Domowa maść za 3 złote działa lepiej niż te z apteki. Hit na stawy i skórę
Maść wieprzowa to nic innego jak maść ze smalcu. Jednych obrzydza, dla innych jest zbawienna i prawie nic nie kosztuje! Z powodzeniem można ją przygotować w warunkach domowych. Jak ją używać? Głównym wskazaniem są bóle stawów i mięśni, jednak maść doskonale sprawdzi się także w przypadku ran, problemów skórnych czy objawów przeziębienia.
W aptekach i sklepach zielarskich znaleźć można ogromny wybór przeciwbólowych kremów oraz maści. Okazuje się jednak, że nie zawsze warto w nie inwestować. Równie dobre efekty możesz bowiem osiągnąć stosując samodzielnie przygotowaną maść. Jej główny składnik, czyli smalec, kupisz praktycznie w każdym sklepie spożywczym za 2-3 złote. To dużo mniej niż koszt popularnych maści.
Dlaczego właściwie smalec? Smalec to nic innego jak mieszanina trójglicerydów kwasów tłuszczowych nasyconych i nienasyconych. Ze względu na swoją bardzo tłustą konsystencję produkt bardzo szybko się wchłania, co przyspiesza działanie lecznicze. Oczywiście sam smalec nie działa ani przeciwbólowo, ani przeciwgorączkowo. To składnik, który jest jedynie bazą maści. W celu leczniczym należy dodać do niego odpowiednie dodatki aktywne.
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest roztopienie kostki smalcu na małym ogniu. Później można dodać do niego odpowiednie zioła. Najczęściej stosuje się kwiat rumianku, kwiat nagietka lub wiciokrzew. Zalecana dawka to 2-3 garści ziół.
W razie potrzeby można wykonać własne mieszanki, jednak warto wcześniej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza w przypadku przyjmowania jakichkolwiek leków. Innym pomysłem mogą być m.in. liście laurowe czy liście kasztanowca.
Po dokładnym wymieszaniu ziół ze smalcem, uzyskaną papkę należy przełożyć do szklanych pojemniczków lub słoiczków i odstawić w chłodne miejsce na 24 godziny. Po tym czasie maść jest gotowa do użytku.
Czytaj także: Lecznicze właściwości liścia laurowego
Wiele zależy od tego, w jakim celu stosuje się maść. Jeżeli zależy ci na działaniu przeciwbólowym, najlepiej smaruj maścią bolące miejsce 2-3 razy dziennie. Warto pamiętać, że maść wieprzowa w odróżnieniu od maści z apteki ma dużo krótszy termin przydatności. Smalec jak każdy tłuszcz może zjełczeć, dlatego maść powinna być przechowywana w lodówce. N
Aby wzmocnić trwałość maści wieprzowej, można dodać do niej ewentualnie kwas benzoesowy, który pełni rolę konserwantu.
Najpowszechniejszym zastosowaniem maści wieprzowej są bóle stawów, mięśni, kolan oraz pleców. Regularnie stosowana maść wieprzowa może również poprawiać stan skóry. Jest ona bardziej elastyczna, ładnie napięta i rozświetlona. Na uwagę zasługuje również przeciwzmarszczkowe działanie maści wieprzowej. Inne wskazania to przede wszystkim:
- żylaki;
- stłuczenia;
- drobne rany;
- ukąszenia komarów;
- poparzenia;
- blizny po drobnych zabiegach;
- trądzik;
- egzema;
- stany zapalne skóry;
- zapalenie oskrzeli;
- ból gardła;
- gorączka;
- katar.
Maści ze smalcu nie powinno się stosować dłużej niż 10-14 dni. Pamiętaj, że smarowanie się samodzielnie przygotowaną maścią wieprzową nie zastąpi wizyty u specjalisty. W przypadku wyjątkowo bolesnych lub długo się utrzymujących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie leczenie.
CZYTAJ TAKŻE: