Nie bierz ich na noc. Zaburzą sen, spowodują problemy żołądkowe

Miliony ludzi każdego dnia przyjmuje witaminy i minerały. Ale czy o odpowiedniej porze? Są takie związki, których nie powinno zażywać się wieczorem, bo mogą mieć negatywny wpływ na sen. Zalicza się do nich m.in. witaminy z grupy B. Co jeszcze? Oto czego lepiej nie brać przed położeniem się do łóżka.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Właśnie przez wzgląd na to ich działanie przyjmowanie ich na noc nie będzie najlepszym pomysłem. Odradza to m.in. dr David Culpepper, specjalista chorób wewnętrznych. Chodzi o związek z produkcją melatoniny i udział w produkcji serotoniny.

"Witaminy z grupy B przed snem mogą zbytnio aktywować mózg i układ nerwowy, a przez to utrudniać zasypianie lub utrzymanie snu. Z tego powodu sugeruję przyjmowanie witamin z grupy B rano wraz ze śniadaniem" - wskazuje. Nie można jednak zapominać, że niedobór witamin z grupy B też może powodować problemy ze snem.

Reklama

Witamina D

Przez najbliższe miesiące, ze względu na brak słońca, będziemy suplementować witaminę D. To jedna z witamin, których niedobór wpływa na sen. Z badań wynika, że kiedy organizm ma jej za mało, istnieje większe ryzyko wystąpienia zaburzeń snu - mogą pojawić się trudności z zasypianiem czy nocne przebudzenia, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Suplementacja może przynieść efekty w postaci poprawy latencji i jakości snu, a także wydłużenia czasu snu. Ale kiedy przyjmować witaminę D - rano czy wieczorem?

Niektórzy twierdzą, że zażycie witaminy D zbyt późno, może źle wpłynąć na sen. Chociaż nie ma na to wystarczających dowodów naukowych, raczej wskazuje się, że najlepszą porą na sięgnięcie po witaminę D jest ranek. Warto przyjmować ją z posiłkiem zawierającym tłuszcz, bowiem wykazano, że poprawia to biodostępność "witaminy słońca". 

Witamina C

Witamina C jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej suplementowanych witamin. Wpływa m.in. na aktywność limfocytów T i B, które są odpowiedzialne za komórkową odpowiedź odpornościową. Zaobserwowano, że wpływa też na sen (jej niedobór powiązano ze słabą jakością nocnego wypoczynku).

Wskazuje się, że witaminę C można brać rano lub wieczorem, przed posiłkiem, z posiłkiem lub po posiłku (jest związkiem rozpuszczalnym w wodzie, na jej działanie nie wpływa to, z jakim posiłkiem ją przyjmujemy), chociaż przyjmowanie kwasu askorbinowego (szczególnie w większych dawkach) z pokarmem może pomóc zmniejszyć potencjalne skutki uboczne ze strony przewodu pokarmowego. Późny wieczór, kiedy już nie sięgamy po nic do jedzenia, może nie być dla wszystkich najlepszą porą na dawkę witaminy C. 

Preparaty multiwitaminowe

Preparaty multiwitaminowe najlepiej przyjmować na początku dnia, podczas śniadania lub lunchu. Zwykle zawierają one witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E oraz K), co oznacza, że aby organizm mógł je właściwie przyswoić, potrzebne jest towarzystwo "dobrych" tłuszczów. Jeśli w kompleksie witamin obecne są witaminy z grupy B, również lepiej przyjąć tabletkę w pierwszej połowie dnia.

Wapń

Wiele osób przyjmuje magnez przed snem, bo działa uspokajająco na układ nerwowy i może ułatwiać zasypianie (magnez może mieć jednak nieco inny wpływ na różne osoby - niektórzy preferują suplementację magnezu rano, aby dostarczyć organizmowi energii i wsparcia na początku dnia - więcej na ten temat piszemy TUTAJ). Jeśli wieczorem bierzesz magnez, nie łącz z nim wapnia. Przyjmowanie jednocześnie preparatów zawierających wapń i magnez jest niewskazane, ponieważ sole wapniowe (zwłaszcza w dużych dawkach) blokują wchłanianie magnezu z jelita cienkiego.

Cynk

Suplementy cynku są najskuteczniejsze, jeśli są przyjmowane co najmniej godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po posiłku - zauważają eksperci Mayo Clinic. Jeśli jednak suplementy cynku powodują problemy żołądkowe, warto zażywać je z posiłkiem, a zatem nie na noc. Wtedy najlepiej przyjąć cynk przy śniadaniu.

Czego jeszcze unikać przed snem?

Wieczorem lepiej jest unikać również suplementów diety zawierających takie składniki jak:

  • kofeina,
  • guarana,
  • żeń-szeń,
  • yerba mate,
  • azotany (obecne zwłaszcza w preparatach typu "pre-workout" dla sportowców).

CZYTAJ TAKŻE:

Jak prawidłowo przyjmować leki? "Na czczo" znaczy co innego, niż myślisz

Nadmiar uszkadza wzrok i wątrobę. Polacy przyjmują ich za dużo

Aspiryna nie lubi tego towarzystwa. Z tym jej nie łącz, ani nie popijaj

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: suplementy | suplementy diety działanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL