Zwalcza trądzik, zmarszczki i przebarwienia. Pastę cynkową kupisz bez recepty

Pasta cynkowa jest dobrze znanym preparatem, który znajduje zastosowanie w leczeniu wielu zmian skórnych. Kupisz ją już za parę złotych niemal w każdej aptece. Najczęściej sięga po nią młodzież borykająca się z problemem trądziku. Jednak działanie pasty cynkowej docenią także osoby z przebarwieniami skóry czy zmarszczkami mimicznymi. Czemu zawdzięcza swoje właściwości pasta cynkowa? Jak ją stosować, aby uzyskać najlepsze efekty?

Na co jest dobra pasta cynkowa?

Już za niecałe 5 zł bez recepty kupisz pastę cynkową. Skład tego preparatu opiera się na tlenku cynku, który ma potwierdzony licznymi badaniami wpływ na stan skóry. Jest on szeroko wykorzystywany w dermatologii, a także podczas profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Jak cynk działa na skórę? 

Reklama
  • Jako silny antyoksydant działa przeciwzapalnie i bakteriostatycznie.  
  • Zmniejsza wydzielanie sebum, regulując procesy wydalnicze skóry. 
  • Chroni przed promieniowaniem UV. 
  • Opóźnia procesy starzenia. W przypadku fotostarzenia się skóry redukuje zmarszczki. 
  • Przyspiesza gojenie się ran, regeneruje skórę i bierze udział w syntezie kolagenu. 
  • Zmniejsza ryzyko powstawania przebarwień. 

W związku z właściwościami cynku i jego działaniem na skórę człowieka, duże zastosowanie ma także pasta cynkowa. Na co można ją stosować? Tlenek cynku wspomaga leczenie łojotokowego zapalenia skóry, egzemy, erozyjnej dermatozy krostkowej i ran o różnym pochodzeniu.  

Najczęściej pasta cynkowa jest polecana na pryszcze. Łagodzi ona objawy popularnego wśród młodzieży trądziku i trądziku różowatego. Pasta nie tylko przyspiesza gojenie się wyprysków, ale także zmniejsza ryzyko powstawania przebarwień i blizn. Dzięki temu, że zmniejsza wydzielanie sebum, łagodzi objawy choroby w przyszłości i redukuje liczbę wyprysków.  

Pasta cynkowa ma działanie łagodne, ale równocześnie bardzo szerokie. Stosowana jest w profilaktyce i redukowaniu przebarwień, jako krem z filtrem chroniącym przed promieniowaniem UV czy preparat na zmarszczki mimiczne.  

Co można smarować pastą cynkową?

Pastę cynkową stosuje się zewnętrznie na skórę. Należy unikać błon śluzowych i otwartych ran. Ze względu na to, że pasta cynkowa ma działanie silnie wysuszające, zaleca się stosowanie jej miejscowo na występujące zmiany skórne. Pastą można smarować wypryski na twarzy, zmiany skórne występujące na klatce piersiowej, rękach, nogach czy plecach.  

Co jest lepsze - pasta czy maść cynkowa?

W aptekach dostępna jest zarówno pasta cynkowa, jak i maść cynkowa. Oba preparaty mają bardzo podobne działanie, różni je jednak stężenie substancji czynnej. W paście cynkowej występuje ok. 25% tlenku cynku. Ma białą konsystencję, a cienka warstwa na skórze szybko wysycha. Stężenie tlenku cynku w maści wynosi 10%, więc ma łagodniejsze działanie. Ponadto jest mniej gęsta od pasty, co ułatwia aplikację.  

Co jest lepsze pasta cynkowa czy maść cynkowa? Ze względu na większe stężenie tlenku cynku z pastą szybciej osiągniesz zadowalające rezultaty w leczeniu zmian skórnych. Z kolei maść cynkową można wykorzystać na łagodne zmiany skórne takie jak odparzenia. Jej stosowanie jest prostsze i nie wysusza tak mocno skóry jak pasta.

Jak stosować pastę cynkową?

Pastę cynkową należy stosować na skórę oczyszczoną i dobrze wysuszoną. Nie należy jej używać wraz z innymi preparatami, ponieważ tlenek cynku może wejść w reakcje z niektórymi składnikami kremów czy kosmetyków do makijażu.

 

Pasta cynkowa na trądzik powinna być stosowana do ustąpienia objawów czy zagojenia się wyprysków. Najlepiej smarować nią zmiany na skórze 2-3 razy na dobę lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Warto pamiętać, że pasta ta nie wchłania się, a po wyschnięciu zostaje na skórze w postaci białej plamy, która mocno odznacza się na skórze.  

Pasta cynkowa – przeciwwskazania

Choć pasta cynkowa ma łagodne działanie i raczej nie występują przy jej stosowaniu skutki uboczne, nie jest ona przeznaczona dla każdego. Bezwzględnie powinny jej unikać osoby z alergią na jakikolwiek składnik pasty. Bez konsultacji z lekarzem nie powinny jej stosować kobiety w ciąży i karmiące. Do lekarza warto udać się także w przypadku, gdy pasta cynkowa nie działa lub jedynie nasila objawy choroby.

Pasta cynkowa jest bardzo dobrym preparatem na zmiany skórne, jednak warto pamiętać o ogólnym stężeniu cynku w organizmie, który możemy dostarczyć wraz z dietą. Cynk ma działanie ogólnoustrojowe, a na skórę działa również od środka. Niedobory cynku również mogą objawiać się zmianami na skórze. Warto zatem dobrze zbilansować swoją dietę i uzupełnić ją o wątróbkę, sery podpuszczkowe, jaja, orzechy i nasiona czy produkty pełnoziarniste, aby zapewnić odpowiedni poziom cynku we krwi.  

Bibliografia: 

Chruściel P., Kubasińska-Sajnóg A., Charakterystyka oraz zastosowanie cynku w kosmetologii i dietetyce. “Aesthetic Cosmetology and Medicine", 4, 2021, vol. 10, s. 189-193. 

Kaczmarek M. E., Wełniak A., Czajkowski R., Rola cynku w prawidłowym funkcjonowaniu skóry - znaczenie w patogenezie i leczeniu bielactwa nabytego, “Dermatol Rev/Przegl Dermatol", 2023, 110, s. 142-150. 

Szcześniak M., Grimling B., Meler J., Cynk - pierwiastek zdrowia, “Farmacja Polska", Tom 70, nr 7/ 2014, s. 363-366. 

Przeczytaj również: 

Maść z apteki za 6 zł to remedium na podrażnioną skórę. Usunie też zmarszczki i trądzik 

Zmiany skórne, problemy z pamięcią, chrapanie. Ciąża czasem może objawiać się nietypowo 

Produkty z apteki za kilka złotych. Prostują zmarszczki niczym żelazko zagniecenia


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cynk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL