Maść z apteki za 6 zł to remedium na podrażnioną skórę. Usunie też zmarszczki i trądzik

Apteczna maść z witaminą A nie jest kosmetykiem, a lekiem, stosuje się ją jako środek nawilżający w leczeniu lub zapobieganiu suchej, szorstkiej, łuszczącej się, swędzącej skórze i drobnym podrażnieniom. Maść z witaminą A zyskała sławę taniego remedium na problemy skórne, w tym trądzik i zmarszczki, jednak ze względu na silne działanie, nie powinno się jej stosować profilaktycznie. Sprawdź, jak działa maść z witaminą A i kto może ją stosować?

Czym jest witamina A i jakie ma właściwości?

Witamina A jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który wspiera zdrowie skóry i oczu, a także funkcjonowanie układu rozrodczego i odpornościowego. W produktach do pielęgnacji skóry występuje w postaci retinoidów i karotenoidów. Witamina A przyjmowana w produktach spożywczych jest w wątrobie przekształcana w retinol. 

Jakie korzyści dla skóry niesie witamina A? Stosowane miejscowo retinoidy - innymi słowy witamina A - zmniejszają widoczność drobnych linii i zmarszczek poprzez stymulację produkcji kolagenu. Mogą również poprawić elastyczność skóry, pomagając w usuwaniu uszkodzonych włókien elastyny i promując angiogenezę, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych.

Reklama

Udowodniono również, że karotenoidy mogą chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i zanieczyszczeniami. Retinoidy wspomagają odnowę komórkową skóry. Mogą zatem pomóc złagodzić przebarwienia i plamy starcze. Dlatego maść z witaminą a może pomóc w wyrównaniu kolorytu skóry.

Retinoidy działają złuszczająco, dlatego kurację witaminą A stosuje się w walce z trądzikiem u młodzieży i dorosłych. Retinol wnika w powierzchnię skóry, stymulując produkcję kolagenu i elastyny, co może pomóc zmniejszyć widoczność porów i blizn potrądzikowych.

Witamina A jest stosowana miejscowo i doustnie u osób cierpiących na łuszczycę. Ogranicza powstawanie wypukłych plam na skórze oraz powstawanie cytokin i interleukin powodujących stany zapalne.

Kiedy maść z witaminą A nie jest dobrym wyborem?

Choć korzystne właściwości retinolu na skórę są dowiedzione naukowo, to są osoby, dla których taka terapia nie jest wskazana. Kto nie powinien używać maści z witaminą A? 

Maść z witaminą A może nie być dobrym wyborem, gdy cierpisz na:

  • trądzik różowaty,
  • wyprysk,
  • alergie skórne,
  • suchą skórę,
  • silny trądzik hormonalny,
  • umiarkowane lub ciężkie blizny potrądzikowe. 

Czytaj także: Sucha skóra może być objawem choroby. Prędko zbadaj tarczycę oraz nerki

Pamiętaj, że retinoidy działają tylko wtedy, gdy są regularnie stosowane. Natomiast efekty ich działania nie są trwałe. U niektórych osób retinoidy stosowane na skórę mogą powodować szereg niepożądanych skutków ubocznych:

  • suchość skóry,
  • zaczerwienienie,
  • swędzenie i łuszczenie się,
  • zwiększona wrażliwość na światło UV (rzeczywiste i sztuczne),
  • nawroty egzemy.

Jeśli masz problemy skórne, warto skonsultować je z dermatologiem. Natomiast jeśli chcesz stosować maść z witaminą A jako preparat przeciwzmarszczkowy, obserwuj reakcję swojej skóry. Może się okazać, że apteczny produkt będzie dla ciebie za mocny.

Jak bezpiecznie stosować maść z witaminą A?

Produkty zawierające witaminę A mogą zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie UV. W związku z tym ważne jest, aby unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i stosować kremy przeciwsłoneczne. Nie używaj produktu wraz z kosmetykami ściągającymi i wysuszającymi. Maść z witaminą A powinna być stosowana na czystą i suchą skórę. Unikaj nakładania jej na otwarte rany, skaleczenia lub skórę podrażnioną. Omijaj okolice oczu i błon śluzowych. 

Ważne jest, by wraz z maścią stosować odpowiednio dobraną pielęgnację skóry, która nie będzie wchodzić w reakcje z retinolem. Istnieją również substancje, które osłabiają jego działanie np. kosmetyki zawierające witaminę C. Kwasy salicylowy i glikolowy mogą podrażniać skórę w połączeniu z retinoidami.

Jeśli zażywasz leki fotouczulające, takie jak niektóre antybiotyki i leki przeciwpadaczkowe, nie stosuj maści z witaminą A. Również zioła tj. pokrzywa, nagietek i dziurawiec mogą zwiększać wrażliwość skóry na światło słoneczne, co może zwiększyć ryzyko podrażnienia skóry w połączeniu z retinoidami.

Dodatkowo jednoczesne stosowanie retinoidów na skórę i suplementów witaminy A może prowadzić do nadmiernego jej przyswajania, co może być toksyczne dla organizmu.

Maść z witaminą A - cudowny kosmetyk za grosze?

Już na początku zaznaczyłam, że maść z witaminą A to lekarstwo. Fakt, że jej działanie będzie silniejsze niż w przypadku drogeryjnych kosmetyków warto rozważyć dwojako. Z jednej strony można liczyć na lepsze efekty, z drugiej należy zachować szczególną ostrożność podczas jej stosowania.

Zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania maści z witaminą A, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek istniejące problemy skórne, alergie lub jesteś w ciąży. Stosuj maść zgodnie z zaleceniami lekarza lub zgodnie z instrukcjami producenta. Nadmierna ilość witaminy A może być szkodliwa dla organizmu.

CZYTAJ TAKŻE:

Maść z witaminą A+E. Regeneruje suchą i podrażnioną skórę

Pięć najlepszych sposobów na zwalczanie blizn po trądziku

Maść z arniki: Naturalne remedium na pajączki, trądzik i siniaki

Maść świerkowa. Remedium na bóle mięśni i stawów 


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: maści | leki bez recepty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL