również o działaniu przeciwnowotworowym. Najnowsze badania wskazują, że olejek może chronić nasze DNA przed nagromadzaniem się w nim uszkodzeń. 

Trwają również badania nad wpływem olejku na spowalnianie postępowania choroby Alzheimera. Pierwsze wyniki są obiecujące, jednak nie ma wątpliwości, że należy w tym celu wykonać bardziej pogłębione analizy.

Należy wiedzieć, że olejek różany stosuje się wyłącznie zewnętrznie, nie można go spożywać. Aby wykorzystać jego drogocenne działanie, należy wcierać go w skórę, stosować do masażu lub do aromaterapii domowym dyfuzorem.

CZYTAJ TAKŻE:

Na anemię, trawienie i nadciśnienie. Rośnie w każdym ogrodzie

Pamiętasz maść "z kotkiem"? W PRL-u leczono tym migrenę i infekcje

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL