Lecznicze właściwości liścia laurowego. Dawniej stosowano na bezsenność i nerwy
Nasze babcie wiele dolegliwości zdrowotnych leczyły tym, co miały w kuchni. Swoje zastosowanie znalazł również liść laurowy, który nie tylko nadaje potrawom wyjątkowego aromatu, ale ma również właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i wyciszające. W jaki sposób można wykorzystać liść laurowy dla poprawy samopoczucia?
Liść laurowy to inaczej wawrzyn szlachetny, pochodzący z rejonu Morza Śródziemnego. Roślina ta zawiera w sobie wiele cennych składników, takich jak: flawonoidy, garbniki, witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C oraz kwas foliowy. Znajdziemy w nim również wapń, żelazo, mangan, cynk, potas, selen czy magnez. To prawdziwa skarbnica mikro i makroelementów, dlatego warto sięgać po niego w kuchni nie tylko ze względu na walory smakowe.
Liść laurowy ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, ale także antynowotworowe. Skutecznie łagodzi objawy ze strony układu pokarmowego, obniża poziom cukru we krwi, a zastosowany zewnętrznie łagodzi objawy zapalenia stawów.
Zawarty w roślinie linalol to substancja, która skutecznie obniża poziom kortyzolu we krwi. Oznacza to, że liść laurowy pozwoli skutecznie pozbyć się objawów napięcia nerwowego oraz zmniejszy poziom stresu. Na bazie liści można przygotować inhalacje, które pozwolą się wyciszyć i uspokoić. Wystarczy kilka liści zaparzyć gorącą wodą i odczekać, by zawarte w nich olejki eteryczne zaczęły się uwalniać. Pochylając głowę nad naczyniem należy spokojnie i równomiernie oddychać przez około 10 minut.
Oprócz korzyści związanych z relaksacją i uspokojeniem, inhalacja taka udrożni drogi oddechowe - jest zatem skuteczna w walce z katarem czy kaszlem w czasie infekcji.
Liść laurowy pomaga również w zasypianiu, jest zatem polecany osobom cierpiącym na bezsenność. W dobrze przewietrzonym pomieszczeniu wystarczy spalić liście laurowe, by cieszyć się spokojnym, a przede wszystkim efektywnym snem. Jak tego dokonać? Wystarczy ułożyć w popielniczce 2-3 liście laurowe i je podpalić. Następnie należy opuścić pokój i pozwolić roślinie spalić się całkowicie. Kiedy zniknie dym powstały na skutek spalania, w pomieszczeniu pozostanie przyjemna i odprężająca, korzenna woń rośliny.
Dzięki wielu związkom działającym antyoksydacyjnie, liść laurowy doskonale sprawdzi się również w sytuacji, kiedy skóra na twarzy jest szara, zmęczona, a pod oczami zauważalne są cienie. Doskonale sprawdzi się wówczas parówka wykonana z wawrzynu szlachetnego. Garść liści należy zalać gorącą wodą i pochylić się nad naczyniem z ręcznikiem na głowie. Po 15 minutach w skórze poprawi się krążenie, powróci jej zdrowy kolor, a stosowana regularnie - zniweluje objawy zmęczenia.
Aby skorzystać ze zdrowotnych właściwości liścia laurowego na żołądek i problemy jelitowe, wystarczy wypić napar przygotowany ze zmielonych liści i wrzątku. Zalane liście należy odstawić na co najmniej kilka godzin, aby uwolniły się wszystkie cenne związki z rośliny. Tak przygotowany, należy spożywać małymi porcjami w ciągu dnia i nie stosować dłużej, niż trzy dni.
Napar ten zlikwiduje bóle żołądka wywołane niestrawnością, wzdęcia, ale także obniży poziom cukry we krwi. Stosowany regularnie pozwala również obniżyć poziom cholesterolu.
W przypadku zapalenia stawów, stłuczeń, bólu mięśni - można zastosować okłady z liścia laurowego. Zadziała on przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Zewnętrznie liść laurowy sprawdzi się również w przypadku egzemy, trądziku czy grzybicy. Wystarczy 20 gram liści laurowych rozdrobnić w młynku i zalać 200 ml oleju, a następnie odstawić na dwa tygodnie w ciemne miejsce. Po tym czasie przygotowaną miksturą można smarować bolesne miejsca (stawy, mięśnie), ale również zastosować punktowo na wypryski i zaskórniki.
Innym, zewnętrznym zastosowaniem, jest przygotowanie płukanki do włosów. Używana systematycznie wzmocni włosy, zlikwiduje łupież, ale także przyspieszy porost włosa i poprawi jego kondycję.
CZYTAJ TAKŻE: