Ciąża pozamaciczna - przebieg, objawy, rokowania

Ciąża pozamaciczna brzmi jak wyrok. Nie ma żadnej możliwości pozytywnego jej rozwiązania, za to mogą pojawić się konkretne niebezpieczeństwa. Skąd się bierze ciąża pozamaciczna?

Prawidłowo plemnik spotyka się z komórką jajową w bańce jajowodu, która stanowi część najbliższą jajnikowi. Stąd zapłodnione jajo powędruje po kilku dniach do macicy, gdzie już do końca ciąży będzie się rozwijać. Czasami jednak okazuje się, że jajo "zabłądziło" i osiadło gdzie indziej. Takie zjawisko nazywa się właśnie wystąpieniem ciąży pozamacicznej. To 0,5-1,5% wszystkich ciąż.

Kogo najczęściej może dotknąć problem ciąży pozamacicznej?

Grupy zwiększonego ryzyka to:

Reklama
  • kobiety, które przeszły operacje bądź jakikolwiek drobny zabieg związanym z dolegliwościami natury kobiecej
  • kobiety zakażone chlamydiami
  • kobiety, które zachodzą w ciążę mimo założonej wkładki antykoncepcyjnej

Objawy ciąży pozamacicznej

Na początku nic się nie różni się od standardowego przebiegu. Plamienia, krwawienia, ból w dole brzucha oraz w okolicy barków oraz łopatek będące sygnałami można łatwo przeoczyć. Nie da się zignorować pęknięcia jajowodu, w którym niewłaściwie zagnieździło się jajo. 

Sygnałem jest silny ból brzucha, spadek ciśnienia oraz utrata przytomności. Jeżeli nie zareaguje się na nie, w efekcie krwotoku może dojść do śmierci kobiety. Im wcześniejsze odkrycie ciąży pozamacicznej, tym większa szansa na ocalenie jajowodu, stąd istotna rola szybkiej kontroli USG po odkryciu zajścia w ciążę.

Rokowania po ciąży pozamacicznej

Niestety, taką ciążę można tylko jak najszybciej usunąć. Szybka interwencja, daje spore szanse na zabieg tylko laparoskopowy, nie zaś całą operację. Ocala to szansę na bezproblemowe zajście w następną ciążę.

Ryzyko, że skończy się to kolejną ciążą pozamaciczną, oblicza się na 10%. Dlatego przed planowanym staraniem się o dziecko, należy się poddać kontroli i prowadzić jak najzdrowszy tryb życia. Dla siebie i dla kolejnej ciąży - szansę na to, by była ona bezproblemowa ocenia się aż na 50 do 75%.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ciąża pozamaciczna | poronienie | prawidłowa ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL