​Jak przetrwać dziewiąty miesiąc ciąży?

Dziewiąty miesiąc ciąży to czas obejmujący ostatnie tygodnie przed rozwiązaniem. Przyszłej mamie doskwiera wtedy wiele nowych dolegliwości fizycznych. Oprócz tego, do złego samopoczucia często przyczynia się obawa przed porodem i niepewność o to, jak będą wyglądały pierwsze chwile z noworodkiem w domu. Jak sobie poradzić w tym szczególnym okresie?

Dolegliwości dziewiątego miesiąca ciąży

W dziewiątym miesiącu ciąży dziecko osiąga wzrost około 47 cm i waży około 3 kg.  Jego wymiary powodują, że uciska na różne narządy wewnętrzne. Przyszła mama może mieć zatem problemy z oddychaniem, zgagę. Wizyty w toalecie są bardzo często z powodu ucisku na pęcherz moczowy. Bardzo często pojawia się obrzęk nóg, który bierze się z zatrzymania się wody w organizmie. 

Chodzenie jest utrudnione ze względu na rozluźnienie stawów będące wynikiem działania hormonów ciążowych oraz zmianą środka ciężkości. Do tych wszystkich dolegliwości fizycznych w dziewiątym miesiącu ciąży dochodzą często zmiany nastroju spowodowane z jednej strony lękiem przed porodem i przyjściem na świat dziecka, a z drugiej strony radością z nadchodzącego spotkania z synkiem czy córką.

Reklama

Jak radzić sobie z dolegliwościami dziewiątego miesiąca ciąży?

W ostatnim miesiącu ciąży przyszła mama powinna zadbać o siebie i myśleć przede wszystkim o własnym komforcie. Warto zrobić coś, co poprawia humor każdej kobiecie - udać się na wizytę do fryzjera, odwiedzić kosmetyczkę czy wybrać się z partnerem do restauracji, by zjeść pyszną kolacją oraz nacieszyć się ostatnimi chwilami tylko we dwoje. 

Kobieta w dziewiątym miesiącu ciąży powinna wsłuchać się w swój organizm, nie przemęczać się, zdrzemnąć się w dzień, jeśli tego potrzebuje i nie brać na siebie zbyt wielu obowiązków. Dobrym pomysłem jest wyciszenie się, odnalezienie zajęcia, które daje spokój i relaksuje. Dla niektórych może to być przeczytanie ulubionej lektury, a dla innych spacer,  zajęcia jogi lub pilatesu dla ciężarnych czy rozmowa z przyjaciółką.

Przygotowanie do porodu

Dziewiąty miesiąc ciąży jest dobrym czasem na spakowanie torby do porodu. Dobrym pomysłem jest zadzwonienie do szpitala, w którym zamierzasz rodzić i zapytać o to, czego będziesz potrzebować dla siebie i maleństwa. Jednak zawsze, niezależnie od wymogów szpitalnych należy pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości, karty ciąży, wyników ostatnich badań, przyborów toaletowych i odzieży szpitalnej dla siebie.

Warto porozmawiać z kimś doświadczonym o porodzie i pierwszych dniach z noworodkiem. Może to być lekarz prowadzący ciążę, położna ale również mama czy zaufana przyjaciółka, która niedawno rodziła. Ważne by była to życzliwa osoba, która nie będzie straszyć i pouczać, a wysłucha obaw i rozwieje wątpliwości. 

Warto przeczytać dobre książki bądź artykuły o opiece nad dzieckiem oraz przygotować dom na powitanie nowego potomka. Poczucie przygotowania i kompetencji uspokoi przyszłą mamę i da poczucie kontroli nad sytuacją.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL