Zmiany skórne, problemy z pamięcią, chrapanie. Ciąża czasem może objawiać się nietypowo

Przyszli rodzice uważnie wyczekują pierwszych oznak ciąży. Czasem jej symptomy mogą być nietypowe, dlatego warto wiedzieć, na co jeszcze zwrócić uwagę. Jest to o tyle ważne, że im wcześniej kobieta dowie się, że spodziewa się dziecka, tym szybciej może zacząć przygotowywać się do przyszłej roli. Jakie objawy mogą świadczyć o ciąży? Wiele z nich może zaskoczyć.

Krwawienie imitujące okres

Jednym z pierwszych i jednocześnie typowych objawów ciąży jest opóźnianie się miesiączki, zwłaszcza u kobiet, u których cykle są regularne. Warto jednak wiedzieć, że czasami może dojść do krwawienia implantacyjnego będącego wynikiem zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy, które bywa mylone z okresem.

Wyostrzenie zmysłów

Niektóre kobiety na wczesnych etapach ciąży doświadczają wyostrzenia zmysłów, szczególnie węchu i smaku. Dlatego część przyszłych mam może zauważyć, że uwielbiane przez nie dotychczas potrawy czy aromaty nagle zaczynają je odrzucać. Zaburzenia smaku zwykle występują w pierwszym trymestrze i mogą manifestować się metalicznym posmakiem w ustach. Zdarza się, że ok. drugiego i trzeciego trymestru ciąży wzmaga się chęć jedzenia kwaśnych lub gorzkich dań. Nieprzyjemne objawy można łagodzić, unikając intensywnych smaków i zapachów. Wskazane jest picie wody z cytryną, dokładne mycie zębów i częste pranie pościeli.

Reklama

Krótkowzroczność

Na skutek zmian hormonalnych i w układzie krążenia, a także retencji płynów część przyszłych mam zgłasza krótkowzroczność. Fluktuacje hormonalne, a przede wszystkim wzrost poziomu estrogenu może prowadzić do wysuszenia gałek ocznych i zwiększenia wrażliwości na światło. Jeśli objawy nie zaczną się samoistnie wycofywać, nie należy zwlekać i trzeba jak najszybciej zgłosić się do okulisty.

Zmiany skórne

Kobiety w ciąży mogą zauważać zmiany na skórze takie jak plamy pigmentacyjne, trądzik lub rozstępy. Ciemne przebarwienia występują jako wynik zwiększonej produkcji melaniny. Niestety nierzadko są bagatelizowane przez pacjentkę, a warto pamiętać, że mogą być oznaką choroby. Uogólnione i ogniskowe przebarwienia, rumień dłoni, znamiona naczyniowe, rozstępy skórne, a także zmiany w kondycji włosów i paznokci raczej nie są powodem do niepokoju i wiążą się z samym przebiegiem ciąży.

Problemy z pamięcią

W organizmie kobiety podczas ciąży wytwarza się relaksyna, czyli hormon oddziałujący biochemicznie i strukturalnie na endometrium. Dzięki niej następuje przygotowanie organizmu do porodu. Relaksyna może także osłabiać koncentrację i zręczność: przyszłe mamy borykają się z osłabieniem uwagi i zręczności. I tym razem warto zachować czujność i pamiętać, by skonsultować się ze specjalistą, jeśli tylko objawy zwiększają swoją intensywność lub nie ustępują po porodzie.

Nadmierna potliwość

Dość niekomfortowym objawem ciąży może być wzmożona potliwość i utrzymujące się uczucie gorąca. Wymienione dolegliwości są podyktowane zwiększonym metabolizmem, a zatem i większym tempem produkcji ciepła, którego nadmiar ciało próbuje uregulować poprzez intensywniejsze pocenie.

Zgaga

Około 25 proc. wszystkich ciężarnych codziennie cierpi z powodu zgagi. Hormony produkowane w czasie ciąży mogą zaburzać proces trawienia i spowodować rozluźnienie przełyku, co kończy się uciążliwym pieczeniem w okolicy klatki piersiowej, prowokowanym przez spożycie pokarmu. Na zgagę w ciąży pomagają: mleko, naturalne maślanki, kefir albo jogurt. Działają doraźnie na palenie w przełyku. Przyszłe mamy chwalą sobie również siemię lniane, które ma właściwości powlekające śluzówkę żołądka i łagodzące dolegliwość. W farmakoterapii wykorzystuje się leki zobojętniające kwas solny. Wszystkie środki farmakologiczne przyjmowane w ciąży powinny być zażywane po uzgodnieniu z lekarzem.

Zwiększona elastyczność

Przywołany już wcześniej hormon, relaksyna, odpowiada za tymczasową elastyczność i łatwość w wykonywaniu ruchów, które nie były możliwe przed ciążą. Kobiety odkrywają, że bez trudu się zginają albo rozciągają się podczas ćwiczeń. To jest tylko tymczasowe - ciało przygotowuje się do porodu, więc należy spodziewać się, że umiejętności nie utrzymają się na stałe. Opisywana  elastyczność może być również niewygodna. Miednica i otaczające ją więzadła mogą łatwiej się przemieszczać, zwłaszcza podczas snu, co może powodować ból o umiarkowanym nasileniu.

Zatkany nos i chrypka

Występowanie chrypki i obrzęku nosa to także pokłosie wzmożonej produkcji hormonów i idącej za tym opuchlizny strun głosowych i nozdrzy. Opuchnięte nozdrza z kolei mogą generować kolejny nietypowy objaw, a mianowicie chrapanie. Mimo że zatkanie nosa może być kłopotliwe dla ciebie lub partnera, zanim sięgniesz po leki, spróbuj wdychania olejków eterycznych, picia większej ilości wody i używania nawilżacza powietrza. 

Źródła:

Goldsmith LT, Weiss G. Relaxin in human pregnancy. Ann N Y Acad Sci. 2009 Apr;1160:130-5;

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3856209/;

Altuwaijri M. Evidence-based treatment recommendations for gastroesophageal reflux disease during pregnancy: A review. Medicine (Baltimore). 2022 Sep 2, 101; 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36107559/. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Nie tylko geny i wiek. Czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt

Badania prenatalne. Wykryją chorobę dziecka jeszcze przed narodzinami

10/10 po narodzinach to rzadkość. Za to lekarze odejmują punkty

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL