Jak sobie poradzić w gorące dni, kiedy jesteś w ciąży?

Upał daje się we znaki wszystkim, zwłaszcza maluchom oraz przyszłym mamom. Jak w ciąży przetrwać wysokie temperatury i lejący się z nieba żar? Co robić, by czuć się komfortowo, a i nie zaszkodzić dziecku? O czym ciężarne powinny pamiętać, a jakich sytuacji unikać? Jak sobie radzić?

Jak przetrwać upał podczas ciąży?

Ciąża jest dla organizmu sporym obciążeniem, zwłaszcza podczas upałów. Zaawansowana ciąża latem to prawdziwe wyzwanie. Co robić, by go przetrwać? Należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Zobacz sprawdzone sposoby na upał w ciąży.

Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu

Latem, podczas upału, trzeba pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów (2,5-3 litrów płynów dziennie). Za mała ich podaż jest niebezpieczna, ponieważ przekłada się nie tylko na samopoczucie, ale i zdrowie.

Przyszła mama zawsze powinny mieć przy sobie wodę mineralną. Może to być woda niegazowana, niskozmineralizowana albo herbaty owocowe. Kobietom w okresie ciąży, gdy większe jest zapotrzebowanie na wapń i magnez, zalecana jest woda średniozmineralizowana.

Reklama

Nie opalaj się, unikaj słońca, stosuj kosmetyki z filtrem

 Podczas upałów nie przebywaj na dworze, gdy najsilniej operuje słońce, to jest między godziną 11:00 a 16:00. Jeśli to niemożliwe, chowaj się w cieniu, chodź zacienioną stroną ulicy, pryskaj twarz i ciało wodą termalną w sprayu.

Czy w ciąży można się opalać? Zdecydowanie nie. Kobiety w ciąży powinny chronić skórę przed promieniowanie słonecznym. Stosowanie kosmetyków z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi (SPF 20, 30 lub 50) przeznaczonych dla kobiet w ciąży to absolutna podstawa.

Upały, ciąża a obrzęki nóg i dłoni

Obrzęki to zmora wielu przyszłych mam. Te powstają na skutek problemów z krążeniem. Dlaczego tak się dzieje? Powiększająca się macica uciska żyły. Dodatkowo w okresie ciąży organizm gromadzi więcej płynów.

Pojawianiu się obrzękom nóg i dłoni zdecydowanie sprzyjają letnie upały. Można jednak próbować im zapobiegać oraz łagodzić towarzyszące im dolegliwości. Co można robić? Przede wszystkim:

  • nosić wygodne buty, luźne i wygodne, koniecznie na płaskim obcasie. Latem sprawdzą się sandały i klapki wykonane z miękkich, naturalnych materiałów,
  • kilka razy w ciągu dnia kłaść się z lekko uniesionymi nogami. Taka pozycja zmniejsza obrzęki, poprawia krążenie i pozwala uniknąć żylaków,
  • dbać o to, by w diecie było jak najmniej soli: nie dosalać potraw, nie spożywać produktów przetworzonych i fast food, a zwykłą sól zastąpić solą dietetyczną, w której jest chlorek potasu, a nie chlorek sodu,
  • pić optymalną ilość wody dziennie (2,5-3 litrów płynów dziennie),
  • stopy i łydki smarować chłodzącym żelem przeznaczonym dla kobiet w ciąży,
  • moczyć stopy w chłodnej wodzie,
  • stosować chłodzące okłady. Sprawdzi się ręcznik zamoczony w zimnej wodzie, a także schłodzone liście kapusty.

Uważaj na to, co jesz

W upalne dni lepiej nie należy obciążać przewodu pokarmowego, stąd warto jeść potrawy lekkostrawne. Doskonałe są chłodniki, grillowane ryby czy chude mięso, do tego świeże warzywa i owoce. Co ważne, te muszą być dokładnie umyte, ponieważ mogą na nich bytować nie tylko bakterie i wirusy, ale i pasożyty wywołujące toksoplazmozę.

Nie należy również spożywać posiłków w przypadkowych barach i restauracjach. Należy również uważać na lody i lodziarnie. Wysoka temperatura sprawia, że produkty spożywcze szybciej się psują, przez co łatwiej o zatrucie pokarmowe.

Ruszaj się, ale nie przesadzaj z aktywnością

Ładna pogoda zachęca do aktywności fizycznej, jednak pamiętaj, by nie przesadzać z ruchem. Ważne jest również, by jej formę dopasować do miejsca, pory dnia i temperatury otoczenia.

Gdy spodziewany jest letni skwar, na spacer najlepiej wyjść wcześnie rano lub późnym popołudniem bądź w ciągu dnia korzystać z klimatyzowanych sal treningowych. Można także wpaść na pływalnie, przy czym z kąpieli wodnych należy korzystać ostrożnie (nie należy również zbyt gwałtownie wchodzić do wody!). Warto również kąpać się w morzu albo czystym jeziorze, ale wyłącznie tam, gdzie plaża jest strzeżona.

Pamiętaj o odpowiednim ubraniu

Kobiety w ciąży podczas upałów powinny nie tylko chronić głowę i oczy, czyli nosić kapelusze i chustki oraz okulary z filtrami przeciwsłonecznymi. Nie mniej ważna jest odpowiednia odzież. Ta powinna być wykonana z naturalnych, lekkich materiałów dobrej jakości. Sprawdzi się len i bawełna. Ważne, by ubrania były przewiewne, wygodne i luźne. Warto wybierać sukienki czy t-shirty bądź szorty w jasnych kolorach, gdyż ciemne przyciągają promienie słoneczne.

A co z poceniem się? Pocenie w upał w ciąży to zmora wielu przyszłych mam. Niestety niewiele można z tym zrobić. Pomóc może jedynie chłodny prysznic lub nawilżone chusteczki, którymi można się odświeżać.

Dużo odpoczywaj

W upalne dni kobiety ciężarne, zwłaszcza w ostatnim trymestrze, bardzo szybko się męczą. Gdy jest gorąco, pojawia się wrażenie wyczerpania i osłabienie. To dlatego tak często pojawiają się duszności i zadyszka w upał w ciąży.

Jeśli nagle zrobi ci się słabo, usiądź w cieniu i opuść głowę najniżej jak możesz. Gdy krew dotleni mózg, poczujesz się lepiej.

Jak przetrwać upał w pracy?

Wiele kobiet, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży, nie rezygnuje z pracy zawodowej. Jak zatem przetrwać? Ważne jest, by:

  • opuszczać rolety i zasłaniać żaluzje, ograniczając dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia,
  • pomyśleć o użyciu wiatraka, uważając jednak, by powietrze nie wiało bezpośrednio,
  • włączyć klimatyzację pod warunkiem, że różnica temperatur między tą w biurze a na zewnątrz budynku nie będzie zbyt duża. Zgodnie z zaleceniami lekarskimi nie powinna być ona wyższa niż 7-8 stopni Celsjusza. W innym wypadku wyjście z biura może zakończyć się szokiem termicznym, co może prowadzić do wielu powikłań,
  • pić duże ilości wody,
  • często odpoczywać (co godzinę wstać od biurka).

Pamiętaj, że w upałami nie ma żartów. Podniesienie temperatury ciała kobiety może prowadzić do wzrostu temperatury ciała dziecka i w skrajnych przypadkach doprowadzić również do udaru cieplnego u niego. To dlatego, gdy coś cię zaniepokoi, skontaktuj się z lekarzem lub jedź do szpitala.

Czytaj więcej TUTAJ

Baby Boom

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: Sposoby na upały
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL