Maść z tej rośliny to zbawienie dla skóry. Przebój z apteki za 5 zł
Maść z arniki to uniwersalny produkt, który warto trzymać w domowej apteczce. Pomaga m.in. w przypadku siniaków, ran czy ugryzień owadów. Nie każdy wie, że arnika doskonale sprawdza się także w pielęgnacji i z powodzeniem zastępuje drogie kremy do twarzy. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat maści.
Arnika to roślina z rodziny astrowatych. W Polsce znaleźć ją można przede wszystkim w górach. Głównie w Sudetach, Karpatach i Bieszczadach. Zdarza się jednak, że roślina pojawia się także w innych częściach kraju, np. na Mazurach.
Po czym poznać arnikę? Roślina cechuje się charakterystycznymi żółtymi kwiatami o bardzo silnym, wyczuwalnym z daleka zapachu. Kwitną w czerwcu i lipcu. Najcenniejszą częścią rośliny są kwiaty oraz kłącze. Warto pamiętać jednak, że zbieranie arniki na własną rękę jest zabronione. Roślina jest bowiem pod ochroną. Nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Ze względu na silne właściwości lecznicze arnika od wieków wykorzystywana jest w ziołolecznictwie. Dziś najczęściej stosuje się ją w formie maści.
Maść z arniki zawdzięcza swoje właściwości lecznicze i kosmetyczne naturalnym surowcom bogatym w cenne substancje aktywne. W maści z arniki znaleźć można przede wszystkim:
- flawonoidy - działają przeciwzapalnie;
- fitosterole - działają antyseptycznie;
- garbniki - działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo;
- saponiny - działają łagodząco;
- helenalinę - działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i łagodząco;
- irydoid - działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie;
- polifenole - działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie;
- karotenoidy - działają wygładzająco;
- olejki eteryczne - działają antyseptycznie i normalizująco.
Ze względu na tak bogaty skład - maść z arniki zawiera nawet kilkaset substancji aktywnych - produkt ma bardzo szerokie zastosowanie. Nie ma jednak wątpliwości, że maść najczęściej stosowana jest w przypadku siniaków, obrzęków, stłuczeń, urazów oraz krwiaków. Dotyczy to zarówno dolegliwości związanych z kontuzjami i urazami, jak i tych związanych z konkretnymi chorobami, np. reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Maść nie tylko zmniejsza opuchliznę i przyspiesza gojenie się siniaków, ale pobudza również krążenie i działa przeciwbólowo. Ze względu na właściwości rozgrzewające, maść dobrze sprawdza się także w przypadku występujących zakwasów po treningu.
Inne zastosowanie maści z arniki:
- ugryzienia owadów;
- trudno gojące się rany;
- poparzenia;
- problemy z krążeniem.
Maść z arniki może być również zamiennikiem popularnych produktów do pielęgnacji twarzy. Działa lepiej niż wiele drogich kremów. Warto stosować ją w przypadku uporczywego trądziku, przebarwień lub intensywnych sińców pod oczami.
Ponadto, maść doskonale nawilża i uelastycznia skórę. Jej właściwości chwalą także osoby z cerą naczynkową. Arnika wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, dzięki czemu pomaga zminimalizować widoczność popękanych naczynek i większych pajączków.
Maść z arniki uważana jest za bezpieczny produkt. Głównym przeciwwskazaniem do jej stosowania jest alergia na arnikę. Podczas stosowania maści należy zachować ostrożność i obserwować skórę. W przypadku wystąpienia takich objawów jak swędzenie czy pokrzywka, konieczne jest przerwanie terapii. Warto pamiętać również, że maści nie wolno stosować na uszkodzoną skórę.
Maść z arniki bez problemu zakupić można w większości aptek oraz sklepów zielarskich. Cena maści, w zależności od producenta i wielkości opakowania, waha się od 5 do 20 zł. Osoby, które lubią samodzielnie tworzyć kosmetyki i substancje lecznicze, mogą przygotować ją także w domu.
Potrzebne są do tego właściwie tylko trzy składniki: suszone kwiaty arniki, wosk pszczeli i jakikolwiek tłuszcz, np. olej kokosowy. Wosk i tłuszcz należy rozpuścić i dokładnie wymieszać z kwiatami. Tak przygotowaną papkę najlepiej umieścić w szklanym pojemniczku i odłożyć w chłodne i ciemne miejsce.
CZYTAJ TAŻKE:
Domowa maść wieprzowa. Wyleczy ból stawów i przeziębienie
Ta maść kosztuje niecałe 4 zł, a działa na skórę jak zabieg u kosmetyczki