Cholestaza ciążowa - niebezpieczny zastój żółci

Cholestaza ciążowa (wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych) jest dość rzadkim schorzeniem, zwykle ma łagodny przebieg. Nie należy jednak bagatelizować jej objawów, gdyż może stanowić zagrożenie dla płodu.

Cholestaza ciążowa - objawy i rozpoznanie

Cholestaza ciążowa objawia się charakterystycznym świądem skóry na stopach i dłoniach występującym około trzeciego trymestru ciąży. Czasami świąd obejmuje inne części ciała, nasila się szczególnie w nocy, towarzyszyć mu mogą wymioty, wysypka, utrata apetytu, powiększenie wątroby. Po  ustąpieniu świądu, w okresie około 1-4 tygodni, mogą pojawić się objawy żółtaczki.

Warto podkreślić, że objawy cholestazy ciążowej nie występują poza okresem ciąży. Niepokojący uporczywy świąd należy zgłosić lekarzowi. Cholestazę diagnozuje się wykonując przede wszystkim badania krwi - tzw. próby wątrobowe. Lekarz powinien wykluczyć inne przyczyny dolegliwości np. inne choroby wątroby lub schorzenia skóry.

Reklama

Cholestaza ciążowa - przyczyny

Cholestaza ciążowa jest chorobą wątroby i występuje jedynie u kobiet w ciąży. Bezpośrednią przyczyną jest zwiększenie poziomu hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu, które zbytnio obciążają wątrobę - następuje wtedy wewnątrzwątrobowy zastój żółci. 

Nie zostały jeszcze dokładnie zbadane czynniki wywołujące cholestazę - wpływ mogą mieć geny, ciąża mnoga a nawet niedobór niektórych mikroelementów, np. selenu.

Cholestaza ciążowa - leczenie i postępowanie

Rozpoznana cholestaza ciążowa często jest leczona w warunkach szpitalnych. Nie stanowi co prawda dużego zagrożenia dla kobiety, może jednak mieć wpływ na płód i wywoływać poród przedwczesny. Leczenie polega na łagodzeniu objawów świądu, niekiedy konieczne są sterydy.  

Podaje się również witaminę K, cholestaza ciążowa może bowiem prowadzić do upośledzenia produkcji czynników krzepnięcia krwi. Leczenie wspomagane jest odpowiednią dietą nieobciążającą wątrobę. Aż do porodu konieczne jest stałe monitorowanie stanu dziecka (np. KTG, USG). 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL