Reklama

​USG połówkowe

USG połówkowe to jedno z badań, które powinno być wykonane u każdej ciężarnej. Odpowiedni termin na jego przeprowadzenie to okres między 18 a 22 tygodniem ciąży. Jest to badanie nieinwazyjne i bezpieczne dla dziecka i matki.

Czy do badania trzeba się przygotować?

Nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Warto trzymać się zalecanego terminu badania i przyjść na wizytę z pełnym pęcherzem, ponieważ ułatwia to uzyskanie wyraźnego obrazu na monitorze. Badanie jest wykonywane przez powłoki brzuszne, trwa zwykle do 30 minut.

Po co wykonuje się USG połówkowe?

Podczas badania lekarz dokonuje szczegółowej oceny anatomii rozwijającego się w macicy dziecka, co jest istotne zwłaszcza pod kątem wczesnego wykrywania ewentualnych wad wrodzonych.

Sprawdzana jest prawidłowa budowa układu kostnego, mózgu, serca i innych narządów  wewnętrznych. Podczas badania lekarz analizuje też budowę pępowiny, ułożenie dziecka, położenie łożyska i ilość wód płodowych. Niekiedy możliwe jest też rozpoznanie płci. Na podstawie pomiaru parametrów biometrycznych (m. in. obwód główki, brzucha, długość kości ogonowej) lekarz określa, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy jego waga i wymiary odpowiadają w przybliżeniu wiekowi ciąży.

Reklama

Niekiedy dodatkowo wykonywane jest tzw. echo serca płodu - specjalistyczne badanie USG z dodatkową analizą budowy serca pod kątem ewentualnych wad i problemów kardiologicznych.

Jeśli zajdzie podejrzenie wystąpienia wad wrodzonych, lekarz zapewne zleci wykonanie dodatkowych badań, które potwierdzą lub wykluczą zaobserwowane nieprawidłowości.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: USG | USG 3D | USG 4D | USG ciąża | Badanie USG

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL