Kiedy można zajść w ciążę mnogą?

​W języku medycznym nazywa się je ciążami wielopłodowymi. Stają się coraz popularniejszym zjawiskiem. Jeszcze niedawno, częstotliwość występowania bliźniąt wynosiła 1 na 90 ciąż (z czego około 1/3 to bliźnięta jednojajowe), a trojaczków 1 na 8100 ciąż. Jednak w wyniku zapłodnień in vitro oraz technik indukcji owulacji, znacznie wzrosła częstość występowania ciąż mnogich.

Kto ma większe szanse na ciążę mnogą?

Istnieje wiele czynników mogących przyczynić się do  rozwoju ciąży mnogiej. Są to:

- dziedziczność: przypadek ciąży mnogiej w rodzinie po stronie kobiety zwiększa jej szanse na ciążę mnogą,

- pochodzenie rasowe - ciąże mnogie częściej występują u kobiet pochodzących z Afryki,

- liczba poprzednich ciąż - posiadanie więcej niż jednego dziecka zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciąże mnogą, co więcej ,narodzenie wieloraczków także przyczynia się do większego ryzyka kolejnej mnogiej ciąży,

- późna ciąża - im starsza kobieta, tym większe prawdopodobieńswto, iż narodzi więcej niż jedno dziecko,

Reklama

- wcześniejsze leczenie niepłodności - farmaceutyki, które stymulują jajniki do uwolnienia wielu jaj lub wspomagane zapłodnienie,  którym przenosi się wiele embrionów do macicy (takie jak zapłodnienie in vitro), znacznie zwiększa możliwość wystąpienia ciąży mnogiej.

Jak dochodzi do ciąży mnogiej?

Są dwie możliwości zaistnienia ciąży wielopłodowej. W zależności od tego, z ilu zygot powstają zarodki, noszą nazwy ciąż:

a) polizygotyczna - występuje wtedy, gdy dwie lub więcej komórek jajowych zostają zapłodnione, tworząc dwie (lub więcej) zygoty, z których rodzą się częto wcale nie podobne do siebie wielorczaki.

b) monozygotycznych -  dochodzi do niej, gdy jedno zapłodnione jajo dzieli się w specyficzny sposób, tworząc identyczne, jednojajowe bliźnięta

W wielozygotowych ciążach mnogich, każdy płód ma własne łożysko, owodnię i kosmówkę. W  drugim przypadku sytuacja jest bardziej skomplikowana i zależy od czasu podziału komórki jajowej w pierwszych dwóch tygodniach. 

Najrzadziej ma miejsce sytuacja, gdy zarodek dzieli się ok 13 dnia i wtedy zazwyczaj mamy do czynienia z bliźniętami syjamskimi.

Jak można stwierdzić, że to ciąża mnoga?

Prawie wszystkie ciąże mnogie są obecnie diagnozowane w pierwszym trymestrze poprzez USG. Zazwyczaj lekarz już na pierwszej wizycie może na ekranie dojrzeć dwa zarodki. Jednak niektóre bliźniaki umierają i są wchłaniane w pierwszej połowie ciąży (tzw. zespół znikającego bliźniaka). 

Kobiety spodziewające się więcej niż jednego dziecka, powinny zostać pozostawać pod ścisła kontolą lekarza, gdyż z założenia ciąże mnogie są ciążami wyższego ryzyka. Zazwyczaj pożądana jest suplementacja właściwymi zestawami minerałów i witamin.

Wyjątkowe przypadki

Raz na kilkadziesiąt tysięcy, zdarzają się niezwykłe wieloraczki. Są to na przykład dwojaczki mające różnych ojców - dzieje się tak, jeśli kobieta w krótkim odstępie czasu współżyła z dwoma mężczyznami i plemniki obydwu dotarły do komórki jajowej. Mówi się także o możliwości zajścia w ciąże po raz drugi, podczas już trwającej, w wyniku podwójnej owulacji.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL