Jak leczyć cukrzycę ciążową?

Cukrzyca ciężarnych występuje, gdy we krwi w czasie ciąży znajduje się zbyt dużo cukru - glukozy. Stężenie cukru we krwi może wzrosnąć, gdy organizm nie produkuje wystarczającej ilości hormonu o nazwie insulina. Odpowiada ona za przemianę znajdującej się w krwi glukozy w energię.

W czasie ciąży wzrasta poziom insulinoodpornych hormonów, które zmniejszają skuteczność działania insuliny, stąd wysoki poziom glukozy we krwi. Dobrą wiadomością jest to, że cukrzyca ciężarnych zwykle ustępuje po porodzie. Tym różni się od cukrzycy typu 1 lub cukrzycy typu 2, która trwa całe życie. 

Jakie są objawy cukrzycy ciążowej?

Cukrzyca ciążowa często nie daje  żadnych objawów, dlatego tak ważne są badania krwi które mogą ją wykazać. Możliwe, ale nie konieczne jest także wystąpienie: 

- uczucia zmęczenia, 
- suchości w ustach, nieustanne uczucie pragnienia,
- powtarzających się infekcji,
- zaburzenia widzenia,

Reklama

- częstego oddawania moczu

Jeśli zaobserwujesz u siebie którykolwiek z tych objawów, poinformuj o tym lekarza.

Jak cukrzyca wpływa na nienarodzone dziecko?

Większość kobiet z cukrzycą ciążową rodzi zdrowe dzieci, ponieważ cukrzyca była odpowiednio wcześnie zdiagnozowana i leczona. Jeśli cukrzyca nie byłaby kontrolowana, zbyt duża ilośc cukru we krwi przenikałaby przez łożysko do dziecka, co mogłoby spowodować poważne wady rozwojowe oraz wysoką masę urodzeniową, co często jest przyczyną komplikacji porodowych.

Niekontrolowana cukrzyca może także spowodować zbyt dużą ilość płynu owodniowego, określaną mianem  wielowodzia.

Jak leczyć cukrzycę podczas ciąży?

Twój lekarz doradzi, co dalej robić ze zdiagnozowaną cukrzycą. Możliwe, że będziesz musiała kilka razy dziennie badać poziom insuliny za pomocą specjalnego urządzenia analizującego krew pobraną z palca. 

Dostaniesz też skierowanie do przychodni diabetologicznej, gdzie skonsultują cię diabetolog oraz dietetyk, a stan zdrowia maluszka będzie monitorowany rzez neonatologa. Będziesz musiała wyeliminować niektóre produkty, takie jak słodycze, białe pieczywo itp. ze swojej diety. Dostaniesz dokładną listę produktów zakazanych oraz zalecanych i staraj się jej trzymać, chodzi przecież o dobro twoje i malucha!

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL