Świąd w ciąży może oznaczać problemy. Jak sobie z nim radzić?

Świąd w okresie ciąży jest częstą dolegliwością, ponieważ skarży się na nią niemal co piąta kobieta ciężarna. Najczęściej pojawia się w trzecim trymestrze i ustępuje zwykle w ciągu 7-14 dni po porodzie. Jakie mogą być przyczyny świądu skóry w ciąży? Jak wygląda jego diagnostyka i leczenie? Wyjaśniamy.

Przyczyny nadmiernego świądu w ciąży

Przyczyn świądu w okresie ciąży może być bardzo wiele. Warto jednak pamiętać, że jego najczęstszą przyczyną nie są wcale choroby, a fizjologiczne zmiany zachodzące w trakcie ciąży bądź błędy w pielęgnacji skóry.

Zmiany zachodzące w skórze podczas ciąży

Ciąża to czas intensywnych zmian w ciele kobiety. Ulega nim także skóra, w szczególności w obrębie brzucha. Powiększająca się macica rozciąga ją do tego stopnia, że nie jest w stanie nadążyć z własną regeneracją. W ten sposób pojawiają się rozstępy. Efektem tego może być również uczucie suchości i ściągnięcia skóry w obrębie brzucha, co niekiedy może być przyczyną świądu.

Reklama

Niewłaściwa higiena

Jedną z przyczyn świądu może być również niewłaściwa higiena skóry, która w okresie ciąży wymaga szczególnej opieki. Należy unikać ubrań i bielizny ze sztucznych materiałów (m.in. poliestru), aby w jak największym stopniu zapobiegać nadmiernemu poceniu się. Pot w kontakcie ze skórą nasila bowiem łuszczenie się ochronnego naskórka, co sprzyja powstawaniu odparzeń. Mogą one być potencjalną przyczyną świądu, a także prowadzić do infekcji.

Choroby skóry charakterystyczne dla okresu ciąży

Niektóre choroby skóry występują wyłącznie u kobiet ciężarnych. Wyróżnia się tutaj m.in.:

  • atopowe wykwity ciążowe - najczęściej pojawiają się w I lub II trymestrze ciąży, charakteryzuje się intensywnym świądem oraz obecnością zmian skórnych w postaci grudek lub rumienia;
  • pemfigoid ciężarnych - występuje najczęściej w III trymestrze ciąży, charakteryzuje się intensywnym świądem najczęściej w okolicy pępka, po czym na skórze pojawiają się grudki, pęcherzyki i pęcherze;
  • polimorficzne osutki ciężarnych - charakterystyczne dla tej choroby swędzące zmiany grudkowe i wypryski pojawiają się w III trymestrze ciąży, mogą również wystąpić po porodzie.

Inne choroby skóry w ciąży

Kobiety ciężarne mogą zmagać się również z wieloma chorobami skóry, które pojawiają się także poza okresem ciąży. Zalicza się tutaj m.in.:

  • pokrzywki alergiczne;
  • atopowe zapalenie skóry;
  • liszaj płaski;
  • opryszczkowate zapalenie skóry;
  • infekcje bakteryjne i grzybicze;
  • świerzb, wszawica.

Przyjmowane leki w ciąży

Czasem przyczyną świądu skóry są leki przyjmowane w trakcie ciąży przez ciężarną. Zalicza się tutaj m.in.:

  • opioidowe leki przeciwbólowe (m.in. morfinę, kodeinę);
  • papawerynę;
  • estrogeny i progestageny;
  • niektóre leki przeciwpadaczkowe, m.in. fenytoinę;
  • chlorpromazynę;
  • niektóre leki antyarytmiczne, np. amiodaron.

Kamica żółciowa w ciąży

Ciąża to okres, który sprzyja rozwojowi kamicy żółciowej w ciąży. Jej najczęstszym i często jedynym objawem jest intensywny świąd skóry całego ciała, spowodowany nadmiarem krążących we krwi soli kwasów żółciowych. Zwykle pojawia się w trzecim trymestrze ciąży, natomiast czasem obecny jest na wcześniejszych jej etapach. Do pozostałych, rzadszych objawów kamicy żółciowej w ciąży zalicza się m.in. zażółcenie skóry, nudności czy spadek apetytu.

Świąd okolic intymnych w ciąży

Kolejnym problemem, z którym ciężarne dość często udają się do specjalisty, jest świąd w okolicach intymnych. Może być on związany z wieloma różnymi czynnikami, w tym z niewłaściwą higieną, nadmierną potliwością skóry czy zmianami hormonalnymi. Czasem jednak jest on efektem chorób alergicznych skóry, infekcji bakteryjnej bądź grzybiczej. Z tego względu nieprzyjemne odczucia w tej okolicy, zawsze wymagają one konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.

Świąd w ciąży - diagnostyka

Diagnostyka świądu u kobiety ciężarnej rozpoczyna się od badania lekarskiego. Wykonuje je zazwyczaj lekarz ginekolog prowadzący ciążę lub lekarz dermatolog. Zbiera on wywiad dotyczący aktualnych dolegliwości, możliwych przyczyn i ogląda ewentualne zmiany na skórze. Następnie zleci niezbędne badania. W przypadku świądu skóry w ciąży warto jest wykonać przede wszystkim morfologię krwi obwodowej, badanie ogólne moczu, parametry funkcji wątroby i nerek, a także stężenie hormonów tarczycy.

Czym leczyć świąd w ciąży?

Leczenie świądu skóry w ciąży zależy w głównej mierze od jego przyczyny. Bezpieczne zarówno dla matki i dziecka są środki (kremy lub maści) o działaniu miejscowym, działające nawilżająco. Leki stosowane doustnie, m.in. glikokortykosteroidy i leki antyhistaminowe mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój płodu, dlatego należy je stosować w momencie, gdy korzyści ich stosowania przewyższają ryzyko.

Jak uchronić się przed dolegliwościami?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia świądu w trakcie ciąży, warto od jej samego początku zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Warto przede wszystkim:

  • unikać kąpieli w gorącej wodzie - niszczy ona ochronny płaszcz lipidowy skóry, przez co staje się przesuszona i podatna na świąd;
  • kąpać się maksymalnie 10-15 minut;
  • stosować delikatne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry ciężarnej;
  • po każdej kąpieli natłuszczać skórę balsamami emolientowymi do ciała, a eksponowane części ciała (np. ręce, twarz) smarować nawet kilka razy dziennie;
  • uninikać wełnianej, poliestrowej i ściśle przylegającej do ciała odzieży.


CZYTAJ TAKŻE:

Co wolno, a czego nie wolno robić w ciąży? Obalamy mity na temat ciąży

Cholestaza u ciężarnych. Co to jest i jak się leczy?

Ciąża po 35. roku życia okiem ginekologa. Czy jest się czego bać?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL