Co wolno, a czego nie wolno robić w ciąży? Obalamy mity na temat ciąży

Z pewnością każda ciężarna chociaż raz usłyszała, że nie powinna trenować, farbować włosów, zapinać pasów w samochodzie lub malować paznokci. Czy rady te rzeczywiście mają poparcie w faktach? Mity związane z tym, co wolno, a czego nie powinno się robić w trakcie ciąży, nadal mają się świetnie. Rozprawiamy się z najpowszechniejszymi z nich.

Nie wolno farbować włosów - MIT

To jeden z najczęściej powtarzanych mitów na temat ciąży. Jak pokazują liczne badania, nie ma jednak żadnych dowodów na to, aby farba w jakikolwiek sposób wpływała na zdrowie czy życie dziecka. Wnika ona bowiem jedynie we włosy, nie przenika przez skórę. 

Faktem jest jednak to, że farbowanie włosów w trakcie ciąży nie zawsze będzie udane. Chodzi o działanie hormonów, które sprawić mogą, że nowy kolor będzie zupełnie inny niż spodziewany. 

Farbując włosy w trakcie ciąży, warto zwrócić jednak uwagę na pewien składnik - amoniak. Lepiej go nie wdychać, ponieważ może powodować nieprzyjemne objawy, np. nudności. Najlepszym wyborem będą farby i szampony koloryzujące niezawierające amoniaku. Jeżeli to jednak niemożliwe, podczas farbowania należy unikać wdychania zapachów i wietrzyć pomieszczenie.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE:Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny dla zdrowia?

Nie wolno zapinać pasów w samochodzie - MIT

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, kobiety w widocznej ciąży nie mają obowiązku zapinania pasów. Prawdopodobnie z tego powodu narodziło się przekonanie o szkodliwości zapinania pasów w ciąży. To jednak kolejny mit. Pasy w żaden sposób nie szkodzą dziecku, co więcej ich zapinanie jest odpowiedzialnym zachowaniem, które w razie wypadku chroni życie zarówno malucha, jak i matki. 

Zapinając pasy w widocznej ciąży należy jedynie pamiętać o tym, aby dobrze je wyregulować. Warto zwrócić także uwagę, aby dolny pas znajdował się pod brzuchem.

Nie wolno kąpać w wannie - MIT

Warto wiedzieć, że kąpiel jest całkowicie dozwolona podczas całej ciąży, należy jedynie zadbać o odpowiednią temperaturę wody. W ciąży nie wolno się kąpać w gorącej wodzie - i to jest fakt. Lekarze zalecają, aby temperatura wody miała około 37-38˚C. Zbyt gorąca woda rozszerza bowiem naczynia krwionośne. Skutkować to może m.in. krwawieniem lub odklejeniem się łożyska. Z kolei za zimna, powodować może przeziębienie i wychłodzenie organizmu.

Nie wolno malować paznokci - MIT

Paznokcie to właściwie analogiczna sytuacja, co farbowanie włosów. Lekarze podkreślają, że nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, aby ciężarna wykonywała manicure. To samo dotyczy paznokci hybrydowych

Manicurzystki zwracają uwagę jednak na jeden czynnik. Należy pamiętać, że podczas ciąży paznokcie mogą być łamliwe i osłabione. W takim przypadku lepiej zrezygnować z paznokci hybrydowych i postawić na manicure wykonany tradycyjną metodą.

Ciężarne wegetarianki muszą wprowadzać do diety mięso - MIT

Z pewnością każda ciężarna wegetarianka lub weganka spotkała się z opinią, że powinna wprowadzić do codziennej diety mięso. Dietetycy obalają jednak ten mit. Dobrze zbilansowana dieta roślinna jest zdrowa, zarówno dla mamy jak i dla dziecka. 

Warto pamiętać jednak, aby w przypadku witamin, które znajdują się głównie w mięsie (np. B1, B2, B3, B6 i B12) zadbać o odpowiednią suplementację. Warto przedyskutować tę kwestię ze swoim lekarzem prowadzącym.

W trakcie ciąży nie można ćwiczyć - MIT

Ruch to zdrowie i dotyczy to także ciężarnych. Lekarze podkreślają, że ćwiczyć można nawet do samego porodu. Należy pamiętać jedynie o tym, aby codzienna aktywność fizyczna dopasowana była do kondycji oraz ogólnego samopoczucia przyszłej mamy. W przypadku problemów z doborem odpowiednich ćwiczeń warto skorzystać z porady doświadczonego trenera.

W ciąży lepiej powstrzymać się od seksu - MIT

Czy w ciąży można uprawiać seks, to pytanie, które zadaje wiele ciężarnych. Specjaliści nie mają wątpliwości i zgodnie twierdzą, że seks w ciąży jest całkowicie bezpieczny, zarówno dla matki, jak i dla płodu. Wyjątkiem są sytuacje, w których ciąża przebiega patologicznie, np. ze względu na przodujące lub odklejające się łożysko lub niewydolność szyjki  macicy. Jednak w ciąży przebiegającej prawidłowo - seks to samo zdrowie. 

Za bezpieczeństwo odpowiada przede wszystkim obecność mięśnia macicy i wód płodowych. Stanowią one doskonałą ochronę, dzięki której płód nie odczuwa żadnych uderzeń związanych ze współżyciem. Warto podkreślić, że seks może być uprawiany przez całą ciążę, zarówno w I, jak i II oraz III trymestrze. Głównym kryterium, jakie powinno być uwzględniane przy decyzji o współżyciu, powinno być ogólne samopoczucie oraz libido mamy.

Należy pamiętać również, że seks w ciąży nie zawsze będzie taki sam, jak wcześniej. Trzeba wziąć pod uwagę możliwy dyskomfort podczas niektórych pozycji czy technik. Jednym z przykładów może być wrażliwość sutków, która bardzo często towarzyszy ciąży i uniemożliwia pieszczoty piersi. Ta sytuacja stawia jednak przed partnerami nowe wyzwania oraz pole do eksperymentów. Seksuolodzy podkreślają bowiem, że w ciąży z powodzeniem można uprawiać każdy rodzaj seksu - dopochwowy, oralny, a także analny.

CZYTAJ TAKŻE:

Obserwuj swoje majtki. Możesz dużo dowiedzieć się o swoim zdrowiu

Ból podczas stosunku? Oto, co może być przyczyną

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL