Cesarskie cięcie. Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia i jak wygląda zabieg?
Cięcie cesarskie jest rodzajem porodu, który odbywa się przez nacięcie chirurgiczne w jamie brzusznej i macicy. Ma miejsce zazwyczaj w sytuacji, gdy poród siłami natury nie jest możliwy lub gdy stwarza niebezpieczeństwo dla matki albo dziecka.
Wskazań do przeprowadzenia cesarki jest wiele, jednak najpopularniejsze z nich to:
- - łożysko przodujące
- - ciąża mnoga (bliźnięta mogą urodzić się siłami natury, jednak zazwyczaj w takich przypadkach cesarskie cięcie wykonuje się rutynowo)
- poprzednie porody zakończone cesarskim cięciem i inne operacje macicy
- przewidywany duży rozmiar dziecka
- ułożenie dziecka inne niż główkowe (pośladkowe, poprzeczne)
- wszelkiego rodzaju komplikacje w trakcie porodu (przedłużający się poród, wypadanie pępowiny, odklejanie się łożyska itp.)
- wskazania medyczne dotyczące stanu zdrowia matki (np. wady serca, choroby oczu itp.) oraz dziecka (jeśli zostało zdiagnozowane w łonie matki)
Jeśli jest to planowana cesarka, ustala się dokładny termin porodu i kilkanaście godzin wcześniej pacjentka jest przyjmowana na oddział w celu przygotowania do zabiegu. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu (zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym).
Jeśli cesarskie cięcie wykonuje się w trybie ostrym, na skutek zagrożenia zdrowia lub życia, może być wykonane w narkozie ogólnej.
Należy pamiętać, że cesarka jest operacją, a zatem powrót do zdrowia będzie zazwyczaj dłuższy niż po porodzie drogami natury. Rany po nacięciu są bolesne, większość kobiet twierdzi, że kilka pierwszych dni urodzeniu jest bardzo trudne, a większość czynności wiąże się z dużym wysiłkiem.
W szpitalu przepisywane są leki przeciwbólowe dopuszczalne przy karmieniu piersią, które pomogą przetrwać czas gojenia się rany. Ważne, aby mimo trudności jak najwięcej się poruszać, wstawać i chodzić, ponieważ przyspiesza to gojenie i powrót do formy. Pierwszy kilka tygodni należy mieć kogoś do pomocy i nie nosić nic cięższego niż dziecko.
CZYTAJ TAKŻE: